Sokba fájhat a nyaralás, ha csak az egészségbiztosítási kártyáját viszi magával
Az európai egészségbiztosítási kártya ugyan ingyen van, ám paradox módon a vele való utazás, nyaralás extrém sokba kerülhet. Minden országban más az egészségügyi rendszer, és az ottani kórházakban gyakran találkoznak nem várt fizetésekkel a turisták.

Sokan talán éppen most csomagolják bőröndjeiket a nagy útra és eszükbe sem jut, hogy az európai egészségbiztosítási kártya csak az európai egészségügyi intézményekben érvényes. Ám, ha Törökországba vagy Egyiptomba utazunk, akkor nem sokra megyünk vele. Nem árt, ha külföldre utazás esetén, különösen, ha gyerekekkel megyünk, a világhálón utánanézünk, hol van elérhető orvosi, egészségügyi szolgálat, ajánlja az Union szóvivője, Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Főleg a szállodai övezetekben ugyanis többnyire csak magánklinikák és -elsősesélyek működnek, az állami kórházak akár több tíz kilométerre is eshetnek a nyaralóhelytől.
Fontos tudni, hogy az európai egészségbiztosítás nem vonatkozik a hazaszállításra, sérülés vagy halál esetén. Ezek kerülnek a legtöbbe.
A szóvivő egy olyan esetet idéz fel, ahol hatalmas pénzbe került az ellátás és a hazaszállítás. Fuerteventura szigetén egy autóvezető elvesztette uralmát járműve felett és teljes sebességgel belehajtott egy kávézó teraszába, ahol éppen a kliensük is ült. Több ember súlyosan megsebesült. Mivel ezen a szigeten nem volt alkalmas kórház, ügyfelüket repülővel a szomszédos Gran Canaria szigetére szállították, ahol megműtötték. Amikor már utazásképes volt, visszatért Szlovákiába, csak a szállítási költségek több mint 43 ezer euróra rúgtak. Ekkor összeg már anyagilag csődbe vihet egy családot.
Az európai biztosítás alapján az unió polgárai a feltétlenül szükséges orvosi ellátásra jogosultak a tagállamok területén, Norvégiában, Lichtensteinben, Izlandon és Svájcban ugyanolyan feltételek mellett, mint a hazai betegek. Vagyis, ha az uniós államokban hozzá kell járulni az egészségügyi ellátáshoz, akkor a biztosított ugyanúgy fizeti azt, amit az adott államban élő ember.
A biztosító felhívta a figyelmet arra, hogy ha a külföldön hozzá kellett fizetnünk az egészségügyi ellátáshoz, akkor hazatérve erről értesítsük egészségbiztosítónkat. Ők minden nyári szezon után rengeteg olyan kérvényt kapnak, hogy a biztosító fizesse vissza ezeket a hozzájárulásokat, de vannak olyanok, amelyek esetében ezt nem tudják megtenni teljes összegben, az eltérő rendszerek miatt. Érdemes utánanézni az interneten, hogy milyen hozzájárulásokról lehet szó az EU országaiban.
Utazás előtt mindenképpen érdemes utasbiztosítást is kötni. Ez egy kéthetes európai utazás esetében személyenként nagyjából 30 euróra jön ki.
Az európai egészségbiztosítási kártya kizárólag az EU-tagállamaiban, valamint Norvégiában, Lichtensteinben és Svájcban érvényes. Csak az állami egészségügyi intézményekben való ellátást fedezi és azt is a helyi szabályok szerint, ami sokszor hozzáfizetésekkel – a gyógyszereket ki kell fizetni – is jár. Nem foglalja magába a hazaszállítást, sem a földi maradványok hazaszállítását és nem nyújt asszisztált segítséget. Az utasbiztosítások azonban az egész világon érvényesek. Fedezik a magánintézményekben való ellátást, beleértve a kórházi ellátást, a gyógyszerek árát és a hazaszállítást is. Részüket képezi a huszonnégy órás asszisztens szolgáltatás, ami nem várt események idején nagy segítség.