Ön sem akar nyomorogni időskorában? Néhány tipp, hogyan lehet tisztességes nyugdíja
Sokan képzelik úgy időskorukat, hogy akkor végre lesz idejük és pénzük mindarra, amire aktív éveik során nem volt módjuk. Az állami nyugdíj azonban fokozatosan csökken, és már ma sem elég a tisztességes öregkorhoz. Szerencsére van mód arra, hogy időskori pénzügyi helyzetünkön javítsunk. A lényeg, hogy időben kell elkezdeni a „pénzgyűjtést”.

A Focus ügynökség több felmérést is végzett az emberek elképzeléseiről, a nyugdíjukat illetően. Általában mindenki tartalmas öregkorra, utazásra vágyik, ám keveseknek vannak konkrét elképzeléseik arról, hogy ezt miből valósítják meg.
A gazdaságilag aktívak 35 százaléka azt várja, hogy a jövőben csökkenni fog a nyugdíjak összege. Ugyanakkor 52 százalékuk jóval a nyugdíjkorhatár elérése előtt be akarja fejezni a munkát.
Abban viszont a felmérésben részt vevők 79 százaléka nem bízik, hogy az állami nyugdíj összege fedezné a mindennapi élet költségeit. Azt is tudatosítják, hogy a nyugdíjkorhatár egyre csak emelkedni fog és aki nem takarékoskodott aktív éveiben, arra bizony nehéz idők várnak a nyugdíjazását követően.
Miközben már havi 30 euró spórolása szép summát „hozhat” a nyugdíj mellé öregkorunkra. Persze csak akkor, ha a takarékoskodást nem ötven pluszosan, hanem húszas-harmincas éveinkben kezdjük.
Nem kis sokként érheti az embert, amikor nyugdíjba megy és a megszokott fizetés helyett nyugdíjként annak körülbelül már csak a fele érkezik meg a számlára. Aki 1000 eurót keresett, annak a nyugdíja körülbelül 500 euró lesz…
Ebből kellene megélni, a rezsit és a napi kiadásokat fizetni, az autót megtankolni stb. Hogyan lehet megtartani a megszokott életszínvonalat? Csakis akkor, ha aktív korában gondolt erre a nagy jövedelemkiesésre és vannak más pénzforrások is.
A demográfiai helyzet csak rontja a kilátásokat és a jövőt illetően semmi jót nem várhatunk. Lassan, de biztosan közelednek a nyugdíjkorhatárhoz az ún. Husák-gyerekek, az 1970-es években születettek, akik még viszonylag népes korcsoportot képeznek, ám utánuk már sokkal kevesebb fiatal lép be a munkaerőpiacra. Ha a Szociális Biztosító nem is hagyja abba a nyugdíjak kifizetését, a költségvetésre hatalmas nyomás fog hárulni és a nyugdíjak összege a kereset egyre kevesebb százaléka lesz, vagyis csökkenni fog.
Az átlagnyugdíj Szlovákiában jelenleg 800 euró körül mozog, az átlagbér pedig több mint 1500 euró. Vagyis, ha egy ilyen keresetű ember most menne nyugdíjba, nagyjából havi 700 eurós mínusszal számolhatna.
Napnál is világosabb, hogy ebből a megálmodott, kényelmes nyugdíjas éveket nem lehetne biztosítani. Érdemes jóval előbb, már évtizedekkel korábban gondolni erre a helyzetre.
A fenti mondat bizony gyakran hangzik el, miközben észre sem vesszük és az évtizedek csak úgy elsuhannak. Nekünk pedig egyre kevesebb időnk marad arra, hogy tisztességes időskort biztosítsunk magunknak. Minél előbb kezdünk el ugyanis takarékoskodni, annál több pluszpénzünk lesz időskorunkra. Hogyan csináljuk?
Tíz százalék: Ideális esetben jövedelmünk legalább tíz százalékát kellene nyugdíjpillérbe rakni vagy befektetni. Ezt lehetőleg minél korábban, akár már az első munkahely idején el kell kezdeni.
Hosszú táv: Az idő az egyik legfontosabb tényező a befektetéseknél. Úgy is mondhatnánk, az idő nekünk, jobban mondva a pénzünknek dolgozik és a gazdasági görbe „alakulásaiból” is nyertesként jöhetünk ki. Aki már a harmincas éveiben elkezdi, jobban jár, többet remélhet, mint aki negyvenen túl kezdi a befektetést.
Diverzifikáció: Sose hagyatkozzunk csak a II. nyugdíjpillérre vagy egyetlen ingatlanra. A kockázatot osszuk meg, lépjünk be a III. pillérbe, rakjunk pénzt befektetési alapokba, spóroljunk a bankban, kössünk spórolásos életbiztosítást. Akár havi kis tételekben is! Ha így teszünk, nyugodtabban, félelmek nélkül várhatjuk a nyugdíjkorhatár elérését, amit az évtizedek során összegyűjtött pluszpénznek köszönhetően jobban is tudunk majd élvezni.