Selmeci bájak és tájak
Miről is fog szólni eme szombati hazai élményszösszenet? Természetes bájakról, formás idomokról és csúcsszuper panorámákról. Egy igazi topkategóriás hely Kárpát hazánkban, mely aurájával az év bármelyik szakaszában lenyűgözi az odalátogatót. Hódolatom eme szépség felé máig töretlen. Szóljanak hát a sorok a mindig szexi Selmeci-hegységről, mely túrakéjencek számára kötelező látnivaló.

Ha tehetem, akkor minden évben eljutok ide. Megesik, túrabakancsot húzva több túratársammal tapossuk a végtelen kilométereket és vágunk neki egy kiadós túrának. Ha épített örökség után csorog nyálunk, akkor a hazai kedvenc Selmecbánya óvárosi magját sétáljuk be, megfűszerezve a Szentantalon található Koháry-Coburg késő barokk-klasszicista kastély hagyatékkal.
Legyen szó most az előbbivel, azaz beszéljünk csakis a természeti látványvilágról és annak harmóniájáról. A kalapból ismét előhúzom a túrázás és természetjárás megkerülhetetlen figuráit, a Hazajáró Honismereti és Turista Egyletetet. Minden év augusztusában Dobay Gergőnek sikerül összehozni egy príma túrát a Selmeci-hegységben. Szerencsére nekem többször is megadatott, hogy az Egylet szervezésében levezényelt túrán ott legyek.
A túra rendszeresen a Bacsófalvi-tó délkeleti szegletében kiépült kis üdülőtelep mellett, az út túloldalán lévő parkolóból indul útnak. Napunk fénypontja a parádés kilátást nyújtó, impozáns sziklatornyaival és ódon várromával tornyosuló Szitnya megmászása. Persze még mielőtt oda felérnénk, a csapatnak jópár kilométert szükséges megtenni, de ez idő alatt van idő arra, hogy a természet flóráját és faunáját jobban megismerjük. A Selmeci-hegységhez köthető a foltos szalamandra élőhelye is. A foltos szalamandra általában éjszaka aktív, szürkületkor jön elő, azonban borús, esős időben napközben is találkozhatunk vele. Nappal nedves üregekbe, gyökerek, vagy avar alá bújik. Nos, mivel augusztusban általában arra szükséges figyelni, hogy napszúrás nélkül ússzunk meg egy napot, így a szalamandrával való találkozásunk elmaradt. Ettől függetlenül a Felvidék legnagyobb kiterjedésű vulkáni hegységében, az Ipoly és a Garam között elterülő Selmeci-hegységben a természeti adottságokra nem lehet panasz.
Még mielőtt kiérnénk a Szitnya tetején lévő tágas, füves fennsíkra, érdemes jobbra tenni egy kis kitérőt a sziklatornyok tetejére a pazar kilátás kedvéért. Na ami ott fogad minket, az időtálló. Ilyenkor van az, hogy az izzadságcseppeket törölgessük homlokunkról és kinézve a fejünkből hüledezve nézünk bele a csúcspanorámába. Előttünk Selmecbánya és a Selmeci-hegység, a háttérben felsejlenek a Nagy-Fátra és az Alacsony-Tátra csúcsai. A kilátóhelytől már csak pár méter a Szitnya tetején épült kis toronyszerű épület, ahol a nyári szezonban kis kiállítást láthatunk a környék földrajzáról és élővilágáról. Itt és ilyenkor jöhet a jól megérdemelt klasszikus korhelyleves betunkolása, leöblítve sörrel vagy jópofa kofolával. Teli bendővel és kipihent állapotban lehet átvágni az idilli hangulatú réten, ahonnan lassan kibukkan a szitnyai vár szerény romja. Lépcsőkön tudunk a romok tetejére menni, ahonnan szép kilátás nyílik a Selmeci-hegység keleti részére.
Innen már csak amolyan levezetésként marad a visszacammogás a kiindulóponthoz. Ha az erőnk még engedi, akkor tegyünk egy levezetető sétát Selmecbánya óvárosi magjában. Lesz róla is szó, de ez maradjon meg a jövő hétre. Addig is túrabakancsot húzni magyarok, irány a természet!
