2020. május 6., 19:18

Rozsdafarkú költ a fecskefészekben

Lassan hozzászokunk ahhoz, hogy az állatvilág is alkalmazkodik a változásokhoz. Azt már régóta tudjuk, hogy a kakukk más madár fészkébe rakja le tojásait, de hogy a fecskefészket tavasszal nem a villásfarkúak foglalják el, hanem egy másik apró madár egyszerűen kibéreli magának, azt nem gondoltuk volna.

Fotó: ma7

Pedig ez történt. A fecskefészket saját igényeihez igazította, száraz fűvel, tollal kibélelte a rozsdafarkú pár és aztán beköltöztek. A napokban kikelt fiókákat, talán hárman lehetnek, reggeltől estig etetik a gondos madárszülők.

Egyáltalán nem zavartatják magukat, sőt az emberek közelsége mintha még jól is jönne nekik. Az udvaron és a keretben gyűjtik kicsinyeiknek az eleséget. Jól megférnek ott a barázdabillegetővel, a feketerigóval és a verebekkel is.

Szinte percenként váltakozva repülnek be a melléképületben lévő fecskefészekhez, olykor megpihennek annak szélén, és még azt is megengedik, hogy lefényképezzük őket.

madarfeszek2.jpg
Fotó:  ma7

Akarva akaratlanul is felmerül az emberben a kérdés, hogy vajon nem invazív fajról van-e szó. Kissé utánaolvasva kiderül, hogy a rozsdafarkú vonuló madár, a városokban is megtalálható és olykor az elhagyott fecskefészket is elfoglalja. Csak az a kérdés, hogy valóban elhagyott volt-e, hiszen legalább egy fecske kora tavasszal megjelent a fészek környékén. Meglehet, hogy a párja nem érkezett meg vele és ezért nem tudott „családot alapítani”.

A pöttömnyi rozsdafarkúak viszont „láthattak fantáziát” a fecskelakban és egyszerűen kibérelték maguknak.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.