Rossz az emésztése, gyakran puffad? Segíthet a gyömbér
A gyömbér bevethető puffadás ellen, immunerősítő, emésztésserkentő, és még vágyfokozó hatása is van!

Kínában már Kr. e. előtt több évszázaddal használták, Marco Polo is említi könyvében. A középkorban jelentős szerepet játszott a fűszer kereskedelemben, és a 16. század óta Amerikában is ismert.
A gyömbér gyökértörzse ujjasan elágazó, körülbelül 10 cm hosszú, 1,5-2 cm széles, színe belül sárgás, kívülről pedig vékony szürkés héj borítja. Fontos megjegyezni, hogy a legtöbb hatóanyag közvetlen a héj alatt található, ezért mindig csak vékonyan hámozzuk meg!
Elsősorban fűszerként használják jellegzetes csípős, kesernyés aromája miatt, számos távol-keleti receptben megtalálható. De süteményekhez is felhasználható, a mézeskalács és forralt bor fűszerkeverék nélkülözhetetlen összetevője.
Sok országban vágyfokozó hatásáról is ismert.
Ezen kívül puffadás ellen is bevethetjük, ugyanis görcsoldó hatással is rendelkezik. Külsőleg szájvizekhez használják, de vegyük figyelembe, hogy az arra érzékenyeknél túlérzékenységi reakció is felléphet, és gyermekek számára nem ajánlott.
A gyömbért meghámozva lereszelhetjük, de akár szeletelve is főzhetjük, majd leszűrve fogyasztható a kissé csípős ízvilággal rendelkező tea. Így készíthető el három egyszerű lépésben:
- A friss gyömbért megmossuk, majd lereszeljük (aki szeretné, meghámozhatja, de nem szükséges).
- Fél liter vízben felforraljuk a reszelt gyömbért, majd lassú tűzön 20 percig főzzük.
- Levesszük a tűzről, leszűrjük, majd kb. 60 fokosra hűtjük. Ezután hozzáadjuk a mézet, és ízlés szerint citromlevet facsarunk bele.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a gyömbérből készült tea számos területen eredményesen alkalmazható az egészség védelmében és az emésztőszervekre kifejezetten előnyös.
A kutatások szerint a gyömbér aktív hatóanyagai bizonyos daganatos betegségek megelőzésében is szerepet játszhatnak, a növény rendszeres fogyasztása például csökkentheti a bélrendszerben kialakuló daganatok rizikóját; állatkísérletek során pedig bizonyították azt is, hogy a gyömbérkivonat lassítja a daganatos sejtek terjedését, és megakadályozza azok növekedését. Egy másik kutatás során pedig úgy találták, hogy a gingerolok serkentik az úgynevezett apoptózist (programozott sejthalált) a petefészekben kialakuló daganatos sejtekben.