Ritka hobbi: a láncfűrészes faszobrászat
A köbölkúti Vas László a művészetek több ágát is kedveli. Amellett, hogy kitűnően brácsázik és gitározik, évtizedek óta szobrokat farag. Egy alkalommal belepillanthatott a láncfűrészes szoborkészítés technikájába. Azon nyomban előkapta a fűrészt, és ő is faragott egy szobrot. Mióta ezt a technikát megismerte, mondja, a véső végleg a süllyesztőbe került.

Laci büszke arra, hogy az alapanyagért egyetlen élő fát sem kell feláldozni. Legutóbb akkor jutott nagyobb mennyiségű rönkhöz, amikor a község megújított egy zöldövezetet, de vett már ki egy-két szebb darabot a tűzifának valóból is. Amikor van alapanyaga, nem tud ellenállni, ilyenkor naponta farag.
– mondja.
Mint mondja, az első vágások a legfontosabbak, ekkor nem szabad tévedni. De amikor kialakul a forma, az alkotás sínen van. Minél nagyobb egy szobor, annál könnyebb láncfűrésszel kifaragni. Szereti az állatokat, régebben ősmagyar fajtákat tartott, ezért a rönkökbe is leginkább állatok formáit álmodja. A községnek pár éve ajándékozott egy életnagyságú betlehemet, ehhez szintén életnagyságú szamarat és két kisbárányt is faragott.
Természetesen nem áll meg az állatok megformázásánál, hiszen olykor meglepő kéréseknek tesz eleget. A lánya például Dobby figuráját kérte a Harry Potterből és Yodát a Csillagok háborújából. A zenészeknek természetesen a fából faragott hangszerek tetszenek. Az ősmagyar motívumok is kedvencei, áll a portáján Árpád vezér, csodaszarvas, totemoszlopok, regehősök, de paraszt bácsik és rőzsehordó asszony is.
Mivel ezek a faragványok nyers fából készülnek, bizony hasadnak és néhol berepedeznek, ezt azonban nem bánja, mert állítja, hogy így él a fa még sok évtizedig a kivágása után is, sokak örömére.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/31. számában.
