Ritka égi jelenséget csodálhatunk meg pénteken - tizenöt évig nem lesz újra
A Tejútrendszer hét bolygója hamarosan egy vonalba rendeződik, és ha az időjárás is engedi, lenyűgöző égi látványban lehet része az érdeklődöknek. A „bolygóparádé” egy ritka jelenség, amely legközelebb csak 2040 szeptemberében lesz látható, így érdemes kihasználni az alkalmat.

Bolygóparádéról akkor beszélünk, amikor a Naprendszer több bolygója egyszerre válik láthatóvá az égen, egy közel tökéletes vonal mentén. A mostani együttállás már január óta formálódik, és mostanra ért el olyan állapotot, amikor hét bolygó – a Mars, Jupiter, Uránusz, Vénusz, Neptunusz, Merkúr és Szaturnusz – egyszerre figyelhető meg, közölte honlapján a Time Out.
A bolygók egy síkban keringenek a Nap körül, ezért amikor megfelelő helyzetbe kerülnek, az égen egy vonal mentén helyezkednek el. Gerard van Belle, az arizonai Lowell Obszervatórium tudományos igazgatója szerint
Bár három-nyolc bolygó együttállása már figyelemreméltó esemény, egy hét bolygóból álló parádé különösen ritka, és csak néhányszor figyelhető meg egy emberöltő alatt.
A bolygóparádé a világ szinte minden pontjáról megfigyelhető lesz. A legjobb látási viszonyokra az Egyesült Királyságban és Európában, így Magyarországon is, február 28-án lehet számítani.
A lehető legjobb látvány érdekében érdemes sötét helyre menni, ahol minimális a fényszennyezés. A megfigyelésre a szürkület a legideálisabb időszak. Tiszta égboltra is szükség lesz, így érdemes előre ellenőrizni az időjárási előrejelzést.
A NASA a következő támpontokat adta meg:
- A Merkúr a horizont felett helyezkedik majd el,
- a Vénusz és a Szaturnusz nyugat felé lesz látható, előbbi a legfényesebb bolygóként ragyog majd,
- a Mars kelet felé figyelhető meg,
- a Jupiter magasan az égbolton tűnik fel.
- Az Uránusz és Neptunusz szabad szemmel valószínűleg nem lesz látható, ezért érdemes készülni egy távcsővel.
A csillagászok a Stellarium nevű mobilalkalmazás letöltését ajánlják, amely segít pontosan meghatározni, hogy merre kell keresni a bolygókat. A következő napokban tehát érdemes az eget kémlelni, hiszen egy olyan ritka és különleges csillagászati eseménynek lehetünk tanúi, amelyre legközelebb másfél évtized múlva lesz csak lehetőség.