Rimaszombat környékén akár meteoritokat is találhatnak
Még hétfőn, július 24-én egy fényes égitest - tűzgömb - süvített át a nappali égbolt alatt Rimaszombat környékén.

Az égből pottyant látogatót a csillagászok a meteoridok egyik külön típusaként tartják számon és bolidának (tűzgömbnek) nevezik.
A szakemberek szerint nem kizárt, hogy egy ilyen nagy tömegű jövevényből, bár nagy része még a földet érés előtt elég a levegőben és ezt látjuk fényként mint meteort, kisebb-nagyobb darabok mégiscsak leeshetnek a földre. Ezeket meteoritoknak nevezik.
Úgy tűnik, hogy az égitest elég mélyen behatolt a légkörbe és egyéb adatok és körülmények arra engednek következtetni, hogy bizonyos meteoritdarabok a földbe csapódhattak.
A hatalmas meteoroidot, amely akár egy mázsa súlyú is lehetett, hétfőn délután 15 óra 18 perckor észlelték 63 kilométeres magasságban délkeletre Rimaszombattól. Az égitest északnyugati irányban száguldott és a sűrűbb légrétegekbe érve fokozatosan lefékeződött és kisebb-nagyobb darabokra hullott szét.
A legnagyobb darabját alig 26 kilométeres magasságban észlelték utoljára mintegy 5 kilométernyire a Poltári járásban fekvő Málnapatak (Málinec) mellett található víztároló közelében.
Az 50 km hosszú fénylő útvonalat az égitest alig négy másodperc alatt tette meg. A kutatók valószínűnek tartják, hogy az Ipoly felső folyásánál egy 12 km hosszú és alig egy kilométernyi széles sávban, egy erdős területen fellelhetők lennének ezek a meteoritok. A legnagyobb tömege akár két kg is lehet, a kisebb darabok néhány tucat vagy néhány száz gramm súlyúak.