2021. november 9., 16:22

Reneszánszát éli a sütőtök: nemcsak finom, egészséges is

A sütőtök a 2. világháború után egyfajta népeledelnek számított tájainkon, valószínűleg ezért is veszített egy időben varázsából.

sütőtök
Fotó: Archívum

Mostanában azonban ismét reneszánszát éli: szeptembertől már megtalálható a piacok standjain és egészen januárig bátran vásárolhatunk belőle. És miért ajánlott a fogyasztása? Íme.

Miért egészséges a sütőtök?

A sütőtök sokféle problémára nyújthat megoldást. Serkenti a máj működését, így kitűnő máj- és vesebetegségek esetén, remek hashajtó és béltisztító, ezért a böjtölés és méregtelenítő kúrák során is érdemes alkalmazni. Magas A-, B-, C- és E-vitamin tartalmának köszönhetően az egyik legjobb megoldás az immunrendszer erősítésére.

A legjobb ellenszere a megfázásos megbetegedéseknek, gyulladáscsökkentő és rák-megelőző hatása is van. Mint ahogy a legtöbb sárga zöldség vagy gyümölcs, így a sütőtök is gazdag béta-karotinban.

A béta-karotin az egészséges látáshoz nélkülözhetetlen A-vitamin előanyaga, egyben antioxidáns is. Az antioxidánsok a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek kialakulásában szerepet játszó szabad gyökök ellen hatnak.

A sütőtöknek rengeteg felhasználási módja van az italtól a köreten keresztül a levesig: sós és édes ételek egyaránt készülhetnek belőle.

A megfelelő tök kiválasztása nagyon egyszerű: csak olyat szabad választani, aminek a héja teljesen ép, ez garantálja a belső értékeket is. A szüretelés után hűvös helyen nagyon sokáig eláll, azonban a szeletelést követően ajánlott inkább pépként lefagyasztani. Most bemutatunk néhány egyszerű, egészséges és finom receptet, hogy te is megmelengethesd a lelked a hideg téli napokon.

Szépítő sütőtök

A sütőtök igazi vitaminbomba, melyet nemcsak belsőleg alkalmazhatunk, hanem a bőrünkre, hajunkra kenve is.

A zöldségben található mikrotápanyagok nélkülözhetetlenek az egészséges és szép bőr megőrzéséhez (pl. a karotinoidok védik a bőrt a napsugárzás okozta károsodásokkal szemben, a C- és E-vitamin serkenti a bőr kollagéntermelődését, így segíti rugalmasságának megőrzését), és a sütőtökös arcpakolás ragyogóvá, feszessé teszi a bőrünket, halványítja a bőr öregedésével vagy éppen a napsugárzás okozta károsodásokkal összefüggő foltokat és a kipirosodást is enyhíti. Turmixoljunk össze egy csészényi sütőtököt, 1 teáskanál mézet és egy kevés tejet, majd a pakolást kenjük fel a megtisztított arcbőrre. Húsz percig hagyjuk hatni, majd langyos vízzel mossuk le

Sütőtöklé almával
Hozzávalók: 1 közepes sütőtök, 1 egész citrom, 2 közepes alma, 1 lédús narancs, 1 grapefruit, méz.
Mossa meg, vágja ketté a tököt, a magvait távolítsa el, majd kockázza fel és tegye főzővízbe. Közben vágja fel az alaposan megmosott almát, majd amikor a tök elkezd puhulni, adja hozzá az almát, főzze tovább, amíg minden meg nem puhul. Ha elkészült, egyszerűen turmixolja össze, majd a péphez öntse hozzá a kifacsart citrom, narancs és grapefruit levét, és ha szükséges, édesítse mézzel.
Sütőtökleves pirított tökmaggal
Hozzávalók:
1 db közepes sütőtök,
1 nagyobb fej vöröshagyma,
1 burgonya,
2 gerezd fokhagyma,
hántolt tökmag,
só, bors.
A vöröshagymát és a fokhagymát nagyobb kockákra vágjuk, dinszteljük, majd hozzáadjuk a megpucolt, felkockázott tököt és a burgonyát, majd kis vizet hozzáadva tovább dinszteljük. Körül-belül 10 perc múlva felöntjük csak annyi alaplével, vagy vízzel, amennyi épp elfedi, és hozzáadjuk ízlés szerint a fűszereket, ételízesítőket. Ha a tök megpuhult, botmixerrel turmixoljuk. Amíg a tök fő megpiríthatjuk a tökmagot egy serpenyőben, ezt szórjuk a kész leves tetejére.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.