Renault Captur E-Tech full hybrid 145: Megújult külső, bevált technika
Az Európa-szerte népszerű kompakt francia crossovernél a második nemzedék hozta el a full hibrid hajtást. Azóta ezt a kiadást is frissítették, de a takarékos öntöltő hibrid technika természetesen megmaradt a kínálatban. A három közül a két magasabb szereltségi szinten válaszható, és 143 LE teljesítményével a második legerősebb az autó árlistáján. Frissített verzióját a csúcs Esprit Alpine szereltségben kaptuk meg tesztelésre.

A frissítés főleg a frontrészen hozott látványos újdonságokat. Ilyenek a nyúlánkabb, Full LED technikájú fényszórók, a köztük húzódó „gyémántberakású” keskeny sáv, a magasabb motorháztető és a késpengékre hajazó menetfények.
A többi nagyjából maradt a régiben, tehát: a crossover jelleget erősítő körkörös műanyagozás, a kupésan lejtő tető, a hátsó oszlop futurisztikus formája és a bumeráng alakú hátsó lámpák, megújult belső grafikával.
A karosszéria alapformája is ugyanaz, ehhez bűn lett volna hozzányúlni. Komoly negatívumnak tartom viszont a ködfényszórók hiányát, amelyeket még megrendelni sem lehet, beleértve a tesztelt legmagasabb szereltséget is.
Végezetül annyit, hogy a tesztautó nagyon szép 19 hüvelykes könnyűfém keréktárcsákon állt, rajtuk 225/45-ös gumikkal. Komoly méretek egy kisautón!
…két legattraktívabb eleme a korábban tesztelt Symbiozhoz hasonlóan itt is az ultramodern digitális műszerfal és a Renault-nál megszokott, függőleges tájolású, 10,4 hüvelykes központi kijelző.
Az előbbiről tényleg száműztek minden hagyományosat: a sebességet számjegyek mutatják, az osztott felület jobb oldalán pedig számos hasznos információ hívható le, az átlagfogyasztástól kezdve a hibrid rendszer energiagazdálkodásán keresztül az éppen hallgatott rádióállomásig. Az infotainment rendszer kezelése ikonos-képernyőböködős, a választható alkalmazások száma nagyjából ötven, beleértve a Google Play/Maps/Assist szolgáltatásokat is. Az Apple CarPlay és az Android Auto telefonkapcsolat kábelek nélkül működik. A komplett klímavezérlést a monitor alá telepített praktikus billenőkapcsolók teszik egyszerűvé és könnyen tanulhatóvá, lásd a megfelelő ábrát.
Ami a szereltséget illeti, már az alsóbb szintek is tartalmazzák a legfontosabb biztonsági és vezetéstámogató rendszereket, a csúcsszereltség többletei pedig az adaptív tempomat, a 360 fokos parkolóradarok, a két színre fújt karosszéria és a már említett Google-csomag. (Automata légkondi és tolatókamera már alacsonyabb szinten is jár.) Ami itt is feláras volt: nyitható panorámatető (1000), és a 9 hangszórós Harman Kardon hifi (650). Digitális csatlakozóból (USB-port) elöl-hátul kettő-kettő van: az elülsők mindegyike adatátvivős, a hátsók csak töltésre szolgálnak.
Hátravan még a komfort és a térkínálat; előbbi a kategóriatársak átlaga, de a „lebegő” középkonzol és az elülső ülések közötti huzigálható kartámla külön piros pont. Pláne, hogy alatta egy kisebb rakodóboksz is található.
Hátul nincs ilyen, viszont itt az egybeszabott ülés huzigálható előre-hátra, 16 cm-es pályán, a 2:3 arányban osztott támlákkal együtt. Mindez az egész hátsó traktus kitűnő variálhatóságát eredményezi: a koffer alapmérete például 5 személy mögött is 326–440 köbdeciméter között választható meg.
A hibrid Captur ugyanazt a hajtásláncot kapta, amelyet a Symbioz, illetve korábban a Clio és a Mitsubishi Colt. (Itt azonban távolról sem az egyedüli erőforrás, mint a Symbioz esetében, mivel 2-2 tisztán benzines, illetve lágy hibrid meghajtással is kapható az autó.) Az Tech Hybrid rendszer összetevői: másfél literes, 94 lóerős benzinmotor, 36 kW-os (49 LE) villanymotor,15 kW-os (20 LE) indítómotor-generátor, 1,2 kWh kapacitású akku. A rendszer maximális teljesítménye 105 kW (143 LE), csúcsnyomatéka 250 Nm. Az automata váltó 6 fokozatából 4 a benzin-, 2 a villanymotort szolgálja ki, a menetmódoknak (Comfort, Eco, Sport, Personal) megfelelő legoptimálisabb fogyasztás/teljesítmény arányban.
Az előbbi értelmes vezetéssel tényleg 5 liter alatt tartható; nálam valószínűleg azért jött ki kerek 5 liter, mert elég sűrűn használtam a sportrezsimet. A rendszer értékes eleme még az E-SAVE üzemmód, amely nem engedi 40 százalék alá csökkenni az aksi kapacitását; ez az elektromos tartalék nagyon jól jöhet például az előzéseknél, vagy hosszú hegymenetben.
A multifunkciós váltó egyedüli hátránya, hogy kapcsolásait benzines üzemmódban bizony eléggé érezni; másik zavaró tényező volt a teszt során a felpörgetett benzinmotor erős hangja. A rekuperációt viszont nagyon okosan oldották meg: pl. országúton, lakott településhez közeledve elég egy laza billentés a váltókar B pozíciójába, és a fékek koptatása nélkül, plusz az aksit intenzíven töltve lassítunk le a kívánt sebességre.
Mindez persze városban, pl. tilosat jelző szemafor előtt is alkalmazható. Normál, tehát D állásban gázelvételkor gyakorlatilag szabadonfutással gurul a verda; ekkor viszont ingyen kilométerek tucatjai tehetők meg.
