2025. február 14., 15:00

Régi betegség új köntösben – mit kell tudni a skarlátról?

A skarlát nem a múlt betegsége – bár már gyengébb lefolyású, ma is gyakran diagnosztizálják gyermekeknél. Milyen tünetekre kell figyelni? Hogyan különböztethetjük meg más fertőzésektől? Almási Gabriella gyermekorvos elmagyarázza, miért fontos a gyors felismerés és a megfelelő kezelés.

Almási Gabriella gyermekorvos
Almási Gabriella gyermekorvos
Fotó: ma7

Mi is pontosan a skarlát?

A skarlát, régies nevén vörheny, valójában bakteriális torokgyulladás, amit bőrkiütés kísér. Az antibiotikumok megjelenése előtt súlyos betegségnek számított, amit hetekig kórházban kezeltek.

A skarlát szó eredetileg élénk színű, drága ruházatot jelentett, csak később kapcsolódott össze a ragyogó vörös színnel, ami a betegségre jellemző élénkvörös torok kinézetére utal.

Mi okozza a betegséget, hogyan terjed?

A skarlát kialakulásáért a Streptococcus pyogenes baktérium felelős, amely toxint termel. Az úgynevezett erythrogén toxin a bőrben és nyálkahártyában található kapillárisokra kapcsolódik, így alakul ki a jellegzetes bőrkiűtés.

A betegség jellemzően cseppfertőzéssel (beszéd, köhögés, tüsszentés) terjed, kevésbé közvetlen kontaktussal vagy fertőzött tárgyakkal.

Van-e szezonális jellege? Mikor fordul elő?

A skarlát főleg a hideg téli, illetve kora tavaszi hónapokban jelentkezik, de nem tekinthető szezonális kórnak, ugyanis bármelyik évszakban elkapható. Általánosságban elmondható, hogy a nyári hónapokban ritkább az előfordulása. A lappangási ideje 2-8 nap, ami átlagosan 3 nap.

Kimondottan gyermekbetegség, vagy a felnőttek is elkaphatják?

A skarlátban megbetegedett gyermekek átlag életkora 3-10 év között van, azonban a nagyobb gyermekek is megbetegedhetnek. Felnőttek ritkábban kapják el a betegséget de ha mégis, náluk is ugyanúgy jelen vannak a tipikus tünetek.

Azok a felnőttek sem immunisak a betegséggel szemben, akik gyermekkorukban már voltak skarlátosak. Újra megfertőződhetnek. Felnőtt korban ritkábban gondolnak skarlátra az orvosok, illetve gyakran más betegséggel tévesztik össze.

Mik a tünetei? Mire kell figyelni a szülőknek és hogyan ismerhetjük fel a korai stádiumban?

A tünetek hirtelen kezdődnek: hidegrázás, akár 39-40 °C közötti láz, torok-, fej- és hasfájás. A torok és a mandulák élénkvör¨sek, a lágy szájpadláson apró, pontszerű bevérzések, kiütések találhatóak. Néha gennyes mandulagyulladás is jelentkezik. A nyelvet vastag fehér lepedék borítja.

Lázas kislány
A tünetek hirtelen kezdődnek: hidegrázás, akár 39-40 °C közötti láz, torok-, fej- és hasfájás.
Fotó:  Freepik

Körülbelül a harmadik napon jelentkeznek a tipikus bőrkiütések: az alhason, a combok belső felén, a mellkason, hónaljban, a törzs oldalsó részén. A kiütések halványrózsaszín, majd élénkvörös színűek, felületük érdes tapintású.

Az arcon nincs kiütés, jellemző viszont az arcpír és a száj körüli sápadt bőr.  A fehér lepedék a nyelvről fokozatosan leválik és szemcsésség látható – ez az úgynevezett málnanyelv-tünet.  A 2. – 4. héten a kiütések helyén bőrhámlás is előfordulhat.  Nagyon fontos, hogy a szülő időben észrevegye a tüneteket: 38 °C feletti láz, duzzadt nyaki nyirokcsomók és piros kiütések a testen. Ilyenkor érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulni.

Mi a legjobb kezelési módszer?

A skarlát kezelésére elsősorban antibiotikumos kúra ajánlott: penicillin, illetve amoxicillin szedése szükséges 10 napig. Penicillin-érzékenység esetén is van megoldás, ilyenkor makrolid tartalmú gyógyszer alkalmazása a javasolt. Fontos tudni, hogy hiába lesz valaki tünetmentes az antibiotikumos kezelés hatására, nem szabad 3-5 nap után abbahagyni a gyógyszer szedését, mert a fertőzés kiújulhat a túlélő baktériumok miatt.

Egy nem kezelt skarlátos beteg közel 2 hétig képes továbbadni a betegséget, míg az az egyén, akinél megkezdődött az antibiotikumos kezelés, 24 óra után már nem fertőz.

Mi történik, ha a skarlátot nem kezelik időben? Mik a szövődmények?

Az antibiotikumos kezelés akkor eredményes, ha a tünetek jelentkezésétől számított rövid időn (9 napon) belül alkalmazzák. Az antibiotikumok használatának legfontosabb célja nem a tünetek enyhítése, hanem a betegséghez társuló súlyosabb szövődmények megelőzése.

A legjelentősebb szövődmények közé tartozik a reumás láz néven ismert szívbetegség, vesegyulladás, a garat mögötti tályog kialakulása, a középfülgyulladás, az arcüreggyulladás, kézizomgyulladás, illetve szepszis.

Létezik skarlát elleni védőoltás? Ha nem, miért nincs?

A skarlát okozója, a Streptococcus pyogenes baktérium ellen még nincsen védőoltás, hiszen egy, a virulenciáját (fertőzőképességét) rendkívül dinamikusan változtató organizmussal állunk szemben.

A legnagyobb szerepe a megelőzésnek van. Fontos a rendszeres és alapos kézmosás, az orr és a száj eltakarása köhögés és tüsszentés esetén, a saját evőeszköz és pohár használata.

A tapasztalatai szerint valóban növekszik a skarlátos esetek száma? Mi lehet ennek az oka?

Az elmúlt 2-3 évben szokatlanul magas Streptococcus pyogenes fertőzés által okozott esetszámot regisztráltak több európai országban (Szlovákia, Magyarország, Egyesült Királyság, Hollandia, Spanyolország, Svédország), illetve az USA-ban is. Ennek egyik oka a pandémia alatti lezárások miatti populációs immunitás csökkenése, ami hozzájárul a fokozott közösségi terjedéshez.
Bőrkiütés
Bőrkiütés - illusztrációs felvétel
Fotó:  Freepik

A skarlát a múltban halálos kimenetelű betegség volt. Mi változott az orvoslásban, hogy ma már könnyebben kezelhető?

Valóban, az antibiotikumok használata előtt a skarlát egy veszedelmes fertőző betegség volt. A 9. században hurcolták be Európába, a legfertőzőbb és leghalálosabb betegségek közé tartozott. A járványok terjedését a betegek hosszan tartó és teljes körű elkülönítésével próbálták megakadályozni. Azoknak a házaknak az ajtajára, ahol tudtak a betegségről, piros színű figyelmeztető cédulát ragasztottak fel.

A penicillin felfedezésével illetve széleskörű alkalmazásával, a higiénés körülmények jelentős javulásával mára sikerült elérnünk, hogy a skarlát enyhe lefolyású, szövődményektől mentek fertőző betegséggé szelídüljön.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.