2025. február 11., 18:18

Rákkutatók podcast: A genetikai diagnosztika áttörés a gyermekrák kezelésében

A gyermekdaganatok kezelési lehetőségeiről és a genetikai diagnosztika szerepéről beszélgetett Dr. Csóka Monika gyermekonkológus és Dr. Bödör Csaba, a Semmelweis Egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetének egyetemi tanára.  

A gyermekkori daganatos betegségek ritkák, évente körülbelül 250 új esetet diagnosztizálnak Magyarországon. Ezek egyharmada leukémia, egyharmada agydaganat, a maradék pedig különféle egyéb daganattípusokra oszlik. Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően a gyógyulási esélyek ma már 80% felett vannak, de a diagnózis időzítése kulcsfontosságú a kezelés sikeressége szempontjából.

Dr. Csóka Monika elmondta, hogy a gyermekonkológiai központok többségében a leukémiás gyermekeket együtt kezelik a szolid daganatos betegekkel. Az általa vezetett osztály különleges helyzetben van, hiszen az ország daganatos gyermekeinek több mint a felét látja el. Kiemelten foglalkoznak ritka betegségekkel, így például csontdaganatokkal (oszteoszarkóma), lágyrészdaganatokkal, vesedaganatokkal (Wilms-tumor), valamint a szem elsődleges daganatával, a retinoblasztómával.

Bár a gyermekkori daganatok többsége jól reagál a kemoterápiára, egyre több célzott terápiás lehetőség áll rendelkezésre, amelyek csökkentik a kezelések mellékhatásait.

Ezek közé tartozik például a mikrokatéteres kemoterápia, amely a daganat közelébe juttatja a gyógyszert, vagy a molekuláris célzott terápiák, amelyek egyedi genetikai jelátviteli útvonalakat céloznak meg.

A daganatok korai felismerése létfontosságú, de sok esetben késlekedés tapasztalható. A kisgyermekek esetében a szülőknek lehet a legfontosabb szerepük abban, hogy észrevegyék a gyanús tüneteket. Idősebb gyermekeknél a háziorvosok és védőnők is kulcsfontosságúak a felismerésben.

A leukémia esetében akár néhány nap vagy hét is döntő lehet, míg a szolid daganatoknál 4-6 hónap is eltelhet, mire a beteg eljut hozzánk”

– hangsúlyozta Dr. Csóka Monika.

A diagnózis közlése az egyik legnehezebb pillanat egy orvos és egy család életében. A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján ezért a közlést mindig intim környezetben végzik, és a kezelőorvos mellett a pszichológus is jelen van. A szakemberek segítenek a szülőknek megérteni a diagnózist, a gyógyulási esélyeket és a kezelési lehetőségeket, hiszen a szülők gyakran sokkos állapotba kerülnek a hír hallatán.

Sajnos vannak olyan esetek is, amikor a betegség már nem gyógyítható. Ilyenkor a palliatív ellátás célja, hogy a gyermek tüneteit enyhítsék, és a lehető legjobb életminőséget biztosítsák számára.

A genetikai diagnosztika forradalmi változást hozott a daganatok kezelésében. A molekuláris vizsgálatoknak köszönhetően egyre pontosabban lehet meghatározni a daganatok típusát, és ezáltal célzott kezeléseket lehet alkalmazni. Ez nemcsak a túlélési esélyeket javítja, hanem csökkenti a hagyományos kemoterápia alkalmazásának szükségességét is.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.