Rákkutatók podcast: A genetikai diagnosztika áttörés a gyermekrák kezelésében
A gyermekdaganatok kezelési lehetőségeiről és a genetikai diagnosztika szerepéről beszélgetett Dr. Csóka Monika gyermekonkológus és Dr. Bödör Csaba, a Semmelweis Egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetének egyetemi tanára.
A gyermekkori daganatos betegségek ritkák, évente körülbelül 250 új esetet diagnosztizálnak Magyarországon. Ezek egyharmada leukémia, egyharmada agydaganat, a maradék pedig különféle egyéb daganattípusokra oszlik. Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően a gyógyulási esélyek ma már 80% felett vannak, de a diagnózis időzítése kulcsfontosságú a kezelés sikeressége szempontjából.
Bár a gyermekkori daganatok többsége jól reagál a kemoterápiára, egyre több célzott terápiás lehetőség áll rendelkezésre, amelyek csökkentik a kezelések mellékhatásait.
Ezek közé tartozik például a mikrokatéteres kemoterápia, amely a daganat közelébe juttatja a gyógyszert, vagy a molekuláris célzott terápiák, amelyek egyedi genetikai jelátviteli útvonalakat céloznak meg.
A daganatok korai felismerése létfontosságú, de sok esetben késlekedés tapasztalható. A kisgyermekek esetében a szülőknek lehet a legfontosabb szerepük abban, hogy észrevegyék a gyanús tüneteket. Idősebb gyermekeknél a háziorvosok és védőnők is kulcsfontosságúak a felismerésben.
– hangsúlyozta Dr. Csóka Monika.
Sajnos vannak olyan esetek is, amikor a betegség már nem gyógyítható. Ilyenkor a palliatív ellátás célja, hogy a gyermek tüneteit enyhítsék, és a lehető legjobb életminőséget biztosítsák számára.