2022. november 22., 13:09

Petőfi vetélkedő: Losonc (II.)

Folytatódik a középiskolásoknak meghirdetett vetélkedőre felkészítő sorozatunk.

petőfi losonc
Fotó: Görföl Jenő

Losoncon egy hetet tölték. Dicsőséges eszem-iszom világ volt… egyébiránt szellemi élvezetek nélkül sem szűkölködtem; mert Losoncon sok lelkes barátom és sok kedves leányka van. Azt is híresztelték – alig értem oda –, hogy házasodom, s hogy kit veszek el, mi rám nézve igen is hizelgő volt; de mindazonáltal e hírt csak mende-mondának vagyok kénytelen nyilatkoztatni… megnyugtatására mindazon hölgyeinek, kik érettem tán titkon epednek, viszontszerelemből várva földi boldogságukat.

Losonc igen mulatságos kis város… a deákság gyakran verekedik. Hős fiúk! az idén is agyonvertek egy csizmadia-legényt! Béke hamvaira!… és borostyán a ti homlokaitokra, hazámnak ifjú bajnokai!

Losoncról Balassa-Gyarmatra mentemben semmi baj sem ért, kivévén, hogy a köpönyegemet Losoncon felejtvén, érte a kocsist vissza kellett küldenem majd félórányi járásról; – a kocsis visszafutott, s elhozta a köpönyeget, de nem az enyémet, hanem a másét, s így magamnak kelle visszalódulnom. Végre útnak indultunk, s mentünk most már csakugyan minden szerencsétlenség nélkül.

A nyolc nap alatt, míg itt időzött Petőfi Sándor, számtalan látogatója volt. Mindenki kíváncsi volt a híres költőre, úgy hogy végül Petőfi kifakadt, s állítólag ezt mondta vendéglátójának: „Ha azt akarod, hogy itt maradjak, zárasd be a kaput, mert nem vagyok én medve, akit mutogassanak.”

Úti jegyzeteiben ugyan nem említi, de Stellertől tudjuk, hogy a losonci református líceumban meglátogatta az általa nagyra becsült Homokay Pál tanárt, aki az önképzőkör tanárelnöke is volt. Ennek a látogatásnak a történetét is megírta az 1800-as évek végén egy verses nekrológban Bulcsú Kálmán, a líceum igazgatója:

Nagy költőnk, egykor lakába fordultan
Megszorítá kezét, így rázva meg:
„Uram! könyvéből én sokat tanultam.”

Losoncon leggyakrabban azonban Steller Antal és barátainak társaságában időzött a költő. Különösen kedvelte Steller jegyesének, a művelt Plachy Vilmának a társaságát, aki nemcsak rajongott a költészetért, de maga is írogatott. Az „ábrándos serdülő lány” megnyerte Petőfi rokonszenvét, sokat beszélgetett vele, sőt verset is írt hozzá „P….Y  Vilma kisasszonyhoz” címen.

Volt egy másik múzsa is, egy „szép s mívelt… szegény létére is erényes varróleány”, akit Petőfi, miután megismerkedett vele, minden nap meglátogatott és – Steller szerint – „…formaliter beleszeretett. Egy kissé bántotta ugyan, hogy a kedves leány, nem volt olyan gyúlékony, mint ő, s hirtelen fellobbant érzéseit nem viszonozta, de azért emlékül írt egy szép verset, a szép varróleányhoz.”

A varróleányt Weisz Rózának hívták, zsidó volt, és anyja korai halála után varrással szerzett keresetéből tartotta el magát és vak édesapját.

Petőfi emléke Losoncon, különösen a líceumban mindig is élő maradt. Halálának 50. évfordulóján, 1899-ben egy emléktáblával jelölték meg a házat, ahol Petőfi 1845-ben lakott.

Az emléktáblára akkor ezt írták:

ITT  IDŐZÖTT
PETŐFI  SÁNDOR
1845. ÉVBEN

1945-ben az emléktáblát eltávolították. A költő emlékét azonban a megalakuló Csemadok tovább éltette, s a költő losonci látogatásának 105. évfordulóján egy nagyszabású ünnepség keretében visszahelyezték az eltávolított emléktáblát, amely – szlovák szöveggel kiegészítve – ma is látható.

Petőfi Losoncról Balassagyarmaton és Vácon keresztül utazott vissza Pestre, ahova 1845. június 24-én érkezett meg.

Megjelent a Magyar7 2022/46. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.