2025. május 7., 11:54

Otthon érzi magát...

Portálunkon egy rövid írásban tavaly már említést tettünk arról, hogy Európában már évek óta jelen vannak invazív rovarfajok, nevezetesen egy méhről volt szó, amely még a szakemberek számára is újdonságként hatott.

azsiai-lodarazs_vespa_velutina_nigrithorax_mhnt_dos
Galéria
+6 kép a galériában
Ázsiai lódarázs
Fotó: Wikipédia
Ez a faj a hagyományos háziméhnél akár háromszor nagyobbra is megnőhet, és a feje is jóval nagyobb lehet. (...) Ettől a méhfajtól azonban nem kell tartanunk, sőt, beporozza a virágokat, szóval még hasznosnak is mondható”,

- tudtuk meg a szakembertől, aki azt is elmondta, hogy egy másik invazív rovarfaj, az ázsiai katicabogár már korántsem mondható ilyen ártatlannak, mert képes elpusztítani a hagyományos katicabogarakat. A cikkből kiderült az is, hogy Európában már évek óta jelen van az ázsiai lódarázs, s a szakemberek szerint hamarosan hazánkban is megjelenhet.

azsiai-lodarazs
Ázsiai lódarázs
Fotó:  Wikipédia

A feltételes mód már sajnos nem indokolt, ugyanis az ázsiai lódarázs megérkezett... A közelmúltban az egyik tévéállomás csaknem egyórás beszélgetést készített egy szakemberrel erről az invazív lódarázsról, sőt több helyen felhívják a lakosok figyelmét a terjedésére. Dunamocs község honlapján például a következőket olvashatja az érdeklődő:

Az Érsekújvári Járási Hivatal Környezetvédelmi Osztálya az invazív nem őshonos faj ázsiai lódarázs (Vespa velutina nigrithorax) első megerősített előfordulása kapcsán a Szlovák Köztársaság területén ezúton tájékoztatja a lakosságot a faj terjedésének veszélyéről és kéri a lakosokat az együttműködésre.”

Ez az együttműködés abból állna, hogy

tájékoztatni kell az illetékeseket az ázsiai lódarázs megjelenéséről, hogy még időben megtörténhessen a fészkük elpusztítása.

Az említett tévéinterjúban a szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy az ázsiai lódarázs magasan a fák lombkoronájában építheti a fészkét, de házak tetején, kertes házakban is. Gömb vagy körte alakú lehet a fészek, amely elérheti az 1 méter magasságot is, és az oldalán található a nyílás, míg a közönséges, „hazainak” az alján. (A közönséges darázs egyébként Szlovákiában gyakori, és előfordulását nem kell bejelenteni. Fészke ovális.) De „kivel” is van dolgunk voltaképpen? Az internet sok információval szolgál e vonatkozásban is, többek között megtudhatjuk, hogy Franciaországba állítólag 2004-ben egy szállítóhajóval érkezett. Délkelet-Ázsiából származik, Indiában, Indokínában, Kínában, Jáva és az indonéziai Lombok szigetén őshonos. Olaszországban és Németországban már elszaporodott. Magyarországon 2023-ban azonosították először. Hogyan is néz ki, és miben különbözik az általunk ismert európai lódarázstól? Valamivel kisebb: a dolgozók és a hímek testhossza 2–2,5 centiméter.

Vespa velutina nigrithorax alfaj (amely Európában is előfordul) jellemzően sárga mintás, szárnyai sötétek, a tora fekete, potroha szintén feketés-sötétes árnyalatú. A potrohon egy narancssárga színű gyűrűbe fekete háromszög ékelődik. A lábai feketék, de lábfejei sárgák. Ez a fontos jellegzetessége könnyen megjegyezhető: olyan, mintha fekete nadrágot hordana kínosan magasra felhúzott, sárga zoknival.”

A királynő nagyobb, 3 cm-esre is megnőhet. Az említett tévéműsorban is elhangzott, hogy egy évig él, tavasszal építi saját kolóniáját. A petékből kelnek ki a fiatal dolgozók.

Júniustól kezdve a kolóniát már a kifejlett dolgozók alkotják, végül a nyár végén kikelnek a hím és nőstény egyedek is. A nőstények (a leendő királynők) védett helyet keresnek maguknak, ahol áttelelnek, majd a következő tavasszal új kolóniát alapítanak”,

olvashatjuk a neten. Az ázsiai lódarázs feltehetően nem veszélyesebb az emberre, mint az európai lódarázs. Invazív fajként való betelepedése minden bizonnyal azért jelent gondot, mert állítólag a házi méhekre vadászik, azonban ez eddig csak feltételezés, nem tudni, még nem tárták fel, okoz-e kárt a kaptárakban. Mindenesetre, aki azt gondolja, ázsiai lódarazsat észlelt, esetleg annak a fészkét látta, bejelentheti a „Zastav sršňa!” mobilalkalmazáson keresztül, amely a Szlovák Köztársaság Állami Természetvédelmi Hivatalának gyorsriasztó rendszeréhez kapcsolódik. Az alkalmazás letölthető a www.ekofondspp.sk weboldalról. A bejelentést közvetlenül a [email protected] címre is el lehet küldeni. Mint fentebb már szó volt róla, a fajt először 2004-ben észlelték Európában, elterjedését 2021 óta a legtöbb nyugat-európai országban regisztrálták.

Az ázsiai lódarázs első szlovákiai előfordulását (Tótmegyer, Érsekújvári járás) 2024. szeptember végén erősítette meg a Szlovák Köztársaság Állami Természetvédelmi Hatósága.”
europai-lodarazs
Európai lódarázs
Fotó:  Wikipédia

S ha már a darazsaknál tartunk, nem árt az esetleges veszélyekre is felhívni a figyelmet. Már a közmondás is azt tartja:

Darázsfészekbe ne dugd a kezed!”
Az ázsiai lódarázs csípése persze nem okoz nagyobb gondot a „hazai” darazsak csípésénél, ám aki allergiás a méh- vagy darázscsípésre, és nem tud róla, komoly veszélybe is kerülhet egy esetleges súlyos allergiás reakció miatt. Sőt, a csípés halált is okozhat, hiszen olyan méreganyag kerül a szervezetbe, ami gyulladást vált ki,

ez azonban az esetek túlnyomó többségében csak a csípés helyén jelentkezik egyéb tünetek nélkül. Ám vannak súlyosabb esetek. Sajnos a családban is volt rá példa, de szerencsére nem végződött a legrosszabbal. A csípés után vagy fél nappal rosszullét és főleg addig még soha nem tapasztalt intenzitású hidegrázás következett, amit a már az addigra elfelejtett csípéssel nem hoztak összefüggésbe, csak reggel a tükörbe nézés után. A hajba gabalyodáskor csípett a darázs a koponya bőrébe, ez kb. 12 óra múlva, a hidegrázás csitultával az arc, a fej erőteljes megdagadását eredményezte. De talán az allergiás reakciók között ez még enyhébbnek tűnik.

deli-papirdarazs-feszekkel
Déli papírdarázs fészekkel
Fotó:  Wikipédia

Mindenesetre óvatosságra intenek az orvosok, s aki tudja magáról, hogy érzékeny a csípésre, ilyentájt jó, ha magánál hordja az orvos által felírt tablettát. Életet menthet akár ázsiai, akár európai darázs a tett „elkövetője”. Azonnali orvosi ellátásra akkor van szükség, ha a csípést követően hasi görcs, hasmenés, hányás, testszerte megjelenő csalánkiütés, sápadtság, nyelési zavar, szédülés, szájban vagy szemben jelentkező duzzanat, köhögés, torokszorító érzés, sípoló vagy nehézlégzés, eszméletvesztés jelentkezik.

kecskedarazs
Kecskedarázs
Fotó:  Wikipédia

Elhiszem, hogy a darazsak hasznosak is lehetnek, ugyanis olyan rovarokat is pusztítanak, amik az ember szempontjából kártékonyak (bár a méheket is tizedelik), azonban a személyes tapasztalataim és az ismerőseim elbeszélése alapján jót még nem tettek senkinek, csak súlyos problémákat okoztak, ezért azt javaslom, tartsuk magunkat távol tőlük, s ha lakóhelyünkön fészket fedezünk fel, akkor kérjük a szakember segítségét.

stryper-ccmmagazine.com_
Az 1983-ban alapított amerikai Stryper (csíkos) nevű keresztény glam/heavy metal csapat ugyan hagyományosan darázsmintában pompázik, de nem veszélyes
Fotó:  ccmmagazine.com
azsiai-lodarazs
Galéria
+6 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.