2024. október 28., 16:50

Ott trónol a tavasz

Vannak növények, fák, virágok, cserjék, amelyek sok-sok éve hozzátartoznak tájainkhoz, mindennapi életünkhöz, szeretjük őket. Persze vannak köztük invazív fajok, amelyeket kiirtásra, ritkításra javasolnak, például ilyen az akác, amelyről a következőket olvashatjuk: „Faállománya sok helyen a helyi erdők helyét átveszi, ezért a védett területeken a szakemberek az akác irtásával védekeznek ellene. Magyarországon 2009. január 1. óta hivatalosan is invazív faj.” Sokan „inváziós hungarikumnak” nevezik, amely hozzátartozik tájainkhoz…

kislany-az-orgonan-all-radio-88-szeged
Galéria
+3 kép a galériában
Kislány a zongorán áll, fehér eb az orgonán áll...
Fotó: Rádió 88 Szeged

A méhészek szívének persze kedves az akác, amelynek virágaiból a dolgos méhek remek mézet varázsolnak, de a mindenkori szerelmesek is szerettek, szeretnek az édes illatú akácosban sétálni. Az akác „Észak-Amerika keleti felén őshonos faj. Napjainkban világszerte az egyik leggyakrabban termesztett lombos fafajként tartják számon. Európán belül elsőként Franciaországba került be, ahol az 1600-as évek elején dísznövényként ültették.

Hazánkban az 1710-es évek óta van jelen, kezdetben parkfaként és utak mellé telepítették, 1750-től erdészeti alkalmazására is sor került. Miután telepítése sikeresnek bizonyult, számos helyre ültették a futóhomok megkötése céljából. A második világháború után az országfásítás egyik meghatározó fajává vált” – olvashatjuk róla, de ha nem is invazív fajként tartjuk számon, de számos más, immáron „hazai” növényt is „kintről”, a világ más tájairól hoztak be Európába, a Kárpát-medencébe. Hosszú lenne a sor, ha mindegyik „történetét” felelevenítenénk. Egynél azonban álljunk meg, mert most hirtelen meglepett.

Miről is van szó voltaképpen? Egy kis, ha úgy tetszik semmiségről, az élet aprónyi csodájáról.

1900. szeptember 27-én írta Ady Endre egyik cikkében:

Május hónak szent virágai: az orgona és a borostyán szirmaikat rég elhullatták már. Leveleik soványak és sárgák. Az őszi szél sárga-vörös pettyeket lehelt rá… Emlékeztek az orgonavirágra? Vagy nem is. Emlékeztek a fiatal tavasz édes mámorára? Ugye, hogy andalogtunk jázmin- vagy orgonabokrok alatt. Ugye azt hittük, hogy szentséges Madonna Olga, Ilona, Gabriella, Margit és a többi?… Emlékeztek?… Lám az ősz emlékezik. Az ősz nem felejtette el az ifjú tavasz mámoros szerelmét. Emlékezik, s szerelmet szívott az orgonabokorral, s íme: ismét nyílik az orgona virága… Szirmai véznák, színe szürkeséges, illata nincsen, de – mégis csak orgonavirág. (...) Száll[j], repdess körül bennünket emléksereg. Oh, nyílj csak ismét, orgona virága!… A szép őszi napok nemcsak [az] akácot virágoztatták újra. Újra nyílik az orgonavirág is. Dr. Ertler Mór orvos udvarában egy hatalmas orgonabokor van, mely rakva van nyíló virágokkal. A virágok nem olyan teljesek, mint a tavasziak, de elég szépek. Egyik vidéki előfizetőnk is küldött ma nekünk egy fürt orgonát. Úgy látszik, hogy a szeptemberi ősznek nemcsak Nagyváradon vannak tavaszi ambíciói…”

De honnan is került hozzánk az orgona?

A Balkán-félszigeten őshonos fajt először a törökök ültették kertekbe, tőlük került a keresztény Európába. Török nevéből (leylak) származik a magyarban (és sok más európai nyelvben) a lila szín neve is.”

Az orgona számos helyen elterjedt Ázsiától Kelet-Európáig. Sokféle van, az emberek szívesen ültetik díszcserjeként, pedig általában csak egyszer virágzik évente, de bokra, fája, levele tetszetős, ezért hagyják lombosodni. Alakítani is lehet, sőt, jót tesz neki a metszés, mert így tavasszal sok virágot bont. Édes illatával mindenkit elbűvöl. Az igazsághoz azonban az is hozzátartozik, hogy télen épp nem dísze a kerteknek.

orgona-a-bokron
Október végén virágzik az orgona
Fotó:  Lacza Gergely

Az orgona az ókori görög mitológiában is megjelenik. Pan, a kecskelábú isten szerelmes lett egy Szürinksz (Syringa) nevű nimfába, aki nem viszonozta a szerelmét. Egy nap, egy hatalmas erdőn keresztül üldözte a nimfát, aki az utoléréstől való félelmében nádcserjévé változtatta magát, hogy elrejtőzzön. Pan legnagyobb meglepetésére nem találta Syringát, de a cserjét mégis felfedezte. Mivel a nádcserje üreges szárakból áll, levágta a nádat, összeillesztette őket és létrehozta az első pánsípot. Állítólag innen ered az orgona (latin neve Syringa) elnevezése is, ami csövet, sípot jelent. A Virágnyelven szólva netes portálról megtudtam azt is, hogyan lett tájainkon orgona e kedves növény neve.

1797-ben Grossinger János dendrológiai munkájában olvashatjuk először a Syringa magyar nevét, az orgonát. Diószegi Sámuel és Fazekas Mihály a Magyar Füvészkönyvben (1807) lilának nevezte, de ez a névhonosítási kísérlet nem járt eredménnyel, és maradt orgona az orgona. Ez a név talán a legszebben jellemzi a virág lényegét és hangulatát, mert egyszerre emlékeztet az orgonasípokra és a belőlük szélesen áradó, mindent betöltő orgonamuzsikára.”

A földrajzi felfedezések korában az ismeretlen növények utáni kutatás is elindult. Az 1550-es években egy orvos és botanikus ösztönzésére az akkori Habsburg uralkodó arra utasította törökországi követét, hogy különleges növényeket szerezzen be. Ő aztán orgonatöveket hozott és bécsi kertjében ültette el őket, amelyek 1589 májusában virágoztak először. Azt is kevesen tudják, hogy az orgonavirágnak szimbolikája, egyfajta üzenete van, s a színe is sokat mondó. A fehér virága a gyermekkori tisztaságot és ártatlanságot jelképezi.

orgona-oktoberben
Október végén virágzik az orgona
Fotó:  Lacza Gergely

Tájainkon sokféle orgona terjedt el, a legismertebb a közönséges orgona. S itt térek rá arra a néhány mondatra, amely a szösszenetem elejére került Ady-idézethez kapcsolódik. Szüleim kertjében kétféle orgona van. Az egyik amolyan „póri”, mindennapos. Ő a közönséges orgona. A másik, a szebbik, különleges, telt virágú, ő a Moszkva szépe. Mindkettő fehér. A „közönséges” – nyilván ő is olvasta Ady írását – , úgy döntött, újra virágot bont, október végén. Mint ahogy a költő írja, „a virágok nem olyan teljesek, mint a tavasziak, de elég szépek”. A fának levele alig van, de a kopasz, vézna ágak között ott trónol a „tavasz”. Vajh tudta-e Ady 1900-ban, hogy ennek bizonyára a klímaváltozás lehet az oka, és tudta-e ugyanezt a közönséges orgona, amikor virágba borult? Nem hinném, de 2024-re már biztosan felvilágosították.

kislany-az-orgonan-all-radio-88-szeged
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.