2024. január 9., 19:36

Ősi maja település maradványait találta meg egy cseh-szlovák régészeti expedíció

Maja település maradványait fedezte fel egy cseh-szlovák régészeti expedíció a közép-amerikai Guatemalában - közölte a kutatást pénzügyileg támogató cseh Neuron Alapítvány kedden Prágában.

Az észak-guatemalai Petén tartományban tavaly nyáron felfedezett település mintegy háromezer éves.

Fénykorát i. e. 850 és i.sz. 150 között élte, így

az egyik legrégebbi maja városnak számít.

A régészek a települést speciális légi felvételek alapján találtak meg, majd azokra alapozva a helyszínen ásatásokat végeztek. A több mint hét négyzetkilométernyi területen paloták, épületek, szobrok, rituális helyek, csillagászati megfigyelő és más objektumok maradványait hozták felszínre. A feltárt maradványok hozzájárulhatnak a maja kultúra történetének jobb megismeréséhez - olvasható a közleményben.

Az expedíciót Ladislav Šilhán cseh, illetve Milan Kováč szlovák kutatók vezették. A csoport tagja volt Sara Polak cseh régész, aki a mesterséges intelligencia segítségével végez kutatásokat és elemzéseket.

A cseh-szlovák kutatók a feltárt várost Yax Balamnak, azaz Első Jaguárnak nevezték el.

A jaguár a maja kultúrában a hatalom szimbóluma volt, és kapcsolatban állt az alvilággal - mutat rá a közlemény. A Yax Balam területén a szakemberek hét nagyobb építészeti együttest találtak, és a város mellett két kisebb települést is sikerült feltárni.

A jelentősnek minősíthető régészeti leletek kiértékelése a prágai jelentés szerint folyamatban van, s a cseh-szlovák kutatók pedig Yax Balam háromdimenziós modelljének a létrehozásán is dolgoznak. „Célunk, hogy minél közelebb hozzuk a mai emberekhez a világ egyik legrégibb civilizációjának értékeit” - idézte a közlemény Ladislav Šilhánt, az expedíció egyik vezetőjét.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.