Öregszik a munkaerő, de mi lehet a megoldás?
A szlovák lakosság öregszik, és ezt már a munkaerőpiac is megérzi, ahová egyre kevesebb fiatal érkezik, miközben az idősebb korosztályok a nyugdíjkorhatár felé haladnak.

2000-ben a gazdaságilag aktív férfiak átlagéletkora 37,5 év volt, 2021-ben viszont már 42,3 év. A dolgozók átlagéletkora folyamatosan növekszik, az előrejelzések szerint 2035-re már csaknem 45 év lesz az átlag. Erre hívta fel a figyelmet a Szakszervezeti Szövetségek Konföderációja (KOZ) a közösségi oldalán, hozzátéve, hogy megoldást jelenthet az ún. életkori menedzsment bevezetése.
– közölték a szakszervezetek.
Szerintük a munkaerőpiacot érintő egyik kockázat a tömeges korai nyugdíjazás, amely nyomást gyakorolhat bizonyos ágazatokra. A szakképzett munkavállalók hiánya már most is érezhető azokon a területeken, ahol a legfiatalabb és legidősebb dolgozók közötti korkülönbség akár tíz év is lehet. Ennek megoldására szolgálhat a „Vezetett életkori menedzsment – Munka az élethelyzetekhez igazítva” című nemzeti projekt is, amelyet jelenleg az Ágazati Tanácsok Szövetsége indít el, és amelynek a KOZ is tagja.
A szakszervezetek elmondása szerint a projekt keretében 15 600 alkalmazott munkaképességét mérik fel a nemzetgazdaság minden ágazatában, támogatást nyújtanak a munkáltatóknak a munkakörülmények életkorhoz igazításában, valamint életkori menedzsment modelleket dolgoznak ki minden szektor számára.
„Az életkori menedzsment nem csupán egy juttatás. Ez egy kulcsfontosságú stratégia arra, hogyan őrizhetjük meg a dolgozók teljesítőképességét, egészségét és motivációját minden életkorban” – tette hozzá a KOZ.