2023. március 26., 12:40

Önnel is előfordult már, hogy lejárt a receptje? Mutatjuk, meddig érvényesek!

Nem kis bosszúságot okoz az embernek, ha a patikában közlik vele, lejárt a receptje, és már nem tudják neki kiadni a szükséges gyógyszert. Az egyes gyógyszerfajták receptjeinek érvényességi ideje ugyanis változó. Amikor az embernek már egy fia pirulája sincs otthon és a patikában azt mondják neki, a receptje sajnos már lejárt, a gutaütés kerülgetheti...

gyógyszertár
Fotó: TASR

A Covid-járvány idején megszoktuk, hogy orvosunkkal gyakran telefonon vagy e-mail-ben, esetleg cseten kommunikáltunk. És ez valahogy mostanra is megmaradt. Az orvos kiírja nekünk az e-receptet és a patikában az egészségbiztosítási kártyánkra kiválthatjuk a gyógyszert. A legfontosabb kérdés: meddig?

Egyáltalán nem ritkaság, hogy a beteg nem emlékszik rá, mikor írta fel orvosa a gyógyszereit és azt sem tudja, hogy a recept mikor jár le.

Az egészségbiztosítók szerencsére küldenek erre figyelmeztető sms-t vagy e-mailt. De nem mindenki kommunikál ilyen formában. Az idősek megszokták azt, hogy az orvosi rendelőből kijövet egyenesen a patikába veszik az irányt, hogy kiváltsák a gyógyszereiket. De ha telefonon történt a „rendelés”, erről bizony hamar megfeledkezhetnek.

Nem egyforma az érvényességi idő

A helyzetet bonyolítja, hogy a receptek érvényességi ideje változó. Az a gyógyszer fajtájától függ és törvény szabályozza.

Ha például a sürgősségin írnak fel nekünk receptet, azt 24 órán belül ki kell váltani.

Az antibiotikumok kiváltására mindössze három nap áll rendelkezésre, a narkotikum tartalmú gyógyszereket öt napig válthatjuk ki, a többit pedig egy hétig. Akinek egészségügyi segédeszközt írtak fel, az ezt 30 napon belül válthatja ki.

Ez az érvényességi időben való változatosság még a szocializmusból maradt ránk, amit az 1998-tól hatályban lévő törvény is kopíroz. A gyógyszerészek kamarájának elnöke, Ondrej Sukeľ szerint ez inkább már afféle hagyomány, mintsem a törvény logikus rendelkezése.

gyógyszerek
Illusztrációs felvétel
Fotó:  Pexels

Gyakran előfordul ugyanis, hogy beteg nem tudja beszerezni a gyógyszerét. Ebben az esetben volna nagy segítség, ha a patikában meghosszabbíthatnák a recept érvényességi idejét. Manapság csak annyit tehetnek, hogy a receptet blokkolják, amíg a patika a gyógyszer megrendeli.

A gyógyszerészkamara javasolni akarja azt is, hogy hozzáférése legyen azoknak a gyógyszereknek a listájához, amelyeket a beteg hosszabb ideje, tartósan szed. Ha a beteg nem tudta eljutni orvoshoz, vagy nem tudná kiíratni a receptet, egy rövid időtartamra a gyógyszertárban kiadhatnák az orvosságait.

A közeljövőben azonban nem várható ennek a törvénynek a módosítása. Az egészségügyi minisztérium azonban nem zárkózik el a párbeszédtől.

Receptek érvényességi ideje:

1 nap - ha a sürgősségin írták fel
3 nap - antibiotikumok esetében
5 nap - narkotikum tartalmú gyógyszerek esetében
7 nap - általános humán gyógyszerek esetében
30 nap - egészségügyi segédeszközök esetében.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.