2023. szeptember 11., 12:19

Nyugdíjba készül? Mutatjuk, meddig számít bele a ledolgozott évekbe az iskolai tanulmányok ideje

Napjainkban, amikor egyre később mehetünk csak nyugdíjba, ráadásul a nyugdíjtörvényt is változtatgatják, egyáltalán nem mindegy, hogy például a középiskolai vagy egyetemi tanulmányok idejét beleszámítják-e a ledolgozott évekbe. Rosszabbul járunk, ha egyetemre jártunk? Kinél számítanak a középiskolai tanulmányok?

Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Nyugdíjbiztosítási időnek számít a kötelező tankötelezettség utáni tanulmányok ideje, amit a szakmunkás-képzőkben, középiskolákon vagy az egyetemen töltünk. A tanulmányok idejét 2003. december 31-ig értékelik, és inaslevéllel, érettségi bizonyítvánnyal, egyetemi diplomával vagy az iskola igazolásával – hogy mettől meddig tanult az érintett az adott intézményben – kell igazolni.

Az ez utáni időpont után  folytatott tanulmányok ideje csak abban az esetben nyom a latban, ha az érintett önkéntes alapon biztosított volt, vagy ez alatt az időszak alatt fizette a biztosítást.

Biztosítási időnek számít és a nyugdíj összegének kiszámításánál is figyelembe veszik a középiskolai és egyetemi tanulmányok idejét 2003. 12.31-ig. Fontos tudni azonban, hogy ehhez dokumentumokat kell benyújtani a tanulmányokról. Aki ezt nem teszi meg, annál ezeket az éveket nem veszik figyelembe a ledolgozott éveknél.

2004. január 1-től a középiskolákban és egyetemeken töltött tanulmányi idő már nem számít nyugdíjbiztosítási időnek, és nem veszik figyelembe a nyugdíj kiszámításánál.

A diák viszont 16. életévének betöltését követően önkéntes alapon fizetheti a nyugdíjbiztosítást, ilyen esetben ezek az évek beszámítódnak. A tanulmányi idő alatti biztosítást utólag is be lehet fizetni, például a nyugdíjba vonuláskor.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.