Nyári táborba küldenénk a gyereket? Így spórolhatunk a költségeken
Közeleg a nyár, így a táborok időszaka is a láthatáron. Sok szülő nem tud mit kezdeni az unatkozó gyerekeivel, így az egyetlen megoldás a nyári tábor marad. Ezek viszont évről évre drágábbak, mely kigazdálkodása sok családot komoly kihívás elé állít. Érdemes azonban mindenképp utánajárni a dolgoknak és időben cselekedni, így ugyanis akár többszáz eurót is megtakaríthatunk.

A napközis táborokért, ahol a gyerekek nem alszanak ott, a szülők hetente 100–200 eurót fizethetnek. Az ottalvós, szállást és étkezést is biztosító táborok esetében ez az összeg viszont akár az 500 euró is elérheti. Az elmúlt három évben a költségek 15–25 százalékkal emelkedtek, főként az infláció és a növekvő működési kiadások miatt.
Érdemes úgynevezett „nyári tartalékot” is kialakítani, vagyis egy külön megtakarítási számlát nyitni, ahová a szülők egész évben félretehetnek pénzt.
„Ha nem akarjuk, hogy a nyár anyagilag meglepetést okozzon, javaslom, hogy a szülők év közben tegyenek félre – egy gyermek esetén havi 30–60 eurót, két gyermeknél ennek a dupláját.
Ha már szeptemberben elkezdünk takarékoskodni, júniusra elegendő összeg gyűlhet össze, amely fedezi egy ottalvós vagy két napközis tábor költségét – mindezt a családi költségvetés megterhelése nélkül” – tanácsolják a szakértők.
A szülők üdülési hozzájárulást is felhasználhatnak a gyermekeik táboraira, ha az Szlovákiában szervezett ottalvós program. Feltétel, hogy számlát mutassanak be a gyermek nevével és a tábor adataival.
A 275 euróig terjedő támogatásra azok a munkavállalók jogosultak, akik legalább 50 személyt foglalkozató cégnél dolgoznak.
A szakértők javasolják a különböző típusú táborok kombinálását, és a támogatott lehetőségek kihasználását, például a városi és önkormányzati táborokat, amelyek gyakran támogatottak.
A nyári tábor befektetés, ezért érdemes odafigyelni a szerződési és lemondási feltételekre – például azt, hogy meddig lehet lemondani díjmentesen a foglalást, valamint megnézni a kiegészítő költségeket, mint például a kirándulások, pólók és felszerelések, amelyek nem biztos, hogy benne vannak az árban.
A sporttáborok például speciális ruházatot vagy felszerelést is igényelhetnek. Érdemes azt is előre megtudni, hogy betegség esetén visszatérítik-e a tábor díjának arányos részét.
Drágább táboroknál a szakértő szerint érdemes lehet megfontolni a lemondási biztosítást is, amely fedezheti a váratlan változásokat.
Érdemes tehát időben cselekedni, a nyári táborok ugyanis gyorsan betelnek, ezen kívül érdemes bizonyos lehetőségeket kihasználni, ezekkel ugyanis jelentősebb összegeket is megspórolhatunk, így több marad a családi kasszában.