2024. október 16., 19:07

Nézze át a gyermeke haját: megugrott a tetű elleni készítmények eladása

A Dr. Max gyógyszertárak az utóbbi időszakban 35%-os növekedést tapasztaltak a fejtetvek ellen használt termékek iránti keresletben.

tetű
Fotó: Pexels

Egy másik patikában dolgozó, általunk kérdezett gyógyszerész azonban nem észlelt hasonló emelkedést, ami kérdéseket vet fel a fejtetvek valódi helyzetéről a régióban. Ennek ellenére összegyűjtöttünk néhány hasznos információt a fejtetvekről és a védekezés lehetőségeiről, mert fontos, hogy a szülők tisztában legyenek a teendőkkel, ha szembesülnek a problémával.

Mi a fejtetű?

A fejtetű (Pediculus humanus capitis) egy ektoparazita, amely az emberi hajban él. Ez a szárnyatlan, vérszívó rovar teljes életciklusát az emberi hajban tölti, és petéit, azaz serkéit is ide rakja. Csak az emberben képes tartósan megélni, állatokat nem fertőz. A fejtetvesség (orvosi nevén Pediculosis capitis) az ember fejtetű általi fertőzöttsége, mely leginkább gyermekkorban fordul elő. A nőstény fejtetű napi 3-4 petét rak, és körülbelül négy héten át aktív, ez idő alatt összesen 50-150 utódot hoz létre.

Gyerekek és felnőttek: kiket érintenek a fejtetvek?

Bár a fejtetű leggyakrabban a gyermekeknél fordul elő, különösen a két és tizenkét év közöttieknél, felnőtteknél is megjelenhet. A tetvek világszerte elterjedtek, és minden korosztályt érintenek, függetlenül attól, hogy valaki betartja-e a higiéniai szokásokat vagy sem.

A fejtetvek előfordulása különösen megnövekedhet az őszi hónapokban (például nyári táborok után vagy az iskolakezdés kapcsán), de bármilyen időjárási körülmények között is képesek túlélni.

A fertőzés tünetei közé tartozik a viszketés, a láthatóan lerakódott tetvek és peték mellett pedig a nyaki és hátsó nyirokcsomók megnagyobbodása is. Ez a faj elsősorban közvetlen érintkezéssel terjed, de könnyen átadható sapkák, kalapok vagy hajkefék használatával. A fejtetvesség fő tünete a fejbőr erős viszketése, amelyet a vérszívás során kibocsátott anyagok okoznak. A vakarás gyakran bőrgyulladáshoz vezethet, sőt, súlyos esetekben bakteriális fertőzésekhez is.

Kezelési lehetőségek

A tetveket kémiai úton, rovarölő szerekkel tudjuk a legjobban kiirtani. A különböző korosztályok számára samponok, sprayk és szérumok állnak rendelkezésre, azonban fontos tájékozódni a megfelelő alkalmazásról is. Jelenleg leginkább ásványi és szilikon alapú készítményeket használnak, mivel ezekkel szemben a tetvek nem alakítottak ki akkora ellenállást, mint egyes rovarölő szerek iránt.

A kezelés hatékony, de rendszeres használatot, így nagy türelmet is igényel, sőt, egyesek számára gyomorpróbáló élmény lehet. A folyamat több mint hét napig is eltarthat, mivel nemcsak a felnőtt tetveket, hanem a petéket is el kell pusztítani, így fontos várni, amíg a peték kikelnek.

Bár a gyógyszertárban kapható speciális készítmények hatékonyak a fejtetvek ellen, hatásuk egyes esetekben csökkenhet a tetvek ellenállása miatt. A hagyományos módszerek alkalmazása ezért szintén ajánlott, de figyelni kell arra, hogy az otthon található természetes alapanyagok ne lépjenek reakcióba a gyógyszerekkel, mert ezek gyengíthetik azok hatását.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.