Nemzeti kulturális örökséggé nyilvánítanák a Vespa robogót Olaszországban
A kultikus Vespa robogó nemzeti kulturális örökséggé nyilvánításáról terjesztett be a parlament elé törvényjavaslatot a Lega kormánypárt. A márka ezzel mentesülne az emissziós határértékek miatti regisztrációs korlátozások alól.
Az 1946-ban szabadalmaztatott Vespa Piaggio motorkerékpárt "szimbolikus értékére és kiemelkedő gyártási minőségére, valamint történelmi, művészeti és kulturális értékére való tekintettel nemzeti kulturális örökségként" kell elismerni - fogalmaz a Matteo Salvini közlekedési miniszter által támogatott törvénytervezet.
- hangsúlyozta Salvini a törvényjavaslatot támogató levélben. Hangsúlyozta egyetértését azzal a javaslattal, hogy a Vespa nemzeti örökségként "szabadon közlekedhessen", függetlenül a károsanyag-kibocsátással kapcsolatos korlátozásoktól.
"Ma a Vespa a világ egyik legismertebb ipari formatervezési terméke, olyannyira, hogy joggal tekintik az olasz formatervezés ikonjának, és a világ legnevesebb modern művészeti, tudományos és technológiai múzeumaiban állítják ki" - írta Salvini.
Az Interbrand globális márkatanácsadó cég a Piaggio csoport eszmei értékét 2022-re 1,079 milliárd euróra tette, ami 19 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az elmúlt 10 évben a Piaggio több mint 1,6 millió Vespa modellt gyártott és adott el világszerte.
A sikertörténet 1946-ban kezdődött a Vespa 98cc sorozatgyártásának elindításával. A kultikus robogót Corradino D'Ascanio olasz mérnök tervezte, aki harci repülőgépek tervezőjeként egy egyszerű, gazdaságos és könnyen kezelhető járművet akart létrehozni. Enrico Piaggio vállalkozó megbízásából aztán egy, a háborúban megrongálódott pontederai gyár területén kezdett tervezni "valami újat".