2025. május 1., 14:20

Nem vagyunk optimisták a nyugdíjas éveink gazdasági lehetőségei kapcsán

A szlovákiai lakosság a nyugdíjas éveikben az életszínvonal csökkenésére számítanak, ugyanakkor a félretett pénzből élvezni is szeretnék az időskort. Azok közül, akik közel állnak a nyugdíjhoz vagy már nyugdíjasok, 65,7% számít visszaesésre vagy már meg is tapasztalta azt. Csehországban ez az arány valamivel alacsonyabb, 60,6%. Bár a legtöbben tesznek félre pénzt, csak kevesen fektetik be azt. Ez derül ki a Portu online befektetési platform megbízásából készült felmérésből, amelyet az Ipsos ügynökség végzett az 50 és 65 év közötti válaszadók körében.

nyugdíjas telefon illusztráció
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

Kevésbé pesszimisták azok, akik már nyugdíjat kapnak: közülük 58,8% érzékelt életszínvonal-csökkenést, míg a még dolgozók körében ez az arány mintegy 70%. A legnagyobb aggodalmat azok élik meg, akik vezető beosztásban dolgoznak. Aggodalmuk indokolt, ugyanis az állami nyugdíjrendszer (első pillér) nyugdíjai a személyes kereseti pont háromszorosánál korlátozva vannak. Egyszerűen fogalmazva: ha valaki az átlagbér több mint háromszorosát keresi, ugyan többet fizet be, ez mégsem jelenik meg a nyugdíjában” – figyelmeztetett Marek Malina, a befektetési platform elemzője.

Szerinte a magasabb jövedelműeknek, ha el akarják kerülni az életszínvonal jelentős visszaesését, nem szabad elfelejteniük félretenni időskorukra. A válaszadók többsége takarékoskodik, és csak 16,8% nem tesz félre semmit. A legtöbben (41,1%) konkrét cél nélkül tesznek félre. Váratlan kiadásokra 36,6% gondol, míg 26,7% kifejezetten a nyugdíj kiegészítésére spórol.

A félretett pénzt a többség – konkrétan 63,2% – utazásra vagy fürdőlátogatásra szeretné felhasználni. Ennek esélye az emberek jövedelmével és iskolai végzettségével arányosan nő. Az alacsonyabb jövedelműek és kevésbé képzettek ugyanis óvatosabbak. A befektetések terén rosszabb a helyzet: szabad pénzét csak a szlovákok 29%-a fekteti be, Csehországban pedig 26,9%.

A befektetés mindig kockázattal jár, ezért nem célszerű olyan pénzt befektetni, amire hamarosan szükségünk lehet. Viszont ha időskorra takarékoskodunk, a hosszú távú befektetési horizont miatt a befektetés jó eszköz lehet a megtakarítások gyarapítására”

– magyarázta Malina, hozzátéve, hogy a befektetési hajlandóság az iskolai végzettséggel és jövedelemmel együtt nő.

A felmérés szerint a szlovák felsőfokú végzettségűek 38,6%-a fektet be, míg a szakmunkás bizonyítvánnyal rendelkezők esetében ez csak 20%. Az elemző szerint leginkább az alacsonyabb végzettségűek maradnak el a befektetés terén, ezért nagyobb figyelmet kellene fordítani a pénzügyi ismeretek oktatására már az alapiskolákban.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.