2020. március 10., 18:42

Nem mindenki vágyik egy asztalra egy multinál - különleges munkahelyek világszerte

Vannak, akik hosszú évekig építgetik a karrierjüket, de vannak olyanok is akik megelégszenek egy olyan munkahellyel is ami úgymond "szembejön az utcán." nem mindennapi módon keresik a kenyerüket. És persze vannak olyanok is, akik mindig valami különlegesre vágynak. Számukra, de nemcsak nekik összegyűjtöttünk néhány olyan igazán érdekes, furcsa vagy éppen meghökkentő munkát, amelyet különlegességük dacára valóban foglalkozásként űznek a világ különböző pontjain.

Himalájai mézvadászok

Egyesek a minőségi mézért akár az életüket is kockára teszik. A Himalájában ilyen mézvadászok nem éppen veszélytelen munkája a különleges és értékes sziklaméz begyűjtése. Az ott élő óriásméhek nehezen elérhető helyre, sziklaszirtekre, szakadékokba építik kaptáraikat.

Himalájai mézvadász

A himalájai mézvadászok először megpróbálják kifüstölni őket, de még így is több ezer marad a fészeknél, hogy megvédje azt a betolakodóktól. Ezután kötéllétrákon másznak fel a kaptárhoz és számtalan rovarcsípés árán gyűjtik be a mézet.

Az utolsó jégkereskedő

Már több, mint 50 éve, Baltazar Ushca Tenesaca rendszeresen megmássza Ecuador legmagasabb hegyét a Chimborazo-t (6263 m), hogy onnan ásványi anyagokban gazdag jeget szállítson. A 73 éves Uhsca valószínűleg az utolsó, aki ezt a több, mint 500 éves hagyományt fenntartja. Az út a hegyre nyolc órán át tart, a jeget szamárháton viszi le, majd adja el a helyi piacon. Régebben heti ötször tette meg ezt távot, de idős kora miatt ma már csak heti kétszer mássza meg a hegyet.

A halálos növényeket gondozó kertész

Az angliai Northumberland városában egy különleges kert fogadja a látogatókat. Az úgynevezett méregkertben nem szabad sem megérinteni sem megszagolni semmit, ugyanis minden növény halálos mérget tartalmaz.

halálos növények kertésze

Éppen ezért, a legtöbb kertésszel ellentétben, a kert gondozója, Trevor Jones teljes testet lefedő védőruházatban végzi munkáját.

Bírósági-parókák készítői

Angliában mindmáig élő tradíció, hogy a bírósági tárgyalásokon a a testület tagjai parókát viselnek. Az Ede & Ravenscroft a legrégebbi paróka-szabóság Londonban, ahol már 1689 óta erre a célra készítenek parókákat.

parókakészítő

Christopher Allan, a bolt menedzser állítása szerint az ügyvédi parókát három hét, a bíróit hat hét, a különleges alkalmakra szánt hosszú parókát pedig több hónap alatt készítik el. Minden darab kézzel készült, méretre szabva, lószőrből.

Halottat játszó színész

Az amerikai Ali Merhi az egyik legérdekesebb állással büszkélkedhet Hollywoodban. A színész foglalkozása, hogy filmekben haldoklót, illetve holttestet alakítson. Bár első hallásra könnyű munkának tűnhet, valójában a légzés kordában tartása és a haldoklás élethű eljátszása cseppet sem egyszerű feladat.

Szélturbinajavító

Manapság az óriási szélturbinák egyre megszokottabb látványelemei a tájnak nálunk is. Arra viszont alighanem kevesen gondolnak, hogy milyen összetett feladat amikor egy ilyen szélturbinán gyors javítást kell végezni. Ezek elvégzésére azonban sok ember képes. Jessica Kilroy sziklamászónak több, mint 100 méteres magassággal és negyven kilométeres sebességű széllel kell szembe néznie minden egyes javítás során. Világszerte sem sok, de például az Amerikai Egyesült Államokban csupán 44 ember van, aki el tudja végezni ezt a munkát.

Az idő ura

Judah Levine 1969-ben kezdett dolgozni az Amerikai Egyesült Államok  Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézetében. A létesítmény az egész országban alkalmazott méréseket és szabványokat kezel, melyek közül az egyik legfontosabb az idő. 1993-ban Levine létrehozta az Internet Time Service szolgáltatást, amely az összes számítógépen, telefonon, televízión, illetve bármi máson, ami online csatlakoztatható összehangolja az időt. Levine és csapata gondoskodik arról, hogy az órák mindegyike pontos legyen. Felelősségteljes feladat ez, hiszen ha hibáznak emberek százmillióinak különböző készülékei működhetnek hibásan.

Kalitkakészítő

A szingapúri Teng Lanh Foo imádja a madarakat. Gyerekkorában legjobb barátja ajándékozott neki egyet, de mivel nem volt pénze kalitkára, saját maga készített otthont a madárnak.

kalitkakészítő

Mára Szingapúr egyik legfelkapottabb madárkalitka üzletének tulajdonosaként, lassan 60 éve űzi ezt a munkát, amely egyszerre a szenvedélye is. Művészi kalitkáiból jó pár megtalálható a Kebun Baru madár klubban, ahol minden hétvégén madár kiállítást szerveznek helyieknek és turistáknak egyaránt.

A lakatlan sziget őre

1989-ben Mauro Morandi hajója horgonyt vetett az olaszországi Szardínia északi partján található Budelli szigetén. Mikor megtudta, hogy a sziget korábbi őrzője nyugdíjba vonul, elhatározta, hogy átveszi a helyét Morandi egyszerű életet él a szigeten, ivóvízét esőből, a villamosenergiát pedig napelemekből gyűjti.

lakatlan sziget őre

Több, mint 30 év után is egyedül él ebben a földi paradicsomban és reméli, hogy míg egészsége engedi, folytathatja munkáját.

A pék, aki a lávában süt kenyeret

Mivel Izland egy vulkánokban gazdag ország, a helyiek ezeket az adottságokat kihasználva elkezdtek a vulkáni maradványokban kenyeret sütni. Siggi Rafn Hilmarsson folytatva ezt a nagyszerű hagyományt, heti 70 így készült cipóval boldogítja családját, a környékbelieket és az arra látogató turistákat. A rozsalapú kenyértésztát egy lezárt edényben 40 cm mélyre beássa, majd 24 órán át süti a forró talajban.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.