2023. október 22., 14:00

Nem minden gyerekes család kapja meg az ígért havi 200 eurót! Kiknek nem jut Matovič családsegítő csomagjából?

A magas infláció, az egyre drágább mindennapi élet nagy hatással van a családi költségvetésekre, különösen ott, ahol egynél több gyermeket nevelnek. Szó szerint minden fillér számíthat egy átlagos, vagy alacsonyabb jövedelmű családban.

család - illusztráció
Fotó: pixabay.com

A gyerekekre járó havi 200 euróra azonban nincs jogosultsága minden dolgozó szülőnek.

Az adóbónusz jelenlegi maximális összege 140 euró a 18. életévét be nem töltött gyermekek esetében. A 18 életév felettiekre 50 euró jár.

Az adóbónusz rendszerét a múlt évben többször is módosították. Változtatták az összegét, a gyermekek korhatárát és más kritériumokat is.

Nemcsak a bónusz összegét emelték tavaly, de a családi pótlékot is, méghozzá havi 60 euróra.

Ez a kettő juttatás együtt alkotja az ún. családi csomagot, ami 2025-ig lesz érvényben. A Költségvetésért Felelős Tanács (RRZ) viszont blogjában arra figyelmeztet, hogy az adóbónusz teljes összegére nem jogosult valamennyi szülő.

Azok jogosultak rá, akiknek munkából származó jövedelmük van. Igen ám, de egyáltalán nem mellékes, mennyi is ez a jövedelem, vagyis, mennyit keres a szülő.

Alacsony jövedelem, kevesebb adóbónusz

Az RRZ figyelmeztet arra a paradox helyzetre, hogy a legalacsonyabb jövedelműek nem jogosultak a teljes összegű adóbónuszra.

Egy gyermek esetében a szülőnek havi 809 eurós bruttó bérrel kell rendelkeznie ahhoz, hogy megkapja a 140 eurót. Ha a családban két gyermek van, akkor már 1 198  eurós bruttó bér, ha netán három, akkor pedig már 1 427  eurós bruttó bér szükséges.

Ha valaki magánvállalkozó, még rosszabb a helyzet. Legalább évi 29 565 eurós jövedelmet kell felmutatnia, ha egy gyermeke van. Kettő esetében 35 871 eurós, három gyermeknél pedig 38 250 eurós jövedelem szükséges.

terhesség- anyaság
Fotó:  pixabay.com

Némileg javít a helyzeten az az utólag elfogadott módosítás, ami lehetővé teszi, hogy annak a szülőnek a jövedelméhez, aki a bónuszt igényli, az adóbevallásában beszámíthatják a másik szülő jövedelmét is. Vagyis két dolgozó szülő esetében együtt kell elérni egy gyermeknél a legalább 809 eurós, kettőnél a 1 198  eurós, háromnál pedig az 1 427 eurós bruttó bért.

Az adóbónusz és a családi pótlék, a képviselői módosítások után, fix összegű juttatások és a következő években nem számolnak automatikus emelésükkel.

Családi pótlék

Az RRZ úgy saccolja, Szlovákiában idén 1,2 millió olyan gyermek van, akikre a szülők családi pótlékot kapnak. Ezek 93 százalékának dolgoznak a szülei. Ők tehát igényelhetik a szülői bónuszt. Erre viszont csak azok jogosultak, akiknek megfelelően magas jövedelmük van. Ez pedig csak a szülők 72 százalékára érvényes.

A teljes összegű adóbónuszra és családi pótlékra, vagyis a havi 200 euróra már csak a szülők 55 százaléka jogosult.

Nagyából a gyermekek 7 százalékának a szülei nem rendelkeznek keresettel, így ők csak a 60 eurós családi pótlékra jogosultak, az adóbónuszra viszont nem.

Magas jövedelemre van szükség

A teljes összegű adóbónusz „megszerzéséhez” mindkét szülőnek viszonylag magas jövedelemmel kell rendelkeznie. Minél több gyermeke van valakinek, annál többre. Emiatt van az, hogy a gyermekek 22 százaléka után a szülők csökkentett adóbónuszt kapnak.

A legtöbb érintett család az RRZ szerint Szlovákia keleti részében él. Az átlagos csökkentett adóbónusz összegét 84,9 euróra számították ki a 18 év alatti gyermekek esetében és 25,4 euróra a 18 év felettieknél.

A GDP-re átszámítva Szlovákia Európában egyedülálló módon segíti a családokat. Nincs még egy ország, amelyik többet adna a gyermekekre, mint Szlovákia, jelentette ki a családsegítő csomag elfogadásakor Igor Matovič akkori miniszterelnök.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.