Nem fogja kitalálni, hogyan mentenék meg a nyugdíjrendszert Németországban
Nemcsak Szlovákia küszködik a nyugdíjasok növekvő számával. Németországban sincs ez másként. Ott is egyre nagyobb gondot okoz a nyugdíjak kifizetése. Az elképzelések szerint a baby boomer generáció tagjai szolidaritási adót fizetnének. Ezt a német gazdasági kutatóintézet (DIW) vetette fel.

Az intézet szerint a nyugdíjrendszerhez elsősorban a baby boomer generáció gazdag tagjainak kellene hozzájárulniuk, hogy demográfiai terheket (a népességfogyást) ne csak a fiatalabb generációk cipeljék.
A baby boomerek az 1946-1964 között születettek, akik még viszonylag népes tábort alkotnak. A helyzet viszont az, hogy akárcsak nálunk és környező országokban, a dolgozó fiatalabb generációk finanszírozzák az idősebb generáció nyugdíját. Az „erősebb évfolyamok” lassan mind nyugdíjba mennek, ami által egyre nagyobb nyomás nehezedik a nyugdíjrendszerre.
A DIW ezért egy boomer-soli adó bevezetését javasolta. A soli rövidítéssel Németországban azt az adófajtát illették, amit egykor a szegényebb, keletnémet tartományok támogatására találtak ki. A boomer-soli olyan adó lenne, amit az összes bevételükből fizetnének, bizonyos nyugdíjösszeg felett. Az ebből nyert bevételek nem kerülnének be az államkasszába, hanem egy külön alapba, amit az újraelosztást szolgálná. Ezzel elérhető lenne, hogy a reform terheit ne csak a fiatalabb generációk viseljék.