2025. május 1., 17:02

Ne tévesszük össze a kanyarót és bárányhimlőt

A kanyaró és a bárányhimlő egyaránt súlyos vírusos megbetegedések gyermekeknél, de eltérő vírusok okozzák, és a klinikai lefolyásuk, valamint a kiütéseik megjelenése is különbözik – közölte a TASR-rel Peter Sabaka infektológus és a Szlovák Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) járványügyi osztálya.

Bőrkiütés
Bőrkiütés - illusztrációs felvétel
Fotó: Freepik

A bárányhimlő esetében a kiütések hólyagos, majd pörkösödő formában jelentkeznek, főként a törzsön és a végtagokon, két-négy hullámban, lázas állapot mellett. Az inkubációs idő 10–21 nap (átlagosan 14 nap), a legnagyobb fertőzőképesség ebben az időszakban figyelhető meg. A kezelés körülbelül tíz napig tart, és a betegségen átesettek élethosszig tartó immunitást szereznek. Sabaka szerint a komplikációk és a kórházi kezelés szükségessége ritka ennél a betegségnél.

Ezzel szemben a kanyaró sokkal súlyosabb, gyakori komplikációkkal.

A kanyaró a gyermekek egyik legveszélyesebb vírusos betegsége, gyakran jár tüdőgyulladással, hörgőgyulladással, fülgyulladással vagy a központi idegrendszer gyulladásával”

– hangsúlyozta az ÚVZ járványügyi osztálya.

A kanyaró náthával, kötőhártya-gyulladással és köhögéssel kezdődik, a testhőmérséklet fokozatosan emelkedik, és a szájban sárgásfehér, vörös szélű foltok jelennek meg. A negyedik-ötödik napon finom, összefolyó kiütések alakulnak ki, amelyek a tarkótól indulva terjednek az arcra, nyakra, hasra és a végtagokra, körülbelül három napon át tartva. Az inkubációs idő 8–12 nap, a szövődménymentes esetek két hét alatt gyógyulnak, és szintén élethosszig tartó immunitást biztosítanak.

A kanyaró és a bárányhimlő elleni védőoltások kulcsfontosságúak a megbetegedések megelőzésében, különösen a kanyaró súlyos szövődményeinek elkerülése érdekében.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.