2024. március 29., 08:55

Nagypénteki szokások, népi hiedelmek

Nagypéntek a húsvéti szent három nap második napja, a mély gyász és böjt ideje. A keresztény világban ezen a napon emlékeznek meg Jézus kínszenvedéséről, kereszthaláláról és temetéséről. Nagypéntek a néphagyományban is kitüntetett: számos szokást, hiedelmet és tilalmat kötöttek a naphoz eleink.

nagypéntek
Fotó: hevesihirportal.hu

Nagypéntek a legmélyebb gyász, a fájdalom ideje, ilyenkor még a harangok se szólalnak meg, és a templomok díszítését is eltakarják.

Az oltár teljesen puszta: kereszt, terítők és gyertyatartók nélkül. A katolikus egyház ezen és a következő napon nem mutat be miseáldozatot. A liturgiában felolvassák a Megváltó halálára vonatkozó írásokat, majd a passiót, Jézus szenvedésének történetét, és leleplezik a gyászlepellel bevont keresztet.

A reformátusok legnagyobb ünnepe, nem is csupán gyászünnep, hanem a bűnbánat napja is egyben. A kálvinisták számára nagypéntek az egyetlen hagyományos böjti nap, ilyenkor osztanak úrvacsorát.

Szokások, hiedelmek, tilalmak

A magyar néphagyományban nagypéntekhez kötődően külön szokások vonatkoztak a férfiakra, a hajadonokra vagy adott esetben a háziállatokra.  

Keresztútjárás

Nagypénteki szokás a keresztútjárás, amely során felidézik Jézus szenvedésének egyes állomásait. A keresztút mai 14 állomása (stáció) az 1600-as évekre nyúlik vissza.

keresztút
Fotó:  galeriasavaria.hu

Rómában minden évben a pápa közreműködésével elevenítik fel a keresztút stációit.

Féregűzés

A nagypénteki szokások közé tartozott a féregűzés a patkánytól a poloskáig. 

patkány
Fotó:  Pixabay

A nagypénteken hajnalban hozott  vízben a gazda vagy gazdasszony megforgatta a sonkát, szalonnát, hogy ne essen bele a féreg.

Göcsejben (Zala vármegye) a „Patkányok, csótányok, egerek, poloskák oda menjetek, ahol füstös kéményt láttok!” féregűző szöveget alkalmazták a kártevők távoltartására. A hagyomány szerint Jézus halálának emlékezetére minden háznál kialudt a tűz, ezért vált tilalmassá a korai tűzgyújtás az otthonokban.

tűz
Fotó:  penzcentrum.hu

Érsekcsanádon (Bács-Kiskun vármegye) még a huszadik században is előfordult, hogy a gazdasszony addig nem rakott tüzet, amíg más kéménye nem füstölt, nehogy bolhák lepjék el a házat.

Nagypénteki mosakodás

Az egész Kárpát-medencében szokásban volt nagypéntek hajnalán a mosakodás. A víznek, mint ősi pogány tisztulás szimbólumnak mágikus erőt tulajdonítottak.

Nagypénteki rituális tisztálkodódás  az "aranyosvízben", vagy "szótlan vízben" való mosdás volt. Úgy vélték, aki nagypénteken napfelkelte előtt megfürdik, vagy megmosdik, azon nem fog a betegség. 

A nagypénteki mosakodás szokását az utóbbi években Ecseren és Csömörön (Pest vármegye) ismét gyakorolják a hagyományőrző szlovák közösségek.

nagypéntek
Nagypénteki mosdás az ecseri Szerelem patakban
Fotó:  ecser.hu
„Nagypénteken napfeljött előtt aki a folyóvízbe háromszor belémártózik, az semmiféle betegséget nem kap el mástól” - tartotta a néphiedelem.

Zagyvarékason (Jász-Nagykun-Szolnok vármegye) a szokás úgy maradt máig fenn, hogy a vizet hazaviszik és otthon mosdanak vele.

nagypéntek
Fotó:  divany.hu

A nagypénteken hajnalban hozott vizet a gömöri Almágyon rózsavíznek, Vecseklőn hollóvíznek nevezik. Ezt a mosdást nemcsak betegség ellen tartották jónak, hanem szépségvarázslónak, sőt a szeplő ellenszerének.

nagypéntek
Fotó:  Fortepan

Szeged-Alsóvárosban a beteg kisgyerekeket vitték le a Tiszára, hogy a bajt lemoshassa róluk a folyó.

Szótlan víz

A csépai (Jász-Nagykun-Szolnok vármegye) hiedelem szerint "szótalan víznek" kellett lennie, vagyis menet közben, sem jövet, sem közben nem volt szabad megszólalni.
nagypéntek
Fotó:  fotomuzeum.hu

Turán (Pest vármegye) a lányok üvegben vittek haza a folyóról vizet, ugyancsak szótlanul, abban a hitben, ha ebben mosakszanak, szépek lesznek.

Fésülködés

Múlt századi leírás szerint a Tiszára járó lányok Szegeden a mosdás után a füzek alatt fésülködtek, hogy a hajuk hosszú legyen.

fésülködés
Fotó:  Fortepan

Bukovinában azonban a nagypénteki fésülködést kifejezetten tiltották.

Nagypénteki jószágfürösztés

A nagypénteki jószágfürösztés sokfelé ismert szokás volt, egészségvarázsló célzattal.

Az állatokat kihajtották a patakhoz itatni, lefürösztötték őket, hogy ne legyenek betegek.

jószág
Fotó:  Pixabay

Medvesalján (a történelmi Gömör és Nógrád vármegye határán) is elterjedt volt a nagypénteki állatfürdetés, de a két világháború közti időben már nem vitték az állatokat a patakra, csak az onnan hozott vízből töltöttek az ivóvizükbe.

A Hortobágy vidékén elsősorban a lovakat fürösztötték. Jászdózsán (Jász-Nagykun-Szolnok vármegye) a teheneket itatni vitték a Tarna folyóhoz.
állat
Fotó:  Wikipedia

Turán (Pest vármegye) a férfiak kora reggel levitték a lovakat a Galgára úsztatni, hogy meg ne rühesedjenek.

Székelyföldön éjjel 12 órakor merítettek vizet az Oltból, hogy megszenteljék vele a házat, az istállót, illetve az állatokat, a lakók szintén ittak belőle, majd meg is fürödtek benne.
folyó
Fotó:  tusnadfurdo.ro

A folyóvíz mágikus erejét sokfelé magyarázták azzal, hogy azért hasznos nagypénteken, mert Jézust, mikor a katonák kísérték, beletaszították a Cedron patakjába, s ezzel megszentelődött.

„Holló ilyenkor mossa a fiát”

A hagyomány szerint, mikor Jézust ellenségei el akarták fogni, de nem sikerült nekik, akkor a holló azt kiáltotta „kár, kár”. Ezért Jézus elátkozta, hogy örökké fekete legyen. Emiatt mondják, a holló ilyenkor mossa a fiát, hogy ismét fehér legyen.

Nagypénteki tűzgyújtás

A középkorba vezethető vissza a nagypénteki tűzgyújtás, annak emlékezetére, hogy hajnalban, amikor Jézust Pilátus elé vitték, a szolgák és katonák tüzet gyújtottak és amellett melegedtek.

tűz
Fotó:  gyorihirek.hu

A felvidéki Nagyhinden nagypénteken hajnalban a férfiak azért rakták a tüzet – a szomszéd faluval határos részben –, hogy a termést a jég el ne verje.

Kincsásók napja

Fejér vármegyében úgy tartották, hogy nagycsütörtök és nagypéntek a kincsásók nagy napja, ugyanis ebben az időszakban a kincseket őrző szellemek elhagyták őrhelyeiket, továbbá maguktól megnyíltak a rejtett bejáratok, így a leleményes ember könnyen összegyűjthette a titkos értékeket.

Nagypénteki étrendi szokások

Nagypénteken a hívők tartózkodnak a húsételektől, legfeljebb háromszori étkezés során egyszer szabad jóllakniuk.

Az ilyenkor szokásos étrend a rántott leves, a húsmentes tészta, az ecetes-hagymás hal, vagy éppen a tojásos, tejfölös rakott ételek. Nagypénteken a protestáns vallásúak sem ettek húst. Tipikus böjti ebéd a bableves és mákos vagy túrós tészta is. A böjti tilalom nem terjedt ki azonban a pálinkaivásra.
nagypéntek
Fotó:  mindmegette.hu

A férfiak, tartván a szigorú böjtöt, reggelire csak kenyeret ettek, és hogy majd nyáron a kígyó a hasukba ne másszék, pálinkát ittak rá. 

nagypéntek
Fotó:  hellovidek.hu
Nagypénteki viselet

A paraszti hagyomány nemcsak a táplálkozást, hanem a női viseletet is meghatározta. Nagypénteken fekete ruhában illett járni, a nagyszombati körmenetre már mehettek fehér, világos ruhában.

viselet
Fotó:  mek.oszk.hu

Csókakőn (Fejér vármegye) a katolikusoknál különösen nagypénteken és fekete vasárnap öltöztek gyászba, mintha közeli hozzátartozót siratnának.

Bodajkon (Fejér vármegye) nagypénteken még a fiatal református hívők is gyászviseletben mentek a templomba, pontosan úgy, mintha temetésre indulnának.

Nagypénteki babonák

Eleink a pénteki napot általában is szerencsétlennek vélték, különösen a nagypénteket, mely a keresztény egyházban Jézus megfeszítésének emléknapja.

Nagypénteken egyes vidékeken este a családtagok foghagymát fogyasztottak, hogy távol tartsák maguktól a boszorkányokat.

boszorkány
Fotó:  dumaszinhaz.hu

Jászárokszálláson (Jász-Nagykun-Szolnok vármegye) úgy tartották, hogy nagypénteken Krisztus halála miatt elsötétül az ég, s az ilyenkor csoportosan megjelenő boszorkányokat kell elűzni a kolompolással.

nagypéntek
Fotó:  jku.hu
Nagypénteki tilalmak

Nagypénteken munka helyett a falvak népe a templomban imádkozott és énekelt, mélyen átélve az elmúlás és a feltámadás csodáját. A gyásznap egyben dologtiltó nap is volt.

A házban lévő tükröt, amely a mai és a túlvilág közti átjárót jelképezi, letakarták. Megállították az órát, úgy tettek, mintha halott lenne a háznál.

Általános hiedelem szerint nagypénteken nem sütöttek kenyeret, mert őgy tartották, az ilyen kenyér kővé válna. Ezen a napon nem szítottak tüzet sem.

sütés
Fotó:  Wikipedia

Szeged vidékén azonban akkora kenyeret dagasztottak, mint egy libatojás. Ezt megszárították és eltették, s akkor vették elő, ha valaki vízbe fúlt. A közepébe szentelt gyertyát tettek, és ahol a vízre eresztett kenyérből a gyertya kifordult, ott kellett a holttestet keresni.

Nem mostak, mert a ruha viselőjébe villám csapott volna, nem fontak, nem szőttek. Aki varrt, az úgymond megszurkálta Jézus sebeit.

Állattartással kapcsolatos tilalmak

Tiltották az állattartással kapcsolatos munkákat. „A nagypinteken ültetett kotlóhoz nem vót szerencsink” – vélték Jászdózsán (Jász-Nagykun-Szolnok vármegye).

kotlós
Fotó:  hellovidek.hu

Nem volt szabad a szárnyas állatot levágni, nehogy elpusztuljanak az állatok. 

Nagypénteken a moldvai magyarok nem fogják be a lovakat, mert úgy tartják, hogy akkor megbetegednének.

Voltak azonban olyan állattartással kapcsolatos műveletek, melyeknek éppen nagypéntek volt a hagyományos ideje, például a farkalásnak és herélésnek, a jószágok bélyegzésének a századforduló körül Hajdúböszörményben, Debrecenben, Nádudvaron, Balmazújvárosban.

nagypéntek
Fotó:  mek.oszk.hu

Máshol ilyenkor hajtották ki ünnepélyesen a disznócsordát.

A földműveléshez kötődő tilalmak és ajánlások

A földművelésben ugyancsak jellemző a tiltás, de annak ellenkezője is.

„Krumplit legjobb húsvét nagyhetén vetni” – tartják Sarkadkeresztúron (Békés vármegye).

nagypéntek
Fotó:  agrarszektor.hu

„Nagypénteken nem szabad fogasolni, boronálni a búzát, mert elszárad, kipusztul a töve” – mondták Zagyvarékason (Jász-Nagykun-Szolnok vármegye).

Szántani sem  lehetett, mert e napon Jézus a földben volt. Ugyanakkor Göcsejben (Zala vármegye) délután a kora tavaszi veteményeket vetették.

szántás
Fotó:  forumhungaricum.hu
Nagypénteki szerelmi jóslás

A lányok tojáshéjat tettek a küszöbre, hogy megtudják, mi lesz a férjük foglalkozása (ami megegyező lesz az első férfi foglalkozásával, aki a tojáshéjra lépve bejön a házba).

A jövendőbeli hitestárs „meglátására” is létezett módszer: nagypéntek délelőttjén kezükben némi lisztet és sót gyúrtak tésztává a kíváncsi hajadonok, amit később megsütöttek, majd harangozáskor vagy kerepléskor három részre haraptak. A szétharapott sós süteményt magukkal vitték a templomba, utána éjszakára a párnájuk alá tették. Így tudták megálmodni a jövendőbeli hitvesük arcát.

Házasságjósló szokás

A falvak öregasszonyai szerint a szerelmi bűbáj tökéletes pillanata a nagypéntekről nagyszombatra virradó éjszaka. A böjt után az eladósorban lévő lányok fésűt és szappant csavartak a törölközőjükbe, majd szépen a párnájuk alá rejtették. Aki férjet akart fogni, nem törölhette meg lefekvés előtt vizes arcát, mivel a hiedelem szerint, aki álmában megtörölte arcát, később az lett a jövendőbelije.

lakodalom
Fotó:  lakodalmaszenakarok.hu
Termés- és időjóslás

Egyes helyeken harangszóra vagy kerepelésre a gyümölcsfákat rázták meg, ezzel biztosítva a bő terméshozamot.

A tojásból jósoltak is, nagypéntek éjjelén feltörték, aztán egy pohár vízbe csurgatták, és a vízben úszó tojás alakja megmutatta, milyen lesz a jövő évi termés.

időjárás
Fotó:  Pixabay

Úgy tartotta a néphagyomány, hogy a nagypénteki szeles időt a levegőben táncoló szellemek okozzák.

Eső esetén jó tavaszt jósoltak a bukovinai magyarok.

Galgamácsán (Pest vármegye) úgy tartották, ha nagypénteken szép az idő, akkor üszkös, rossz termés lesz. Zagyvarékason (Jász-Nagykun-Szolnok vármegye) úgy mondták: „Nagypénteki eső, annyi méreg, amennyi szem lehull. Rossz termés lesz.”

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.