Nagy változások várhatóak a jogosítványok terén
Az Európai Unió új irányelvet készít elő, melynek célja, hogy csökkentse a közúti balesetek számát, valamint ezzel az adminisztratív terheket is mérsékelnék.

A változások több területet is érintenének, ezeket hét nagyobb csoportra lehet osztani.
Digitális jogosítvány
Bevezetésre kerül többek között az EU-szerte használható digitális jogosítvány, amely elérhető lesz okostelefonokon vagy más digitális eszközökön, mely része lesz az európai digitális személyazonossági pénztárcának.
Kísérővel vezethetnének a 17 évesek
Bevezetésre kerül egy EU-szintű rendszer, amely lehetővé teszi a 17 évesek számára a kísérővel való vezetést (B kategória), mely kiterjeszthető lehet teherautó-sofőr tanulókra is (C1, C1E és C kategória).
Az Európai Unió célja ezzel az, hogy a fiatal sofőrök gyakorlati tapasztalatot szerezzenek, ezáltal biztonságosabbá tennénk a közlekedést és vonzóbbá tehetnék számukra a szakmát.
Próbajogosítvány kezdőknek
Legalább két évig tartó próbaidőszakot vezetnek be a kezdő sofőröknek az egész EU-ban, ebben az időszakban viszont szigorúbb szabályok és büntetések vonatkoznak rájuk.
Ez annak tükrében különösen fontos, mivel a halálos balesetek 40% százalékában 30 év alatti sofőrök érintettek.
Alkalmassági vizsgálatok
Bizonyos kor felett vagy egészségi állapot miatt kötelező a sofőröknek alkalmassági vizsgálaton részt venniük, melyeket szintén szigorítják és rendszeressé teszik azokat. A jogosítvány megszerzésekor és meghosszabbításakor a vezetőknek önértékelést kell kitölteniük, vagy más, tagállami szinten meghatározott értékelési rendszerben kell részt venniük.
Gyalogosak és kerékpárosok védelme
A sofőröknek a járművezetői vizsgán bizonyítaniuk kell, hogy tisztában vannak a gyalogosok, biciklisek, rolleresek és más eszközökkel közlekedők védelmének fontosságával.
Jogosítvány elfogadása más országokból
Az EU elfogadja majd olyan harmadik országok jogosítványait, ahol a közúti biztonsági szabályok összevethetők az uniós normákkal.
Nyelvi akadályok csökkentése
Az új irányelv lehetővé teszi, hogy az állampolgár a saját anyanyelvén tehessen vizsgát egy másik tagállamban is, ha a lakóhelyéül szolgáló ország ezt nem teszi lehetővé.
Az új irányelvet az Európai Parlamentnek és az Európai Tanácsnak még formálisan is jóvá kell hagynia. Ezt követően 20 nappal lép hatályba az Európai Unió Hivatalos Lapjában való közzététel után, majd a tagállamoknak négy évük lesz arra, hogy a nemzeti jogrendszerükbe átültessék.