2023. június 24., 14:44

Mit tehet és mit nem, ha betegszabadságon van? Mutatjuk, elmehet-e bevásárolni vagy a patikába…

A betegszabadság (betegállomány) célja, hogy a beteg ember otthon pihenjen, szedje a gyógyszereit, betartsa az orvos utasításait, annak érdekében, hogy minél előbb meggyógyuljon. Mivel pénz is jár érte, érdemes betartani a szabályait. Bármikor jöhet az ellenőrzés, és akkor kellemetlen helyzetbe kerülhetünk. Sőt, akár még büntetést is fizethetünk.

vese - betegség
Fotó: Pixabay

A betegállományt nem szabad arra használni, hogy például elvégezzük a nagytakarítást, megkapáljuk a kertet vagy éppen meglátogassuk rég nem látott rokonainkat. Persze, azt sem jelenti, hogy egész nap csak az ágyban kellene feküdnünk.

A kezelőorvos pontosan meghatározza, mi az, amit a beteg megtehet. Ez függ a betegség fajtájától, súlyosságától.

Az orvos akár még kimenőt is adhat, a nap bizonyos szakaszában a beteg elmehet sétálni, elhagyhatja otthonát.

De nem végezhet olyan munkát, amiből jövedelme származik, ahonnét betegállományba került. Vannak diagnózisok, amikor szigorúan be kell tartani az ágynyugalmat, a beteg nem dohányozhat, nem fogyaszthat alkoholt, és a megadott napon és időpontban ellenőrzésre kell mennie az orvoshoz.

170 eurós büntetés

A Szociális Biztosító odafigyel arra, hogy a táppénzen lévők betartják-e az orvosi utasításait, fennáll-e veszélye annak, hogy a beteg esetleg megszegi a kezelési rendet. Ellenőrzésre is kivonulhat.

Ha bebizonyosodik, hogy a beteg, vagyis a biztosított személy nem tartotta be a szabályokat, elveszti jogosultságát a táppénzhez. Mégpedig attól a naptól kezdődően, amikor az megállapítást nyert.

Ezen kívül a biztosító még büntetést is kiróhat az érintettre, ha nem tartja be azokat az előírásokat, amelyeket a szociális biztosításról szóló törvény értelmében be kell tartania.

Ilyen például, ha nem jelenti be, hogy más címen tartózkodik, nem hárítja el az akadályokat a biztosító embereinek látogatása elől (kutya, rossz kapucsengő, a lakás nehézkes megközelíthetősége stb.)

A büntetés általában 100 euróig terjed, de ismételt kötelességszegéskor minden egyes ideiglenes munkaképtelenség esetén akár 170 euróig is terjedhet.

Váratlan ellenőrzés

A kezelési rend megszegését a biztosító ellenőrzésekkel állapítja meg. Ezek történhetnek az ellenőrzőorvos (revizororvos), a kezelőorvos, a munkaadó vagy más fizikai vagy jogi személy javaslatára.

Az ellenőrzésre mindig sor kerül, ha azt a bíróság elnöke vagy a vezető ügyész kérelmezi. Erre a beteg otthonában, vagy ott kerül sor, ahol munkaképtelensége alatt igazoltan tartózkodik.

A Szociális Biztosító nem csak munkanapokon, de hétvégén, ünnepnapon is ellenőrizheti a betegállományban lévőt, hogy betartja-e a szabályokat.

Ha nincs otthon a beteg, az ellenőrzést végző dolgozó a postaládában hagy egy üzenetet arról, hogy ellenőrzést hajtottak végre.

Ennek alapján a betegnek kapcsolatba kell lépnie a biztosító helyileg illetékes fiókjának ellenőrző orvosával, ahol igazolhatja, miért nem tartózkodott otthon.

El lehet menni patikába?

Az a beteg, akinek az orvos a betegállomány idejére nem adott kimenőt, de egyedül él és nincsenek hozzátartozói, akiket megkérhetne, hogy alapszükségleteit biztosítsák, elmehet bevásárolni, gyógyszertárba is.

Fontos viszont, hogy a pénztári számlát megőrizze, amit szükség esetén bizonyítékként felmutathat, ha véletlenül éppen abban az időpontban járt nála az ellenőr, és ő nem tartózkodott otthon. A számlán lévő időpontnak egyeznie kell az ellenőrzés időpontjával.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.