2023. november 24., 19:50

Mit kínált a Titanic főszakácsa az utasoknak?

A 111 éve, 1912. április 15-én szerencsétlenül járt Titanic utasszállító gőzösről már számtalan cikket és könyvet írtak, sőt az utóbbi évtizedekben több alkalommal is felkeresték a luxushajó roncsait és igyekeztek felszínre hozni azokat a tárgyakat, amelyeket még nem pusztított el a tenger vize és a több ezer méteres mélységben uralkodó nyomás.

Büszke gőzös
A Titanic kihajózás előtt
Fotó: Wikipédia

A roncsok megtalálását hivatalosan 1985-ben jelentette be dr. Robert Ballard amerikai tengerésztiszt, tengerkutató és térképész.

Nagyon valószínű, hogy a roncs helye már korábban ismert volt, de katonai titoknak minősült, miután a nagyméretű roncsokban levő vas és acél mágneses zavarokat okoz és ezért a tengeralattjárók navigációját komplikálja, de a műszaki fejlődés 1985-re már olyan szintre jutott, hogy nem volt értelme a további titkolózásnak.

Ettől kezdve a Titanic a kutatók és persze a kincsvadászok célpontjává vált és időnként sikerült is felszínre hozniuk személyes értéktárgyakat, evőeszközöket stb.

Szenzáció volt
A The New York Times címoldalán számolt be a tragédiáról
Fotó:  Wikipédia
A roncsokat azonban nemcsak a kincsrablók fenyegetik, hanem a tengervíz és a vasevő baktérium is, amelyet 2010-ben azonosítottak és Halomanas titanicae néven „anyakönyveztek”. Becslések szerint a roncsok nem érik meg a 2040. esztendőt.

Talán emiatt is igyekeznek felkutatni minden olyan tárgyat, ami hozzásegítheti a kutatókat az eddig még nem ismert részletek feltárásához.

Talán meglepő, de előkerült több étlap is, amely alapján képet kapunk arról, milyen ételeket szolgáltak fel az utasoknak. Természetesen az első osztályon utazók nem abból a kínálatból válogathattak, mint a második osztály utasai.

Jó kis kaják
A most elárverezett étlap
Fotó:  Wikipédia
Három nappal a katasztrófa előtt, 1912. április 11-én a vacsoránál egyebek között ilyen ételekből válogathattak az első osztályon: osztriga, hollandi mártásos lazac, marhahús, fiatal galamb, mentaszószos bárány és sült csirke.

Azonban nemcsak a kínálat volt pazar, hanem a több mint 110 évvel később előkerült étlap végső ára is, amikor a  Henry Aldridge and Son Ltd. aukciósház árverésre bocsátotta a vízmarta, eredetileg aranyszínű betűkkel kinyomtatott, mára megfeketedett ételneveket. Ez a papírlap valakinek megérte, hogy 84 ezer angol fontot perkáljon le érte.

Az étlapot 2023 nyarán találták meg egy 1960 táján összeállított fotóalbumban, amely egy kanadai helytörténész tulajdonában volt. Azt egyelőre nem sikerül kideríteni, hogy ő hogyan jutott hozzá.

Egyébként más étlapok is fennmaradtak a Titanicról, ezek többsége április 14-i keltezésű és például már 2015-ben egy texasi árverésen 118 ezer dollárt fizettek a vacsoraétlapért, egy ebédmenü pedig egy másik aukción 88 ezer dollárt hozott.

Körbeforgatták
A Titanic roncsairól panorámavetítést tartottak Lipcsében
Fotó:  Wikipédia
Más személyi tárgyak is árverésre kerülnek időnként, ezekkel az aukciós ház egy külön részlege foglalkozik. Például egy mentőcsónakban talált, a Titanicot működtető White Star Line cég logójával hímzett takaró 97 ezer angol fontért kelt el.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.