2025. január 7., 12:54

Mit kell tudni az újonnan terjedő vírusról, és vajon kell-e tartanunk tőle?

Egyre több szó esik a humán metapneumovírusról (hMPV), amely légúti megbetegedést okoz. A vírus világszerte a figyelem központjába került, de vajon tényleg olyan komoly fenyegetést jelent, mint ahogy a hírek sugallják? Vizsgáljuk meg a legfontosabb kérdéseket.

világjárvány illusztráció
Fotó: Pixabay

A légúti kórokozók elterjedését több tényező is befolyásolhatja. Ilyenek például a COVID-járvány alatt bevezetett közegészségügyi intézkedések, amelyek bizonyos szinten megakadályozták a légúti vírusok terjedését, valamint a környezeti tényezők, mint a klímaváltozás. Egyes betegségek esetén a járvány utáni oltási programok változásai is szerepet játszhatnak. Emellett a légúti fertőzések előfordulása gyakran ingadozik, és előfordulhatnak olyan járványok, mint a szamárköhögés, amelyek minden 3-4. évben visszatérnek.

Mi is az a humán metapneumovírus?

A hMPV egy légúti megbetegedést okozó vírus, és olyan tüneteket okoz, melyek nagyon hasonlítanak a közönséges megfázáshoz vagy az influenzához. Az érintettek orrfolyást, torokfájást, köhögést és lázat tapasztalhatnak. Bár a hMPV általában enyhe tüneteket okoz, néhány esetben valóban kialakulhatnak komolyabb szövődmények, mint például a tüdőgyulladás, vagy a már meglévő légúti problémák, például az asztma súlyosbodása.

vírus illusztráció
Illusztrációs felvétel
Fotó:  Pixabay
A hMPV-t először 2001-ben fedezték fel holland tudósok egy olyan gyermekcsoportnál, ahol más ismert légúti vírusok tesztjei negatív eredményt mutattak. Azonban valószínű, hogy a vírus már jóval korábban is jelen lehetett. Az 1950-es évekből származó minták vizsgálata során antitesteket találtak, amelyek hMPV ellen védelmet biztosítanak. Ez tehár arra utal, hogy a fertőzés már évtizedek óta köztünk van.
Kik lehetnek veszélyben?

A vírus főként a kisgyermekek, az idősek és azok számára jelent nagyobb veszélyt, akiknek legyengült az immunrendszerük. A hMPV szinte minden 5 év alatti gyermeknél előfordul, és bár a legtöbb eset lefolyása enyhe, a fiatalabb korosztály hajlamosabb lehet a súlyosabb légúti problémákra. A 65 év feletti emberek szintén a kockázati csoportba tartoznak, mivel az ő immunrendszerük már nem annyira erős.

A kemoterápiás kezelésen átesett személyek, szervátültetettek vagy azok, akik valamilyen autoimmun betegségben szenvednek, szintén nagyobb veszélynek vannak kitéve.

Van okunk a pánikra?

Nos, a szakértői vélemények szerint nincs. Bár a hMPV egyre többet szerepel a hírekben, valójában ez nem egy új vírus – már évtizedek óta ismert. Az, hogy most egyre több esetet regisztálnak, annak is köszönhető, hogy a modern tesztelési módszerek, mint a PCR alapú tesztek, képesek kimutatni a vírust, amit korábban nem mindig diagnosztizáltak.

Úgy tűnik tehát, hogy a hMPV nem jelent globális veszélyt, és nem áll a COVID-19-hez vagy az influenzához hasonló fenyegetés küszöbén. A legfrissebb statisztikák szerint a hMPV az összes légúti vírusos fertőzés csupán 2 százalékát teszi ki, míg a COVID-19 és az influenza ennél jóval nagyobb részesedést képviselnek.
Hogyan előzhetjük meg?
A vírus főként a légúti váladékokkal terjed, így kézről kézre is átkerülhet. Az alapos kézmosás a legfontosabb, ami segíthet megelőzni a fertőzést. Ha köhögnünk vagy tüsszentenünk kell, takarjuk el a szánkat és az orrunkat. Maradjunk otthon, ha betegnek érezzük magunkat, így elkerülhetjük azt, hogy megfertőzzünk másokat. Otthon pedig szellőztessünk rendszeresen, hiszen a friss levegő segít csökkenteni a vírus koncentrációját a helyiségekben.
kézmosás, mosdó
Illusztrációs felvétel
Fotó:  Pixabay

A legfontosabb tehát, hogy tartsuk be az alapvető higiéniai szabályokat, amelyeket egyébként is követnünk kellene.

Összességében az hMPV nem egy új, ismeretlen veszély, hanem egy régóta ismert vírus, amely az esetek többségében enyhe tüneteket okoz. Bár néhány csoport valóban nagyobb kockázatnak van kitéve, a megfelelő higiéniai intézkedésekkel és orvosi felügyelettel könnyedén megelőzhetjük a komolyabb problémákat.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.