2025. június 21., 15:13

MINI Cooper S 5D: Erős és takarékos

Míg a patinás angol márka néhány verziója végleg elbúcsúzott, a „sima” ötajtós modell továbbra is megmaradt a kínálatban. Mi több, átesett egy frissítésen, amelyet a márka vadiúj családnak deklarál, de lényegében a korábbi modell átfogó korszerűsítéséről van szó. Két benzinmotoros változatban kapható, amelyek közül az erősebbik S kivitelt kaptuk meg tesztelésre, John Cooper Works külső és belső dizájncsomaggal kombinálva.

MINI Cooper S 5D
Galéria
+19 kép a galériában
Fotó: Vas Gyula
Dupla tetőspoiler, hatalmas áldiffúzor

Az ötajtós típus túlhaladja a négyméteres hosszúságot, ami már a Škoda Fabia/Peugeot 208/Opel Corsa stb. kategóriába emeli az autót. A fazon azonban továbbra is a Mr. Bean óta ismert trendet követi: szögletes kasztni, bociszemű fényszórók, buszos ablakok, keskeny, meredek szélvédő, sarkokba kicsapott kerekek. Magyarán: együtt van minden lényeges dolog, ami egy MINI Cooper jellemzője, mióta világ a világ. Minderre rátesznek még néhány lapáttal a JCW csomag kültéri elemei: a monumentális hűtőmaszkon található embléma, a dupla tetőspoiler, a hatalmas hátsó áldiffúzor és az exkluzív 18 colos sportfelnik. A villámhárítószerű tetőantenna is jobban illik ehhez a formához, mint holmi cápauszony, de a korábbiaknál jóval kisebb, háromszög alakú hátsó lámpákat egy ideig szoknom kellett. Aztán megszoktam: ennyit talán be is kellett áldozni a modernség oltárán, főleg hogy az angol zászló motívumai továbbra sem hiányoznak… 

MINI Cooper S 5D
Fotó:  Vas Gyula
Billenőkapcsolós kezelőpult

A belteret a klasszikus „levesestányér” uralja, amely azóta természetesen millió metamorfózison esett át. Aktuális változata párját ritkító grafikai tűzijátékkal egyesíti a műszerfalat és a komplett infotainment rendszert, lásd a megfelelő ábrákat. Ezzel együtt már sokadszor konstatáltam szomorúan, hogy bizony hiányzik a klasszikus műszerfal, a maga megszokott helyén. Pláne, hogy ott most csupán egy fád, szürke textilfelület látható. Oké, van felette egy head-up kijelző, de az már másról szól. De vissza az attraktivitáshoz és a MINI-specialitásokhoz: ilyen a márkára jellemző billenőkapcsolós kezelőpult (indítógomb, váltó, menetmódok), az aprócska, de fantasztikus fogású JCW volán, vagy a bordó textilfüllel nyitható boksz a középkonzolon. Ami a szereltséget illeti, a vezetéstámogató rendszerek listája gyakorlatilag komplett (beleértve az automata beparkolási módokat), a telefoncsatlakoztatási lehetőségeké szintén, de nem hiányzik a hangvezérlés sem.

MINI Cooper S 5D
Fotó:  Vas Gyula

A komfortholmik közül pedig a kétzónás automata légkondi és a Harman Kardon hifi érdemel külön említést. Utóbbi 12 hangszóróval muzsikál egy ekkora autóban! Szólnunk kell még arról is, hogy a gazdag üvegezésnek és a viszonylag keskeny oszlopoknak köszönhetően minden irányban jó kilátás nyílik a verdából. Kivéve felfelé: ha elöl állunk a sorban, legfeljebb a volánra hasalva láthatjuk a felettünk lengedező szemafort, de ez egy MINIben valószínűleg mindörökké így lesz.

Nagyobb bajom volt az autó térkínálatával: ötajtós kasztni ide, Fabia-kategória amoda, a hátsó élettér nagyon szűkös, és a koffer mérete is jócskán elmarad a csoporttársakétól (Fabia: 380–1190, Peugeot 208: 352–1145 l). Viszont a MINIvel ellentétben egyikük sem imázsautó… 

MINI Cooper S 5D
Fotó:  Vas Gyula
Élményautózás – olcsón

Több mint 200 lóerő, 1500 kiló alatti önsúly, a kicsapott kerekek nyújtotta elképesztő stabilitás, alacsony súlypont – itt minden együtt van az igazi élményautózáshoz. Illetve van még valami, egy újabb igazi MINI-specialitás: a gokart-rezsim. Ekkor minden biztonsági rendszer megengedőbb, magyarán az autót a SOFŐRNEK kell uralnia. És keményen, különben kitépi kezünkből a kormányt a kanyarban. Pláne, ha aktiváljuk a BOOST funkciót is, amely 10 másodpercre abszolút csúcsra járatja az autót. Jómagam ezt többnyire olyan előzésekre használtam, amelyeket épeszű ember nem vállalt volna be. A kétliteres benzines turbómotor ilyenkor sztentori hangon felordított, a hétgangos automata villanásnyi idő alatt visszasorolt akár hármat is, az autó pedig kilőtt, mint egy rakéta. Ekkor tudatosítottam igazán, mi van a kezemben és a talpam alatt, és hogy itt már tényleg nincs helye holmi Fabia- vagy Opel Corsa-párhuzamnak. 

MINI Cooper S 5D
Fotó:  Vas Gyula

És ami külön megdöbbentett: az ilyen szórakozásokat is jócskán magában foglaló egyhetes tesztelést simán megúsztam 7 liter alatti átlagfogyasztással. Kétliteres, 204 lóerős benzinmotorral!

MINI Cooper S 5D
Galéria
+19 kép a galériában
Megosztás
Címkék