2022. augusztus 23., 13:48

Minden a majomhimlőről! Hogyan kerüljük el, és mit tegyünk, ha kapcsolatba kerültünk fertőzött személlyel?

Jelenleg 12 igazolt majomhimlős esetünk van Szlovákiában. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) jelenleg nagyon alacsonynak értékeli a vírus általános lakossági terjedésének kockázatát, de a nyári szezon és a hozzá kapcsolódó fesztiválok és rendezvények hozzájárulnak, hogy jobban terjedjen. Különösen óvatosnak kell lenniük azoknak, akiknek több szexuális partnerük van. A vírus szoros fizikai érintkezés útján terjed.

övsömör
Fotó: Pixabay

A betegség lappangási ideje 6-13 nap, de akár 5-21 nap is lehet. A vírus a légutakon, a nyálkahártyán, vagy bőrsérülésen keresztül jut be a szervezetbe.

Az átvitel fertőző elváltozásokkal (kiütésekkel), testnedvekkel történik, közvetlen és hosszú távú érintkezés során, de közvetetten is, például szennyezett ágynemű, ruhák, törölközők, edények által.

A betegség influenzaszerű tünetekkel kezdődik, mint például:

-láz

-fáradtság

-izomfájdalom

-hidegrázás

-nyirokcsomók duzzanata

Ha kapcsolatba került olyan személlyel, akinél majomhimlőt diagnosztizáltak, nem kell azonnal izolálnia magát. Mérje meg naponta a hőmérsékletét, és kövesse nyomon a klinikai tüneteket. Ezt folytassa a fertőzött személlyel való utolsó érintkezés napjától számított 21 napig. Ha tünetek jelentkeznek, el kell különítenie magát és orvoshoz kell fordulni.

Ha azt gyanítja, hogy majomhimlővel fertőződött meg, orvosnak kell megvizsgálnia. Konzultálhat háziorvosával, fertőzőbetegségek szakorvosával, bőr- vagy nemibeteg gondozóval.

Az orvos javaslata alapján a személy vizsgálaton esik át, ami segít a diagnózis felállításában. A mintát általában pálcikával veszik a kiütésből. A vizsgálathoz vezető úton reszpirátort kell viselni, a kiütéseket ruhával takarni”

– tájékoztat a Népegészségügyi Hivatal.

Ha megerősítették a betegséget, otthoni elkülönítésben kell maradnia, amíg le nem hull a var a kiütésekről. Karanténban kell maradni, és kerülni kell a fizikai érintkezést másokkal. Saját törölközőt, ágyneműt, evőeszközt, tányért kell használni.

„Különös figyelmet kell fordítani a vécékre és azokra a felületekre, ahol a beteg ember mozog. A szennyezett ruhát és ágyneműt 60 °C-on kell kimosni. A szőnyegek, függönyök és egyéb puha otthoni kiegészítők gőzzel tisztíthatók" – teszik hozzá a higiénikusok.

Kerülni kell a háziállatokkal való érintkezést. Ha kapcsolatba kerül velük, hívja állatorvosát tanácsokért.

A himlőoltás a majomhimlő ellen is hatásos. A nagyközönség számára azonban nem elérhető. Csak olyanoknak ajánlott adni, akiknél magas a súlyos lefolyás kockázata, és olyan egészségügyi dolgozóknak, akik védőfelszerelés nélkül kerültek kapcsolatba a fertőzött személlyel.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.