2023. június 9., 18:46

Mikor is végezték az első vérátömlesztést Szlovákiában?

A Szlovákiai Magyar Egészségügyi Társaság 2023. június 10-én rendezi Komáromban ez évi soros konferenciáját, ahol dr. Kiss László orvostörténész a komáromi kórház egykori igazgató-főorvosáról, dr. Lipscher Mórról (1870–1944), illetve az általa – a Felvidéken elsőként – végrehajtott vérátömlesztésről tart előadást.

Fontos a vércsoportok ismerete is
Vérátömlesztés egykor
Fotó: Wikipédia

Az írás címében megfogalmazott kérdésre már 2007-ben a Medical Practice folyóirat 12. számában közölt „Začiatky transfúznej liečby na Slovensku” ( A transzfúziós gyógyítás kezdetei Szlovákiában) című dolgozatában maga a kiváló orvostörténész adott minden kétséget kizáró választ, és erre később több alkalommal is utalt, amikor szakvéleményt kértek tőle. Ugyanakkor szlovák körökben az a nézet terjedt el, hogy a Felvidéken – közelebbről Pozsonyban – Ján Kňazovický (1893–1987) sebészprofesszor hajtotta végre 1923-ban az első vérátömlesztést.

Nem ő volt az első
Ján Kňazovický és az ominózus emlékérem
Fotó:  Archívum

Ennek a „ténynek” az alapján a Szlovák Nemzeti Bank tavaly úgy döntött, hogy 2023-ban a „centenárium” alkalmából egy emlékérmet bocsát ki, sőt az indoklásban – meghökkentő módon – dr. Kiss Lászlóra hivatkoznak, jóllehet ő többször is figyelmeztette az illetékeseket, hogy az első vértranszfúziót Szlovákiában még 1922. november 1-jén Komáromban Lipscher Mór végezte, tehát nem Kňazovický professzor 1923-as pozsonyi vérátömlesztése volt az első ilyen művelet.

Minderről már 2022. november 11-én a Napunk című lapban Kacsinecz Krisztián közölt egy írást és ebben hivatkozik Kiss doktorra, aki egyebek között kérdésére válaszolva elmondta, hogy – és most idézzük a Napunkban megjelent cikk idevágó részét 

telefonon kereste meg őt egy hölgy a Szlovák Nemzeti Banktól, mondván, ők úgy tudják, hogy jövőre, vagyis 2023-ban lesz száz éve, hogy először ömlesztettek át vért Szlovákia területén, a transzfúziót pedig Ján Kňazovický sebészorvos végezte. Erre az orvostörténész felhívta a bank alkalmazottjának a figyelmét az említett 2007-es cikkre, illetve arra, hogy kutatásai szerint nem Kňazovický, hanem Lipscher hajtotta végre Szlovákiában az első sikeres vérátömlesztést, és nem 1923-ban, hanem egy évvel korábban. „Ezután a hölgy vagy öt percig győzködött, mondván, jó, lehet, hogy tényleg így volt, de Pozsonyban úgy tudják, hogy 1923-ban történt, ne rontsam el a kedvüket, meg így, meg úgy” – ismertette a telefonbeszélgetés megmosolyogtató részleteit Kiss László.«

Meglehet, Kiss László sajátos humorát teljesen félreértette az illető hölgy, mert a vérátömlesztés lényegéről és fontosságáról az orvostörténésztől kért rövid ismertetőből kihagyták a következő lényeges megállapítást:

„Mondtam, hogy ha ennyire ragaszkodnak Kňazovický doktorhoz, beleírom Kňazovickýt, de rögtön oda is teszem azt a megjegyzést, hogy az orvostörténész számára ismert tény, hogy az első előtt is volt egy első. Én elismerem, hogy Kňazovický volt az első, de elsőbb volt Lipscher Mór”.

Hogy a Szlovák Tudományos Akadémia Történettudományi Intézete által kezdeményezett éremkibocsátás hátterében milyen megfontolások állhattak, nem tisztem megítélni. Csupán jelezném, hogy, amikor életre hívták az első Csehszlovák Köztársaságot, az akkor létrehozott egyesületek sorában az orvosok is megalakították a maguk szakmai és érdekvédelmi szervezetét, de ebből a német és magyar nemzetiségű orvosokat eleve kizárták, így ők – sok tortúra árán – önmagukat külön kellett hogy megszervezzék.

Mindez azért tűnik fontosnak, mert Lipscher Mór 1923. október 24-én a pozsonyi magyar orvosok (!) előtt tartott előadást az egy évvel korábbi vérátömlesztésről, amiről a szlovák kollégák már csak a fentebb említettek okán sem szerezhettek tudomást.

Azt még csak feltételezni sem merem, hogy az egész hercehurca hátterében az a szimpla körülmény állhat, hogy Lipscher Mór egy magyar zsidó, míg Ján Kňazovický – akinek érdemeit és a szlovákiai orvostudományban játszott meghatározó szerepét egyébként semmiképp nem szeretném elvitatni – egy libetbányai születésű szlovák keresztény (talán evangélikus) volt.

A Szlovák Nemzeti Bank a maga verziója alapján kiadta az emlékérmet (egy 2 eurós címletű éremről van szó, amelynek hátoldalán a „Prvá transfúzia krvi 1923-2023. Slovensko” szerepel), de a teljesség kedvéért  (és a hivatalos vélekedés cáfolataként) idézzük dr. Lipscher Mórnak a kétnyelvű (német–magyar) Therapia c. folyóiratban 1923-ban megjelent írását:

„Egy évvel ezelőtt nyílt először alkalmam a vértransfuzió ezen módját alkalmaznom, egy gyümölcskereskedő 32 éves feleségénél, aki méhen kívüli terhesség miatt került műtétre… 1922. november elsején kollabált (összeesett)… halotthalványan, alig tapintható pulzussal került este 10 óra felé a kórházba… Az anamnézis és a súlyos anaemia kétségtelenné tették a tuba-ruptúra diagnózisát. A hasüregbe ömlött vér nagy része meg volt alvadva, a folyékony vért azonban kanállal kimertem és egy előre elkészített steril csészébe összegyűjtöttem. A bal tuba lekötése és a megrepedt tömlő kiirtása után a műtét folytatását segédemre bíztam, magam pedig hozzáláttam a transfuzióhoz oly módon, hogy a hasüregből eltávolított és összegyűjtött vért, melyet egy ápolónő közben fémpálcával való veregetéssel defibrinált [hogy meg ne alvadjon] és több réteg gázon keresztül megszűrt, az Oehlecker-féle készülékkel a beteg kikészített bal könyök vénájába befecskendeztem. 400 gramm vér állott rendelkezésemre és ezt visszaömlesztettem a beteg vénájába… A transfuzió befejeztével a beteg arcszíne lényegesen megjavult, az ütérlökését jól ki lehetett tapintani. Azonban rövid idővel… állapota megint rosszabbodott… nyilván kevés volt a visszaömlesztett vér. Újból vissza kellett vinnünk a nőt a műtőszobába és férjének véréből 800 grammot szivattyúztam át a másik véna mediánába. Ezen újabb transfuzió után a szívműködés tartósan javult. Már hajnalodott, mire a kórházat elhagyhattam. Jóformán az egész éjjelen át tartó fáradságos, mert izgalmas munkánknak meg lett az eredménye – a nő meggyógyult.”

A vérátömlesztéssel kapcsolatban még sok más körülményre is felhívhatnánk a figyelmet – történetesen a vércsoportok fontosságára, hiszen a szerencsés véletlen is közrejátszott abban, hogy az említett nő a férjétől kapott vérnek köszönhetően meggyógyult, noha a dolog sokkal rosszabbul is végződhetett volna, amennyiben a férj vércsoportja nem megfelelő.

Lipscher Mórról illik azt is tudni, hogy nemcsak az első vérátömlesztést végezte a mai Szlovákia területén, de Magyarországon övé az elsőség abban is, hogy (1900. augusztus 1-jén) egy beteg agyából daganatot távolított el. Erre a tényre utal egyébként az emlékére 2016-ban a komáromi kórház falán elhelyezett emléktábla (szlovák és magyar) szövege is.

Megkérdőjelezett elsőség
Lipscher Mór tiszteletére 2016-ban emléktáblát avattak Komáromban
Fotó:  Archívum
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.