Meszesedés a nyakban. Hogyan kezelhető?
A nyaki gerinccsigolyák meszesedése nagyon gyakori betegség, a 60 év felettiek legalább háromnegyedét érinti. Sok esetben nem jár együtt fájdalommal vagy kellemetlen tünetekkel.

A meszesedés a nyaki csigolyáknál okozhat fájdalmakat, merevséget, a mozgástér beszűkülését, időnként fejfájást vagy a vállakba és a csuklyás izomba kisugárzó fájdalmakat. A legtöbb embernél azonban nem jelentkeznek tünetek, vagy ha igen, akkor ezek intenzitása minimális, gyakran maguktól is elmúlnak. A tünetek és a fájdalom gyakoribb lehet hosszú ideig tartó mozdulatlanságot követően, például alvás után reggelente, vagy ha valaki egész nap a számítógép vagy televízió előtt ül.
Az, hogy milyen kezelésre van szükség meszesedés esetén, több tényezőtől is függ.
Elsősorban természetesen azt kell figyelembe venni, hogy milyen tünetei vannak az érintettnek, érez-e fájdalmakat, illetve, ezek a fájdalmak mennyire erősek és mennyi ideig húzódnak el. Az is számít, van-e más, a gerincet érintő problémája a betegnek. A kezelés célja a fájdalom csökkentése, a mozgás szabadságának visszaállítása (vagyis a funkcióromlás visszafordítása), az esetleges további állapotromlás megakadályozása vagy lassítása, és a szövődmények megelőzése.
Az enyhe mértékű meszesedésre házi módszereket is kipróbálhatunk. Az óvatos, nyakat megmozgató gyakorlatok segítenek visszaállítani a rugalmasságot, hajlékonyságot és a fájdalmat is csillapíthatják.
A meleg, illetve a hideg borogatás egyaránt fájdalomcsökkentő hatású, segít a gyulladások enyhítésében, és a merevséget is csökkenti. A meleg vagy hideg borogatást alkalmanként 20-20 percig tartsuk az érintett területen.
Bár a nyaki fájdalom időnként olyan intenzív lehet, hogy a legszívesebben meg sem mozdulnánk, a szakemberek szerint a mozdulatlanság, az ágynyugalom valójában meghosszabbítja a gyógyulás idejét!