Mennyi pénz jár a gondozásért?
Júliustól több mint 77 ezer ember magasabb összegű gondozási díjat kap. Mindenkinek jár, aki otthon gondozza közeli hozzátartozóját. Azok is több pénzt kapnak, akik személyi asszisztensként dolgoznak.

Jelenleg a gondozási díj összege megfelel a tiszta minimálbérének, vagyis 569 euró. A személyi asszisztensek órabére pedig 5,20 euróról 5,52 euróra nőtt.
2023. július elsejétől ráadásul nem rövidítik meg azokat sem, akik nyugdíjasként végzik a gondozást, és az általuk gondozott személy a szociális szolgáltatásokat ambuláns módon veszi igénybe.
A gondozási díj annak jár, aki súlyosan egészségkárosult személy ellátásáról gondoskodik, segíti mindennapi életét, kiszolgálja, ellátja a háztartást stb.
A gondozási díj összege egy gondozott személy esetében havi 569,00 euró, két gondozott esetében pedig 756,80 euró.
Havi 100 euróval növelhető ez az összeg abban az esetben, ha a súlyosan egészségkárosult személy(ek) gyermek és a gondozást végző fizikai személynek a gondozás ideje alatt nincs más jövedelme és nyugdíjat sem szed.
A személyi asszisztens a súlyosan egészségkárosult személyt bizonyos tevékenységekben segíti. Célja, hogy aktivizálja a gondozottat, segítse a szociális beilleszkedését vagy akár a munkavégzését, a művelődését és a szabadidős programokon való részvételét.
Évente legfeljebb 7300 órás terjedelemben lehet személyi asszisztenciát nyújtani.
Nem végezheti a gyermek (ha súlyosan egészségkárosult) szülője, amíg az el nem éri a felnőttkort, sem a gyermek gyámja, sem a nevelőszülő.
Az lehet személyi asszisztens, aki betöltötte 18. életévét és cselekvőképes.
Naponta legfeljebb 10 órában végezheti az asszisztensi feladatokat.
A súlyosan egészségkárosult személy családtagja legfeljebb napi 4 órában végezheti az asszisztensi feladatokat, de azokat is csak bizonyos feladatkörökben.
A személyi asszisztens óradíja 5,52 euró.
A gondozási díjat és a személyi asszisztencia díját bizonyos esetekben csökkentik, például, ha a gondozott személy tehetetlenségi pótlékot kap.
A gondozási díjat az utóbbi években többször is megemelték, hiszen az államnak jóval olcsóbb, ha otthon gondoskodnak a rászorulókról, mint intézeti keretek között. Főleg úgy, hogy bizonyos intézetekből komoly hiány mutatkozik.