Melyik az egészségesebb? A fagyi, a jégkrém vagy a jégkása?
Pontosan mi a különbség az egyes fagylalttípusok között, melyiket érdemes előnyben részesíteni, ha igyekszünk egészségesen étkezni?

A világ szinte minden táján, évezredek óta fogyasztanak különböző jeges édességeket, melyek sokáig csak igazi luxuscikknek számítottak, csak az elmúlt két évszázadban találták fel ugyanis azokat a hűtési, fagyasztási módszereket, melyek lehetővé tették, hogy az átlagemberek is élvezhessék a fagylaltokat.
Mára nemcsak sokféle jeges édességet élvezhetünk, de szinte megszámlálhatatlan ízből válogathatunk, ráadásul egyre több olyan változat is elérhető, melyek ételallergiások számára is gond nélkül fogyaszthatóak.
De melyek a fő különbségek az egyes édességfajták között? Mitől lesz fagylalt a fagylalt, és jégkrém a jégkrém? A hivatalos meghatározás szerint a fő különbség a kettő között az, hogy a fagylalt a fogyasztás helyén készült vendéglátó-ipari termék, míg a jégkrémet üzemben állítják elő, csomagolva és fagyasztva jut el a rendeltetési helyére, vagyis az üzletekbe, illetve az otthonunkba. Emellett különbséget tehetünk az egyes édességek között aszerint is, hogy melyek a fő összetevői: találhatunk-e bennük (illetve milyen arányban) tejet, tojást, vizet, cukrot, gyümölcsöket, olajos magvakat, aromákat, habosító anyagokat.
Olyan jeges édességek is léteznek, melyek tejtermékeket, zsiradékot vagy tojást nem tartalmaznak, alapjuk a víz (illetve a jég), és a különböző ízesítők, elsősorban a gyümölcsök vagy gyümölcslevek, szörpök, szirupok vagy éppen alkoholos italok. Ezek között találhatjuk például a sorbet-t, a jégkását, a mediterrán granitát vagy az elmúlt években hazánkban is rendkívül népszerűvé vált jégnyalókát. Ezek készülhetnek vagy magának az apróra zúzott jégnek a megízesítésével, vagy pedig a folyadék (pl. a gyümölcslé) lefagyasztásával.
A jégkrémeknek, fagylaltoknak rendkívül magas a cukor- és a zsírtartalma, így (sajnos) nem tartoznak a legegészségesebb ételek közé. Természetesen már vásárolhatunk alacsony zsírtartalmú, illetve cukormentes vagy szénhidrátszegény fagylaltokat és jégkrémeket is, de ezeknél is érdemes odafigyelni a tápanyag tartalomra.
A jégkása vagy a hozzá hasonló édességek zsírt ugyan nem tartalmaznak, de a jég ízesítésére használt szirupoknak általában igen magas a cukortartalma.
Bár a jégkrémet, fagylaltot – mértékkel fogyasztva – beilleszthetjük a kiegyensúlyozott étrendbe, az egyik legjobb választás az otthon készült gyümölcsös jégnyalóka, hiszen ez nem tartalmaz tartósítószereket, adalékanyagokat, ráadásul a gyümölcsben található vitaminok, ásványi anyagok is "bejutnak" a szervezetünkbe. A jégnyalóka meglepően könnyen elkészíthető, csak egy megfelelő, néhány száz forintért kapható forma szükséges hozzá.