2022. február 23., 08:00

Megszületett az igazságos király

1443. február 23-án, 579 éve a mai napon született meg Kolozsvárott Hunyadi Mátyás, a későbbi erőskezű, igazságos király, mondáink, népmeséink hőse. És nemcsak a mieinké, hanem a környező népeké is.

Mátyás király szobra Sajógömörben
Mátyás király szobra Sajógömörben
Fotó: Archívum

A gyermek apja a rettegett törökverő hadvezér, Hunyadi János erdélyi vajda, majd Magyarország kormányzója. A fiú ifjúkorában széles műveltséget szerzett. A királyellenes összeesküvésbe keveredett bátyja, Hunyadi László kivégzése után, az öccsét fogolyként Prágába vitette V. László király, de amikor betegségben meghalt, a távollevő Mátyást választotta meg királynak a Budán országgyűlésre gyűlt nemesség .

Az új uralkodót Pogyebrád György cseh kormányzó, a későbbi „huszita” király azzal a föltétellel bocsátotta szabadon, ha feleségül veszi a lányát, Katalint. Mátyásnak sikerült megegyeznie Jiskra János felvidéki huszita vezérrel is, akinek a szabadcsapatait zsoldjába fogadta megteremtve a híres fekete sereget. Miután a király odahaza megszilárdította hatalmát, a külfölddel is sikerült azt elismertetnie. Szerződést kötött Habsburg Frigyes császárral visszavásárolva tőle a korábban Bécsbe lopott Szent Koronát.

Mátyás immár koronás főként reformjaival a törökellenes küzdelemre igyekezett összefogni az ország erejét.

Belátta, hogy Magyarország egymagában már nem, csak más nyugati országokkal együtt képes ellenállni a török hódításnak, ezért igyekezett azokat is összefogni a saját irányítása alatt.

Ezt a tervét később a Habsburgok valósították meg.

A király bőkezűen támogatta a kultúrát is. Meghonosította Magyarországon a reneszánsz műveltséget, híres könyvgyűjteményt hozott létre, a Corvinákat, humanistákat hívott meg udvarába, kiépíttette a budai várat, Visegrádot és sok más várat is, Pozsonyban pedig egyetemet alapított. Nem mindenki fogadta azonban el célratörő uralkodói módszereit és teljesítményét. Több történész azért bírálja, mert az ország erejét a nyugati hódításokra, a császári korona megszerzésére fecsérelte el.

I. Corvin Mátyás 1490 április 6-án halt meg a megszállt Bécsben. Nem lehet kizárni, hogy megmérgezték, amivel a második feleségét, a nápolyi Aragóniai Beatrixet is meggyanúsították.

És oda lett az igazság és a dicső középkori Magyarország, Európa egyik vezető hatalma abban az időben.

Mátyás halála után hatalmi harcokban forgácsolódott szét az ország és már nem tudott ellenállni a török előrenyomulásának. 150 évig nyögte a török igáját az ország középső harmada, de a maradék északi és nyugati Habsburg királyi rész és a keleti fejedelmi Erdély is jócskán megszenvedte a Mátyás halálát követő időket

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.