2022. július 30., 18:53

Már sejteni lehet, ki lesz az idei közgazdasági Nobel-díjas

Az orosz-ukrán proxyháború következtében fellépett energiaválság és gázáremelkedés Európa politikusainak sok érdekes ötletet sugalt.

Akár Nobel-díjat is kaphatna
Pedro Sánchez
Fotó: TASR

Némelyik kiagyalóját a közgazdasági Nobel-emlékdíjat odaítélő testületnek is figyelmébe ajánlhatjuk, hiszen az utóbbi hónapokban garmadával születtek jobbnál jobb elképzelések, miként szabadulhatna meg az EU az orosz energiafüggőségtől és mi mindent lehetne kipróbálni a siker reményében.

A legújabb nagy horderejű javaslatot a szocialista spanyol miniszterelnök, Pedro Sánchez tette, aki szerint sok energiát lehetne megspórolni, ha a közalkalmazottak kigombolnák az ingnyakukat és levennék a nyakkendőjüket is, mivel ezzel hűtenék a testüket és lekapcsolhatnák a légkondiciónáló berendezéseket is, amivel a villamosárammal is spórolnának.

Pedro Sánchez addig viszont azért mégsem „merészkedett” az öltözködési szabályok felrúgásával, hogy a zakóját is levegye a 36 Celsius-fokos madridi nyárban.

Hasonló lépésekre már mások is rászánták magukat, az Egyesült Királyságban az alsóházban például a politikusok levehetik a zakójukat is (a házszabály itt egyébként meg sem követeli a nyakkendő viselését).

Japánban  először 2005-ben, majd a későbbi években is „laza kampányt indítottak”, hogy a tisztségviselők öltözködjenek a nyári időjárásnak megfelelően, akár pólóba és szandálba is. 

Spanyolország egyébként egyike azoknak az országoknak, melyek nem támogatják az Európai Bizottság tervét a gázfogyasztás 15 százalékos csökkentéséről.
Megvédjük az európai értékeket, de nem fogadunk el olyan áldozatot, amelyről még a véleményünket sem fejthettük ki. Nem számít, mi történik, nem korlátozzuk a spanyol családok gáz- és áramfogyasztását otthonaikban"

– szögezte le Teresa Ribera energiaügyi miniszter.

Pedig Spanyolország nem is függ az orosz gáztól: az importált mennyiségnek mindössze 10 százaléka érkezik Oroszországból, miközben 34 százalék az Egyesült Államokból, 25 százalék Algériából és 14 százalék Nigériából. Ennek ellenére a spanyolokat az EU-ban senki sem vegzálja, beérik Magyarországgal.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.