2020. november 22., 08:01

Magyarok az olimpiákon XXVI.: London 2012 - Senki többet harmadszor!

A harmincadik olimpiai játékok rendezési jogát London kapta, ezzel a brit főváros lett az első olyan helyszín, amelyik már harmadszorra rendezhette meg a nyári játékokat. Az angolok örömét tovább növelhette, hogy a nagy rivális Párizst sikerült megelőzniük, holott előzetesen a francia főváros inkább reménykedhetett.

Fotó: MTI/Kovács Tamás

Jacques Rogge, a NOB akkori elnöke is e két város szoros küzdelmét várta. Hogy mi lehetett London sikere mögött, arról különféle pletykák keringtek. Az egyik szerint Jacques Chirac, egykori francia elnök kijelentette, a brit konyha a finn után a második legrosszabb. A szavazó bizottságban azonban két finn küldött is volt…

Olyan hírek is szárnyra keltek, hogy Tony Blair, az akkori brit miniszterelnök a NOB több tagjával is találkozott a szavazás előtt. Hogy ott miről lehetett szó, tippelni sem mernénk...

Egy azonban bizonyos, a 2012-es játékokat London kapta meg. Bekerült a programba a női ökölvívás, így London lett az első olimpia, ahol már ugyanannyi sportágban versenyeztek a nők és a férfiak. Szaúd-Arábia az ország történelmében először küldött női sportolókat a játékokra (egy-egy női sportoló indult a 800 m-es síkfutásban és a nehézsúlyú cselgáncsban), és ez volt az első olyan olimpia, amelyen több amerikai női sportoló vett részt, mint férfi.

204 ország indította el versenyzőit, több mint 10800 sportoló küzdött meg az érmekért. 

A magyar küldöttség ismét régi hírnevéhez méltóan szerepelt, ezzel kiköszörülve a pekingi csorbát. Összesen 18 érmet szereztünk: 8 arany,at 4 ezüstöt és hat bronzot. A londoni olimpián adták át minden idők legnehezebb és legnagyobb érmeit, melyek átmérője 8,5 cm volt, a súlya pedig 400 gramm.

A dicsőségtábla bemutatását kezdjük a kajak-kenusainkkal. Storcz Botond szövetségi kapitány előzetesen 5 éremmel, közte legalább egy arannyal számolt. Ehhez képest 3 arannyal, 2 ezüsttel és egy bronzzal első lett a magyar csapat a sportág éremtáblázatán. Mégpedig úgy, hogy akiktől az igazi nagy dobásra számíthattunk, nem hozták az eredményt. Sem Vajda Attila, sem pedig a Janics-Kovács páros nem lett „aranyos.”

Győzött viszont 1000 méteren a Dombi Rudolf, Kökény Roland kettős.

Aranyat nyert 500-on egyesben Kozák Danuta, illetve a Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kovács Katalin, Fazekas-Zur Krisztina összetételű csapathajó szintén 500-on. Második lett 1000 méteren a férfi kajaknégyes Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel összetételben és a Janics-Kovács duó 500-on, illetve Janics Natasa belapátolt még egy bronzot is 200 méteren.

A Dombi-Kökény páros révén először örülhettünk 1000 méteren aranynak, előttük ez még egyetlen magyar kajakosnak sem sikerült.

Az 1956-os olimpián volt egy 10 000 méteres győzelmünk Fábián László és Urányi János lapátolásának köszönhetően. Kökény 11 évvel volt idősebb társánál, ez volt a harmadik olimpiája. Az olimpia előtt nyilatkozta, hogy „Két évvel ezelőtt Rudit nem tartották megfelelő sztróknak, én nem voltam jó csapatember, alkalmatlanok voltunk mindenre, így nekiláttunk felépíteni ezt a párost". Edzőjük  Szilárdi Katalin azonban nagyon jó munkát végzett velük. Első olimpiáján rögtön aranyat hoztak tanítványai. A döntőben a svédek tűntek a legnehezebb ellenfélnek, akikre az előfutamban 5 másodpercet vertek. A táv kétharmadánál a svédek vezettek, ekkor Dombiék robbantottak és lehagyták a vikingeket.

A pálya szélén azonban megindult a portugál duó is, a célba szinte egyszerre érkeztek, de a célfotó a mi javunkra döntött - 53 ezreddel gyorsabb volt a magyar hajó.

Éreztük, hogy már számolnak velünk. Köszönet az edzőinknek, akik belénk nevelték, az érzést: az a jó, ha fáj. Illetve, hogy majd pihenünk a sírban. Gyerekkorunk óta ezért dolgoztunk az év 365 napján”- mondta Dombi a győzelem után. „Ez volt a hab a tortán, 37 évesen elértem életem legnagyobb sikerét. Édesapámra gondoltam, aki elindított, de már nem láthatta” – reagált Kökény.

Kozák Danuta volt az egyetlen versenyzőnk, aki két aranyat nyert Londonban.

A budapesti születésű Kozák édesanyja révén a lengyelek szívéhez is közel áll. A kajak egyes 500-as győzelmével az első magyar kajakos, aki négy aranyérmet nyert az olimpiákon, valamint Magyarország 500-ik érmét szerezte a játékok történetében. "Nem nézelődtem, tudtam, hogy a rajt után, ha páran el is mennek, a végén megfoghatom őket, mert az utolsó métereket jobban bírom. A rajtom nem volt tökéletes, de nem foglalkoztam vele, mert úgy gondoltam, volt már rosszabb is, megyek tovább. Azt hallottam, hogy nagy a morajlás, de azt egészen a célig nem tudtam, hogy ez nekem szól" - mondta a döntő után.

Két nappal az egyes döntője előtt a négyes tagjaként már nyert egy aranyat. Az elmúlt évek eredményei alapján mindenki aranyat várt a lányoktól, elég, ha csak azt említjük, hogy az olimpia előtti mindhárom világbajnokságot ők nyerték, bár három különböző összeállításban. Harmadik idővel kerültek döntőbe, a fehérorosz és a német csapat is gyorsabb volt az előfutamokban.

Fazekas a férjének köszönte meg győzelmét, Kovács pedig úgy nyilatkozott, hogy „Benne voltam eddig 2000-től három ezüstérmes négyesben, most végre sikerült nyerni, egy kicsit untam is már a második helyeket. Nehéz megmondani miért sikerült most, és korábban miért nem. A rajtnál szinte tökéletesen eljöttünk, ezt egy jó, győzelmi jelnek értékeltem. Az utolsó kétszáz méteren pedig azt éreztem, ezt már nem veheti el tőlünk senki. Az élet apró örömeinek is szenvedélyesen tudok örülni, nemhogy még egy olimpiai aranynak. A végén azt mondtam, üdv a klubban, csajok.”

Úszóink három éremmel térhettek haza, bár Kiss László szövetségi kapitány szerint, három érem (Kiss Gergő 1500, Cseh Laci 400 vegyes, 200 pillangó) Londonban maradt.

Gyurta Dániel 200 mellen, Risztov Éva 10 kilométeren aranyat, Cseh Laci pedig Phelps és Lochte mögött harmadik lett 200 vegyesen. Gyurta 23 évesen lett olimpiai bajnok, nyolc évvel az ezüstje után, viszontagságos úttal a háta mögött.  Edzője Széles Sándor segítségével 2009-től sorra jöttek a sikerek, Londonba már úgy érkezett, hogy itt az idő feltenni a koronát a pályafutására. A döntőben 15 századmásodperccel verte meg a brit Michael Jamiesont, de ez a 15 százados előny is világcsúcsot jelentett.

Nem úgy mentem oda a rajthoz, mint egy kétszeres világbajnok, hanem úgy, mint egy úszó, aki 15 millió embernek szeretne sikert és élményt okozni, 15 millió magyar volt a hátam mögött, ez egy nagyon jó tudat.”

Emberi nagyságát nem csak ez a mondata, hanem az is bizonyítja, hogy a győzelme után az aranyérem másolatát a norvég Alexander Dale Oennek ajánlotta fel, pontosabban a családjának, mert a norvég versenyző az olimpia előtt elhunyt.

Risztov a nyolcadik aranyunkat nyerte Londonban, ezzel nagy példaképe Egerszegi Krisztina nyomdokaiba lépett.

Nem nyílt vízi úszóként kezdte, az elmaradt sikerek miatt azonban felhagyott a medencés úszással.  Sok mindent kipróbált egészen 2009-ig, amikor is úgy döntött, hogy visszatért. A pekingi olimpián tették be a programba a 10 km-es nyílt vízi számot, Risztov úgy döntött ebben próbál szerencsét – és milyen jól tette. A döntőben hat kört kellett megtenni, egy kivétellel minden körnél Risztov vezetett. „Mindennek így kellett történnie. Fel tudtam állni a kihagyás után, ez a legfontosabb. A kihagyás jót tett nekem. Felnőttem, most már talán mondhatom” – nyilatkozta a történtekről.

Összesen négy vívónk - Imre Géza, Mohamed Aida, Szász Emese és Szilágyi Áron - lépett pástra Londonban. Most először rendeztek olimpiát a kardcsapatunk nélkül. A három tapasztalt vívónknak nem sikerült érmet szereznie, a 22 éves Szilágyi Áron azonban magabiztosan verte végig a mezőnyt, ő szerezte az első londoni magyar aranyat. A 22 éves Szilágyi olasz ellenfelet győzött le a döntőben, majd megjegyezte "Olyan napot fogtam ki, hogy bárki szembejöhetett volna, nem tudott volna legyőzni."Olasz ellenfeléről elmondta: „Volt személyre szabott taktikánk Occhiuzzi ellen, ismertük őt, mert hogy is mondjam finoman, ő többet megenged magának a páston, mint mások. Na, jó, ne finomkodjunk: színészkedik. Ezért az volt a cél, nem adom meg neki az esélyt. Nem hagyhattam, hogy megzavarjon bármivel, hirtelen jövő nagy fájdalommal például.”

Áront, Gerevich Aladár fia György kezdte edzeni, majd annak halála után Somlai Béla vette át a képzését.

Természetesen nem feledkezhetünk meg Berki Krisztián lólengésben megnyert aranyáról, és Pars Krisztián kalapácsvető elsőségéről sem, aki ötödik magyarként lett olimpiai bajnok.

Berki abszolút favoritként ment Londonba, legnagyobb riválisa a hazaiak versenyzője Louis Smith volt. Azonos pontszámot kaptak, ám Berki kivitelezését szebbnek látták, ő lett a bajnok. A dobogón megölelték egymást, amit a sajtó az olimpia legemlékezetesebb pillanatai közé sorolt

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.