2023. január 30., 21:00

Magyar emlékek nyomában: Bethlen Gábor – Marosvásárhely, Kolozsvár, Gyulafehérvár

Sorozatunkban túlnyomórészt a nagyvilágban található magyar emlékeket igyekszünk bemutatni – a történelmi Magyarország területén belülről ritkán, és csak olyanokat, amelyek a trianoni határokon kívül és a legutóbbi időkben készültek. Ilyen például az ungvári Mária Terézia-szobor, és ilyen Bethlen Gábor erdélyi fejedelem bronzalakja is, amelyet Marosvásárhelyen 2020-ban avattak fel.

Bethlen Gábor
Fotó: MTI

Hősünk, teljes és hivatalos nevén iktári Bethlen Gábor (1580-1629) a magyar történelem kivételesen zavaros évtizedeiben élt nem egészen fél évszázadot, ebből erdélyi fejedelemként tizenhat évet, I. Gábor néven megválasztott magyar királyként pedig az 1620-ról 21-re forduló esztendőt. A három részre szakadt ország legtekintélyesebb magyar főurai mellett tanulta a politizálást – és a taktikázást, majd közülük a legutolsót, Báthory Gábort – aki éppen a Habsburgokkal akart szövetségre lépni – otthagyta, s saját magát választatta Erdély uralkodójává. Vezetése alatt megszilárdította a Habsburgok és a törökök közötti fejedelemség helyzetét, az ország gazdasága és kulturális élete egyaránt fejlődésnek indult – ezt az időszakot azóta is gyakran „Erdély aranykora” néven emlegetik. A korábbi romlás, pusztulás, kegyetlenkedések és törvénytelenségek után valóságos felvirágzás köszöntött Erdélyre: a bel- és külpolitikai stabilitás nyomán gazdasági megerősödés, nemzetközi tekintély, s nem utolsó sorban a tudomány és a kultúra fejlődése jellemezte a fejedelemséget. (Ez utóbbit idézi a magyarországi kétezer forintos bankó hátoldalán az uralkodót tudósai körében ábrázoló festmény is.)

Bethlen Kolozsvár

Különös, hogy Bethlen érdemei ellenére évszázadokon át nem állítottak neki méltó emlékművet szűkebb hazájában. Csak az utolsó fél évtizedben szerepelt ezen önkormányzati döntés napirenden, s amikor hosszú kimaradás után ismét magyar nemzetiségű vezetőt választottak Marosvásárhelyen, ezt követően gyorsultak fel az események, egészen a novemberi szoboravatásig. (Bethlen emelte a települést szabad királyi városi rangra, és ő használta először a város mai elnevezését…) A polgármester Soós Zoltán mellett említésre és elismerésre érdemes a szobrász Harmath István és az öntőműhely vezetője, Sánta Csaba neve is.

A fejedelem 440. születésnapjára időzített szoboravatáson beszédet mondott a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke, Kelemen Hunor is. Az időközben az új bukaresti kormány miniszterelnök-helyettesévé avanzsált politikus hangsúlyozta: „Bethlen Gábor felismerése arról is szól, hogy a nagyhatalmak közé szorulva szövetségeseket kell találni, egyezségeket kell kötni, partnerek után kel nézni, és ez mindig a közösség iránti elkötelezettségből kell, hogy fakadjon, és a közösség érdekeinek érvényesítését kell, hogy jelentse… Mindig meg kell tenni, amit lehet!” – húzta alá a szónok, akinek teljes beszédét érdemes elolvasni ITT.

Bethlen Gyulafehérvár

Gyulafehérváron 2022 májusában Bethlen Gábor egészalakos szobrának leleplezésével kezdődött a Magyar Református Egység Napja. A leplet a nagyváradi Deák Árpád szobrászművész alkotásáról Novák Katalin, Magyarország köztársasági elnöke jelenlétében Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke oldotta le.

A teljesség kedvéért megjegyezzük, hogy ezt megelőzően már állítottak egy kisebb szobrot Bethlennek, éspedig Péterfy László alkotását Kolozsváron, 2013. október 23-án, a Kétágú református templom udvarán. Budapesten pedig az erdélyi fejedelem születésnapját, november 15-ét az Országgyűlés a magyar szórvány napjává nyilvánította.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.