Magyar emlékek nyomában: Bánky Vilma – Hollywood (USA)
A 20. század első negyedében a némafilmek hódították a közönséget, a műfaj sztárjai pedig bódították rajongóikat. Az Egyesült Államok e vonatkozásban is egyre inkább élre tört a mozi világában, megszerezve hozzá az európai művészek legjavát. Nem hiányoztak közülük a magyarok sem.

A korszak egyik legismertebb filmcsillaga Bánky Vilma (1901-1991) volt, aki ugyan a Tolna megyei Nagydorogon, egyszerű családban Koncsics Vilma néven látta meg a napvilágot, ám Budapestre költözésük után a fővárosban hamar kibontakozott színészi tehetsége. Bár iskolai tanulmányai után gépírónőként állt munkába, később e mellett elvégzett egy filmiskolát (már ilyen is volt!), majd Somlay Artúr magántanítványa lehetett. Rövid prózai színészkedést követően feltűnt a filmvásznon: a Tavaszi szerelem című némafilmben kapott szerepet. Sikere után már 18 éves korában meghívták Németországba, majd Ausztriában és Franciaországban készített filmekben játszott, végül 1925-ben Hollywoodba szerződött. Amerikában a némafilmek romantikus szerelmi történeteinek hősnőjeként egykettőre a legjobban fizetett színészek közé emelkedett, sztárként elképesztő nagyságú összegeket keresett. Riválisai általában utálták, de a közönség imádta, különösen amikor a legjelesebb férfi színészekkel alakított szerelmespárt, például Rudolph Valentinóval A sejk fiában.
A hangosfilm beköszöntével azonban az Amerikában – és a nagyvilágban - már Vilma Banky néven ismert gyönyörű filmsztár csillaga viszonylag gyorsan elhalványult, ehhez magyaros akcentusa is hozzájárult. Színpadon még szerepelt egy ideig, ám az 1930-as évektől már jobbára az üzleti élettel, ingatlanok adásvételével foglalkozott, és közben hobbijának, a golfozásnak élt. Az 1950-es években női golfversenyeken tűnt fel játékosként, és komoly eredményeket ért el, aminek köszönhetően ismét írtak róla a bulvárlapok. Szenvedélyes golfozóként még nyolcvan éves korában is aktívan játszott…