Ma van a rák elleni küzdelem világnapja
Február 4-én van húsz éve annak, hogy a Nemzetközi Rákellenes Unió - UICC Párizsban tartott első rákellenes világkongresszusának résztvevői aláírták a rák elleni világméretű összefogásra felszólító dokumentumot, s meghirdették a rák elleni küzdelem világnapját. Legfontosabb célként tűzték ki a daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos ismeretek gyarapítását és a tévhitek eloszlatását, valamint a megelőzési lehetőségek ismertetését.

A rák világviszonylatban a keringési betegségeket követő második vezető halálok. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2018. évi adatai szerint minden 6. haláleset oka e betegség. Bár a kór előfordulása egyre gyakoribb, jó hírnek számít az, hogy már Szlovákiában is megfelelő képzettségű szakemberek és korszerű műszaki berendezések segítségével harcolhatunk, illetve esetenként győzhetünk is a rettegett diagnózissal szemben – tájékoztatta portálunkat Martina Pavliková, a több dél-szlovákiai kórházat működtető AGEL SK Rt. szóvivője.
Országos viszonylatban a férfiak körében a leggyakoribb daganatos megbetegedésnek a tüdő-, prosztata- és végbélrák, a nők körében pedig a mellrák számít. Az ellenük folytatott harcban legfontosabb tényező a megelőzés.
,,Annak a leghatékonyabb formái közé a körzeti orvos által rendszeresen elvégzett rákszűrő kivizsgálás, továbbá a nők rendszeres ginekológiai ellenőrzése, beleértve a mellek mammográffal és ultrahanggal történő, illetve a férfiak urológiai vizsgálatát“ - szögezte le Lyudmyla Rudenko, az AGEL-csoporthoz tartozó lévai kórház klinikai onkológiai osztályának főorvosa.
Arról is beszámolt: kórházukban 2019-ben több daganatos megbetegedést és az áttétek miatt már műtétre nem javasolt esetet diagnosztizáltak, mint az előző években. Diagnosztikai célra a laboratóriumi vizsgálatokon kívül korszerű eszközöket és módszereket, így röntgent, ultrahangot, mammográfot, CT-t, mágneses rezonancia-berendezést, pozitron emissziós tomográfot és szcintigrafiát használnak.
Hozzátette: a legfiatalabb rákos betegük mindössze 19 , a legidősebb pedig 90 éves.
Öröm az ürömben, hogy a leghatékonyabb sugárkezelések már Szlovákiában is elérhetők, így a betegeknek emiatt már nem kell külföldre utazniuk. A komáromi kórházban 14 hónapja rendelkezésükre áll a CT szimulátorral ellátott, legmodernebb lineáris részecskegyorsító, amelyet eddig 1130 páciens vett igénybe. Ekképp Komáromot az ország onkológiai térképén már jelentős központként tartják számon.
E műszer több tekintetben is elsőbbséget élvez: a maga nemében elsőnek számít Csehországban és Szlovákiában, gyorsaságának köszönhetően megszűnt a sugárkezeléssel kapcsolatos korábbi hosszadalmas várakozási idő, illetve csaknem valamennyi onkológiai diagnózis esetében alkalmazható, miközben a sugárzás adagolása nagyon pontos és a káros hatásoktól a lehető legnagyobb mértékben védi a környező egészséges szöveteket.
"Ez a 66-os gyártási számú világújdonság 4-szer gyorsabb a hagyományos lineáris részecskegyorsítóknál, így a gyógyulás eddigi esélyét nagy mértékben növeli a Szlovákiában évente diagnosztizált közel 23 ezer rákbeteg esetében“ - mondja a komáromi kórház onkológiai központjának főorvosa, Pavel Demeter.
Hozzátette, a páciens náluk tett első látogatásával kezdődő 14 napon belül elkezdik az alkalmakként hozzávetőleg 7 percig tartó sugárkezelését. A számára legmegfelelőbb kezelésről mindig közösen dönt az illetékes orvoscsoport.
Jelenleg naponta átlagosan 90 beteget kezelnek, miközben naponta 4-6 új páciens kér tőlük segítséget. Többségük mell-, végbél-, tüdő-, prosztata- és orr-, fül-, illetve gégészeti daganatokkal keresi fel e központot.
Hangsúlyozta a mielőbbi diagnosztizálás jelentőségét, ami nagy mértékben növeli a betegek gyógyulási esélyeit.
- szögezte le.
Az AGEL SK Rt. a komáromi komplex onkológiai centrum kialakításáért a 2018-as évi országos ankét során elnyerte az egészségügyi TOP innováció díjat.