2022. június 13., 15:53

Lesz-e szúnyoginvázió? Utánajártunk

Sokan talán már túl is vagyunk az idei első szúnyogcsípésen. Mivel az utóbbi napokban viszonylag sok eső esett tájainkon, benne van a pakliban, hogy a következő hetekben alaposabban meggyötörhetnek bennünket ezek a kellemetlen rovarok, s nem ússzuk meg fájdalom és vakarózás nélkül.

Fotó: TASR

Nagy esők után, meleg időben szaporodni kezdenek a szúnyogok. A tócsákban, állóvizekben ideálisak a körülmények ahhoz, hogy a vérszívó rovarok nőstényei lerakják petéiket, amelyekből alig pár nap alatt biztosítva van a bőséges utánpótlás. Ennek pedig legfeljebb a fecskék örülnek, az emberek sokkal kevésbé.

A nyári kerti partit, a víz melletti időtöltést könnyen tönkre vághatják a szúnyogok. Védekezni ellenük sokféleképpen – szúnyoghálóval, elektromos szúnyogriasztóval, bőrre kenhető vagy fújható szúnyog elleni szerekkel – próbálkozhatunk, de valahogy mindig a szúnyogok állnak nyerésre. Az utóbbi időben a szúnyogirtás kifejezés helyett inkább már a szúnyoggyérítést használjuk, mivel gyakorlatilag lehetetlen tőlük megszabadulni.

A vegyi védekezést egyre inkább igyekeznek háttérbe szorítani, a biológiai kerül előtérbe. Ez azonban jóval strapásabb, drágább és időben, még a lárvák kikelése előtt el kell kezdeni, hogy megfelelő eredményt, vagyis a nyári estéket kevésbé zavaró mennyiségű szúnyogot „kapjunk.”

szúnyog
Fotó:  pixabay.com

A globális felmelegedés egyik káros következményeként ráadásul olyan szúnyogfajták is megjelentek tájainkon, amelyek veszélyes betegségeket terjeszthetnek.

A szúnyog és a csótány már évmilliókkal az ember megjelenése előtt itt élt a Földön, és az emberiség már rég nem lesz, amikor ez a két faj még mindig él a bolygón. Jelenleg nincs vészhelyzet, nincsenek túlszaporodva a szúnyogok. Nagy kérdés, lesz-e utánpótlása a csapadéknak, mert ha a pocsolyák és állóvizek nem tudnak kiszáradni, folyton kapnak utánpótlást, akkor nem sok jóra számíthatunk. A Csallóközben viszont, amióta világ a világ, nincs nyár szúnyog nélkül, ezt azért jó lenne elfogadni”

– meséli Lendvay Attila mezőgazdász, aki szúnyogirtással, helyesebben -gyérítéssel is foglalkozik.

Az utóbbi évtizedekben már kíméletesebb módon és kevésbé veszélyes szerekkel hajtják ezt végre, de még így is, csak „részeredményeket” tudnak vele elérni, miközben sok más hasznos rovar is elpusztul. Érdekességképpen megjegyzi, hogy az általuk használt készítmény a szintén „közellenségnek számító”  kullancsokkal is végez.

A jövő zenéje kétségkívül a biológiai védekezés lenne, de ez nagyon körülményes és rengeteg pénzbe kerül. Gondoljunk csak bele, hogy a Duna vagy Morva folyó mentén fel kellene keresni az összes lápos, mocsaras helyet, és ott kellene közvetlenül beavatkozni. Méregdrága kétéltű járművekre is szükség van hozzá, amivel a nehezen megközelíthető helyekre is el lehet jutni.

A friss vízben nem szaporodik a szúnyog, az állottban viszont annál inkább. Ezért érdemes ügyelni arra, hogy a kert végében nem maradjon fedetlenül a vizes hordó,

vagy a kanna, mert az ideális költőhelye ezeknek a rovaroknak. Volt már olyan esetünk, hogy januárban hívtak ki minket azzal, rengeteg náluk a szúnyog. Csodálkoztunk is, hogy lehet ez. Aztán kiderült, hogy a pincében volt egy hordó, tele állott vízzel, ahol millió szám szaporodtak, mert ideális feltételeik voltak hozzá. A szúnyog általában ott éli le rövid életét, ahol kikelt, a szél viszont elfújja bármilyen messzeségbe” – tudjuk meg a szakembertől.

szúnyog
A kép illusztráció
Fotó:  TASR

Utoljára három éve hirdetett a kormány katasztrófahelyzetet a szúnyoginvázió miatt, akkor az állam átfizette a költségeket. Attila elmondása szerint a településvezetők általában akkor hívják őket, amikor már kezd elviselhetetlenné válni a helyzet, a polgárok panaszkodnak a sok szúnyogra, hiszen a gyérítés is pénzbe kerül.

A szúnyog általában este 21.00 és 23.00 óra között aktív, akkor kell ezt elvégezni. Késő este, szélcsendben történik, meleg vagy hideg köd segítségével, ami tartalmazza az EU által engedélyezett rovarirtószert. Élővizek közelében egyáltalán nem használható, mert a halakra is veszélyes.

„Talán az lenne a legjobb, ha megtanulnánk együttélni a szúnyogokkal, valahogy elviselnénk a „hadjárataikat”. Annál is inkább, mert mindig is itt voltak, és mindig itt lesznek…De mi, emberek már csak olyanok vagyunk, hogy a magunk kényelme mindennél fontosabb. Huszonhárom fokos lakásokban akarunk élni egész évben, télen fűteni, nyáron hűteni, zavaratlanul élvezni a kerti partikat, és nem a szúnyog zümmögését hallgatni” – teszi hozzá, mintegy zárásként, félig tréfásan a szakember.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.