2025. április 11., 14:52

Kullancsszezon Szlovákiában: védekezzünk okosan!

A tavasz beköszöntével nemcsak a természet ébredezik, de bizony a kullancsok is megjelennek. Ezek az apró, de alattomos élősködők komoly egészségügyi kockázatot jelentenek, hiszen súlyos betegségeket terjeszthetnek. Vizsgáljuk meg a kullancsszezon sajátosságait, a veszélyeket, a betegségeket és a megelőzés módjait, hogy gondtalanul élvezhessük a szabadban töltött időt.

Kullancs
A kullancsok aktivitása a hőmérséklettől és a páratartalomtól függ.
Fotó: Unsplash

A kullancsszezon Szlovákiában általában márciustól októberig tart, ám enyhe teleken akár egész évben találkozhatunk ezekkel az élősködőkkel. A kullancsok aktivitása a hőmérséklettől és a páratartalomtól függ: 7-10 °C felett már mozgásba lendülnek, különösen nedves környezetben. A csapadékos tavaszok és esős nyarak ideális feltételeket teremtenek számukra, a legaktívabbak pedig kora reggel és este, amikor a nap nem tűz erősen. Erdők, bozótosok, magas fűvel borított rétek, de akár városi parkok és kertek is kockázatos helyszínek lehetnek.

Különösen veszélyeztetettek a közép- és észak-szlovákiai régiók, ahol a hegyvidéki, erdős környezet kedvez a kullancsok szaporodásának. A Szlovák Köztársaság Közegészségügyi Hivatala szerint 2019 és 2023 között a kullancsencephalitis esetek zöme a Besztercebányai és a Zsolnai kerületekben fordult elő, ezek a területek az összes megbetegedés több mint 80%-át adták. A 2024-es adatok szerint 174 esetet regisztráltak, továbbra is ezekben a népszerű túrázóhelyekben, ami figyelmeztető jel a természetkedvelők számára.

A kullancsok nem csupán kellemetlen csípéseket okoznak, hanem súlyos betegségeket is terjeszthetnek, amelyek közül a Lyme-kór és a kullancsencephalitis a legismertebb. A Lyme-kór, amelyet a Borrelia baktérium okoz, Szlovákiában és Magyarországon egyaránt gyakori. A csípés helyén gyakran, de nem mindig, gyűrű alakú bőrpír jelenik meg 3-30 nappal később, amit láz, fáradtság, fejfájás vagy izomfájdalom kísérhet. Ha nem kezelik időben, a fertőzés krónikussá válhat, idegrendszeri, szív- vagy mozgásszervi problémákat okozva. A diagnózist vérvizsgálattal erősítik meg, bár a korai stádiumban ez nem mindig megbízható. A kezelés 2-4 hetes antibiotikum-kúrával zajlik, és a korai felismerés kulcsfontosságú a teljes gyógyuláshoz. Területünkön évente körülbelül 1000-1300 esetet regisztrálnak, de a valós szám valószínűleg magasabb, mivel sok fertőzés észrevétlen marad.

A kullancsencephalitis, vagyis a vírusos agyvelőgyulladás ritkább, de súlyosabb megbetegedés. Influenzaszerű tünetekkel kezdődik, mint a láz vagy a fejfájás, majd egy tünetmentes időszak után egyes betegeknél tarkómerevség, zavartság vagy akár bénulás lép fel. Specifikus kezelése nincs, csak a tüneteket lehet enyhíteni, ám szerencsére létezik ellene védőoltás. Magyarországon évente 40-80 esetet diagnosztizálnak, Szlovákiában azonban a kockázatosabb területek miatt gyakoribb. Ritkábban más betegségek, például a vörösvértesteket támadó babesiosis vagy a lázat és izomfájdalmat okozó anaplasmosis is előfordulhat, főként legyengült immunrendszerű embereknél. Ezek antibiotikumokkal kezelhetők, de korai felismerést igényelnek.

Kullancs
A szabadban töltött idő után alaposan nézzük át testünket.
Fotó:  Unsplash

A kullancsok elleni védelem legfontosabb eszköze a megelőzés. Kirándulás vagy kertészkedés során hosszú nadrágot, zárt cipőt és hosszú ujjú felsőt érdemes viselni, a nadrág szárát pedig célszerű a zokniba tűrni, hogy megnehezítsük a kullancsok dolgát. Világos színű ruházatot válasszunk, mert azon könnyebben észrevehetők a sötét színű élősködők.

A DEET, pikaridin vagy etil-butil-acetil-aminopropionát tartalmú riasztószerek hatékonyan tartják távol a kullancsokat, ezeket a szabad bőrfelületekre és a ruházatra is érdemes fújni, de néhány óra múlva meg kell újítani a védelmet. Háziállatainkat, kutyáinkat és macskáinkat kullancs elleni nyakörvekkel, cseppekkel vagy spray-kkel óvhatjuk, és rendszeresen át kell vizsgálni őket, hiszen ők is hazahozhatják az élősködőket. A szabadban töltött idő után alaposan nézzük át testünket, különös figyelmet fordítva a hajlatokra, mint a térdhajlat, a lágyék vagy a hónalj, valamint a nyakra és a hajas fejbőrre, ahol a kullancsok szívesen megtelepszenek.

Számos tévhit kering a kullancsokról, amelyek megnehezíthetik a védekezést. Nem igaz, hogy minden kullancs fertőzött: a Lyme-kór baktériumát a kullancsok 10-20%-a, a kullancsencephalitis vírusát pedig csupán 0,05-5%-a hordozza. Az sem helytálló, hogy kullancsok csak erdőben vannak, hiszen parkokban, kertekben, sőt városi zöldterületeken is előfordulnak. Veszélyes mítosz, hogy a kullancsot alkohollal vagy olajjal kell eltávolítani, mert ezek a módszerek arra késztethetik az állatot, hogy kórokozókat juttasson a sebbe. Ehelyett csipesszel, óvatos, határozott mozdulattal kell kihúzni.

A kullancsszezon nem ok arra, hogy lemondjunk a természet szépségeiről, de körültekintést igényel. A hegyvidéki régiók különösen kockázatosak, ezért a megfelelő öltözék, a riasztószerek és a védőoltás mind hozzájárulhatnak biztonságunkhoz. Legyünk figyelmesek, vizsgáljuk át magunkat és háziállatainkat, és ha csípést vagy tüneteket észlelünk, forduljunk orvoshoz. Így gondtalanul élvezhetjük a környék csodás tájait!
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.