2021. október 26., 07:44

Dömötör-napi szokások, hagyományok

Október 26-a keleti egyház kedvelt és gyakran ábrázolt harcos szentjének ünnepe. A szent vértanú emléknapja a magyar nyelvterületen főként a pásztorélet hagyományaiban kapott helyet.

Dömötör
Fotó: Wikipedia

Demeter (Démétriosz) ókeresztény vértanú, Szaloniki városának híres patrónusa a keleti egyház harcos szentjeinek sorába tartozik. Születési helye a hagyomány szerint a szerémségi Szávaszentdemeter (Sirmium).

A keresztényüldöző Maximinaus társcsászár parancsára halt vértanúhalált Szaloniki városában, amelynek védőszentje lett. Kivégzésének oka az volt, hogy föld alatti börtönében megtérített egy gladiátort, aki az arénában így megerősödve legyőzte a császár kedvenc bajnokát, Lyaeust. A hívek védelmezőjének tekintik, és karddal, pajzzsal ábrázolják.
dömötör
Fotó:  Wikipedia

A Bizánci Birodalomnak egyik kiemelkedő szakrális központja volt a szaloniki Demeter-bazilika, ide került Demeter vértanú holtteste.

A Szalonikiban található sírjától hozott dömötörvíz és dömötörolaj kedvelt ortodox szentelmény volt. Egyik ismert keleti ábrázolása a piros lovon ülő vitéz, aki dárdájával a földön fekvő pogány katonát szúrja át. 

A Dukasz Mihály által adományozott Szent Korona bizánci részének egyik zománcképén, György mellett, a katonaruhás Szent Demeter látható.

György és Dömötör alakja a barbárokkal vívott harcokban az ő mennyei közbenjárásukat jelképezi.

dömötör
Fotó:  Wikimedia Commons

Szent Demeter napja a téli időszak kezdetét jelenti. Szent Demeter hozza a telet, Szent György, pedig a nyarat – mondja a bolgár közmondás.

Népszerűsége a bizánci kereszténység hatásterületével és szentjeinek kultuszával függ össze. Magyarországon a 11. századtól követhetjük nyomon tiszteletét.

Az Érdy-kódex tanúsága szerint a latin egyház is tiszteletben tartotta.

Dömötör napjához fűződő hagyományok

A magyar nyelvterület különböző részein,  és persze az állatfajtáktól függően Szent Mihály (szeptember 29.), Vendel (október 20.), Dömötör (október 26.) és sereghajtóként Szent Márton (november 11.) voltak az állatbehajtás jeles napjai. 

dömötör
Fotó:  mult-kor.hu

Szent Dömötör a juhászok védőszentje volt. Hogyan lett, s mikor Dömötör a hazai juhászok védőszentje, nem tudható.

Ünnepén a juhászok évi elszámolással egybekapcsolt mulatozást, dömötörözést rendeztek. A vigasságra néha az egész dömötörhét ráment.

Dömötör napját juhászújévnek is nevezték, mert sokfelé ezen a napon számoltak el a juhászok gazdáikkal, meghosszabbították vagy megszüntették a szolgálataikat.

dömötör
Fotó:  faluhelyen.blogspot.com

Egy vagy több napon át tartó mulatságokat rendeztek. Különösen nagy ünnepségek voltak Szegeden.   

A szegediek dömötörözésnek nevezett pásztoráldomása 1835 előtt még hatalmas népünnepély volt. Összefüggött a palánki templom búcsúnapjával. A pusztai juhászok, gazdák és a juhászok hozzátartozói lobogók alatt jöttek a palánki templomhoz. A templomnál a céhek tagjai várták őket szintén lobogókkal. Várakozott a szegedi főbíró és baldachin alatt a pap is. Amikor feltűntek a juhászok, a főbíró a pusztaiak elé ment, és bevezette őket a templomba. A mise és a prédikáció után a juhászok bárányokkal megajándékozták a plébánost.
birka
Fotó:  agrotrend.hu

Majd hatalmas ünnepi étkezés és mulatozás kezdődött.A juhászok a plébánia udvarán főzték a birkapaprikást, a juhásznék rétest és bélest tálaltak.

Fotó:  cookpad.hu

Hortobágy környékén az uradalmi pásztorok és a paraszti legelőtársaságok rendeztek Dömötör-napi mulatságokat. A juhászok elszámolását bezáró mulatságát sok néven nevezték, juhászbálnak, juhásztornak, juhtornak, juhdérmációnak és dömötörözésnek is hívták.

Ezen a napon a hortobágyi Vásártéren a Kilenclyukú híd lábánál a Behajtási Ünnep hagyományai elevenednek meg. A pásztorok jószágaikkal átvonulnak a jól ismert hídon, amit az érdeklődők fürkésző tekinteti kísérnek végig. Az elveszített állatok emlékére koszorút úsztatnak a Hortobágy folyón.
szürkemarha Hortobágy
Fotó:  Facebook / Hortobágyi Nonprofit Kft.

A Kalocsa melletti Szakmár juhászai Dömötör napján a pappal bárányt szenteltettek a templom előtt.

A Vendel- és Dömötör-napi ünnepségek már a századfordulótól vesztettek jelentőségükből, s ezzel Szent Mihály-nap szerepe növekedett meg.

Kunmadarason és Hajdúszoboszlón Szent Dömötör napján állatvásárok voltak.

A naphoz fűződő szokások még sokrétűbbek a balkáni országokban. A délszlávok a farkasok elleni védekezés időpontjának tartották ezt a napot.

dömötör
Fotó:  Pixabay

A bulgáriai karakacsánok legeltetési és cselédszerzési határnapnak tartották, az új házasok pedig kalácsot és kenyeret vittek a templomba, majd rokonaik körében mulatoztak. 

Dömötör-napi szólások
Neki minden nap Dömötör napja vagyon”

– tartja a szólás, na de mit is jelent ez? Arra is mondják, akinek bizonytalan a sorsa, de arra is áll, aki részeges.

Dömötör juhászt táncoltat”

– tartják Nádudvaron, azaz egyszerre utal a szólás a mulatságra és az esetleges hiány miatt „megtáncoltatott” juhászra. Zentán és környékén a régi juhászfamíliák emlegetik, mivel ekkor az időjárás már nem kedvez a kint tartózkodó juhásznak és nyájának. A hideg szél táncra perdíti a fagyoskodó juhászt, de a jószág is didereg.

birkák
Fotó:  vira.hu

Dömötör és a patkányok

A Vasas Szent Péter napján kiűzött patkányok Dömötör napján foglalják el a házat, azaz behúzódnak a közelgő hideg elől.

patkány
Fotó:  rovarcontrol.hu

Dömötör disznai

Eljött a hideg idő, be kellett hajtani az állatokat. Az összeíráskor a kanász a gazdát verssel köszöntötte:

Adjon Isten minden jót, diófábul koporsót!
Bort, buzát, borockot, kondorszőrű malacot!
Csutorának feneket, abbu igyunk öleget!

A köszöntésért minden gazdától egy-egy liter bort kaptak, s így  Dömötör napján úgy  berúgtak, hogy a nép „Dömötör disznainak“ nevezte őket.

malac
Fotó:  Pixabay
Dömötör-napi időjóslás

A néphit szerint az időjárás-előrejelzés szempontjából is jeles nap október 26-a.

Ezen a napon a hideg szél kemény telet hozhat a népi megfigyelés szerint.

szél
Fotó:  hellovidek.hu
Szent Demeterről elnevezett templomok

A szegedi Dömötör-torony, az egykori Szent Demeter-templom tornya róla kapta a nevét. A szegedi Demeter-templom a 12. században épült. 1913-ban döntött a város a lebontásáról, hogy a helyén épüljön fel a Fogadalmi templom. A Szent Demeter-templom bontásakor került elő annak falába építve a Dömötör-torony.

dömötör
Fotó:  szallas.hu

Heltai Gáspár örökítette meg, hogy Hunyadi Mátyás a szegedi országgyűlés idején, Dömötör napján a szent templomában hallgatott misét. A papon viseltes kazula volt.

„A király mindjárt offerendára méne, és mikoron megkerülte volna Szent Demeter oltárát, az ő felső ruháját oltárra offerálta, hogy Szent Demeternek kazulát tsinálnának belőle. Betsülik vala pedig azt a ruhát hatvanezer forintra.“

A Hortobágyon az egykori Hort faluban a 14. sz. elejéig állt a Demeterről elnevezett templom. 

A Tabánban a szerb ortodox templom 1949-ig állt, ma egy harangláb őrzi az emlékét. A Szent Demeter szerb templomot 1945-ben bombatalálat érte, toronysisakja elpusztult, tetőzete leégett, boltozata néhány helyütt beszakadt. Bár az épület helyreállítása talán megoldható lett volna, ennek ellenére lebontották.

szerb templom
Fotó:  FSZEK

A szent nevét viseli Domoszló 700 éves temploma is.

domoszló
Domoszló temploma
Fotó:  miserend.hu

Ugyancsak Szent Demeterről van elnevezve Pély község temploma, valamint a 2016-ban felszentelt vásárosnaményi görögkatolikus templom is a nevét viseli.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.