2020. július 15., 08:42

Kirakatot törni nem menő - olvashatjuk a Magyar7 legújabb számában

Kirakatot törni nem menő, tisztességesen élni az! Ezzel a címmel jelent meg a Magyar7 legújabb számában interjú Jeszenszky Zsolttal, a magyar jobboldali újhullám egyik legismertebb képviselőjével.

A beszélgetésben szó esik rasszizmusról, Amerikáról, kultúrharcról, valamint arról, hogy merre tart a mai világ. Az interjút Pomichal Krisztián készítette.

jeszenszky
Jeszenszky Zsolt

A hatalom nem enged címmel tesz fel időszerű kérdéseket Molnár Judit, a lap főszerkesztője vezércikkében az MKP tisztújító kongresszusa előtt. Többek közt megállapítja, hogy

Farnadon nem posztokról, hanem a teljes magyar közösség jövőjéről döntenek a küldöttek.

Kolek Zsolt elemzése is ezt a témát járja körül. A szerző többek közt megállapítja: az MKP szerepét s egyben felelősségét felértékeli, hogy a magyar egység csakis a meglévő szereplők integrálásával érhető el. Haják Szabó Mária külpolitikai kommentárja Isztambulba kalauzolja az olvasót, ahol a Hagia Sophia, a világ egyik leglátogatottabb kultuszhelyének küszöbét turisták helyett már csak imádkozó muszlimok léphetik át. Az írás címe: A keresztény világ gyengesége. Fekete galambok címmel közli a lap Kövesdi Károly jegyzetét, amelyben a szerző annak a tervezett káosznak az eluralkodását veti fel, amely futótűzként terjed a nyugati világban.

A hetilap gazdasági rovatában Matus Tibor interjúját olvashatjuk Iván Tamással, s a téma mi más lehetne, mint a felvidéki gazdaságélénkítő program és a magyar kormány által támogatott felvidéki régiók boldogulása. Az interjú címe: Az eredmények önmagukért beszélnek.

magyar7_29_het_kiajanlo_kep_tema.jpg
A németektől és a zsidóktól már bocsánatot kért Szlovákia. A magyarokkal szemben azonban továbbra is érvényben
van a kollektív bűnösség elve.

Miért beszélünk újra a Benes-dekrétumokról? A választ megkapjuk Somogyi Szilárd írásából, aki cikkében

a véget nem érhető kollektív bűnösség témáját járja körül, megszólaltatva többek közt Csáky Pál egykori miniszterelnök-helyettest és M. Kolíková igazságügy-minisztert.

Ha küldött lennék címmel olvasható a lapban Száraz Dénes jegyzete, akit az MKP hétvégi kongresszusa ihletett meg.

prága
A cseh főváros

Popély Gyula jeles történész írásának első részét olvashatjuk a lap hasábjain, aki a cseh politika első világháború előtti terveit tárja az olvasó elé igencsak tanulságos és sokak számára kevéssé ismert tények érzékletes leírásával.

A lap kulturális rovatában „Zene nélkül mit érek én?” címmel

B. Vida Júliának mondja el a címlapon szereplő három zenész, a Három Királyok (Derzsi György, Kovács Koppány és Vadkerti Imre), hogyan telt az életük a karanténban, s mik a terveik.

három királyok
Derzsi György, Kovács Koppány és Vadkerti Imre

Lacza Tihamér egy jeles felvidéki matematikusra, Znám István professzorra, míg Kovács László történész a huszadik századi magyar történelem egyik legnagyobb tragédiájára, a doni tragédiára emlékezik.

A Tájaink rovatban Virsinszky Tamás a gömöri gazdák ellehetetlenítését előrevetítő kormányzati tervről ír, amelynek lényege, hogy szántóföldeket akarnak átminősíteni legelővé. Kaszmán Zoltán írása a lévai participatív költségvetés körüli kérdőjelekkel foglalkozik. Jubilál a Hídverő Napok címmel olvashatjuk Nagy-Miskó Ildikó írását a felvidéki magyarság egyik fontos, 25. évfordulójához érkezett kezdeményezéséről.

Az óvodai beíratások témájával két régiós cikk is foglalkozik:

Reczai Lilla a Dunaszerdahelyi járásban, Radi Anita pedig a szlovák fővárosban nézett körül, hogyan alakult idén a magyar óvodás gyerekek beíratása. Akkor van rend a világban… Hogy mikor, megtudhatjuk, ha elolvassuk Szomolai Andrea írását a százesztendős pozsonyvezekényi Bordovács Mári néniről.

100 éves néni
A százesztendős pozsonyvezekényi Bordovács Mári néni

Ugyancsak portrét olvashatunk Bokor Klára tollából, aki a bátorkeszi Zsok Gizikét mutatja be. Régmúlt nyár esték hangulatát idézi meg Fábián Gergely írása, aki a betléri Andrássy-kastély új kezdeményezését mutatja be. Agócs Szvorák Emese a füleki református templom festett kazettás mennyezetének alkotóját, Benko Pált mutatja be olvasóinknak. Zsebik Ildikó pedig egy nyári témával, a horgászattal foglalkozik, pontosabban a bélyi horgásztavakat mutatja be.

Milyen bajokat gyógyítanak őssejtekkel? – teszi fel a kérdést a lap Gyógyír rovatában a Magyar7 állandó szerzője, Domonkos Andor kutatóorvos, míg Pleva László állatorvos a lovak egyik rettegett betegségéről ír.

A Hazajáró rovat ezúttal az erdélyi Radnai-havasokba kalauzolja az olvasót.

hazajáró
A Hazajárók csapata az Ünő-kő csúcsán

Kenyeres Oszkár a tőle megszokott érzékletes stílussal jár be hegyet-völgyet forgatócsoportjával, magyar emlékek után kutatva. Babos Kitti az Életmód c. rovatban ezúttal az aktuális, koronavírus-járvány utáni (közbeni?) szórakozási formákról értekezik.

Rajkovics György a hazai futball-liga végén von mérleget a különös, hosszúra nyúlt szezonról,

míg Rajkovics Péter a száguldó cirkusz, a Formula–1 újabb állomására, a mogyoródi pályára látogat el, ahol hét végén rendezik a magyar futamot.

magyar7_29_het_kiajanlo_kep_szurkolo.jpg
Természetesen ezúttal sem hiányozhatnak a lapból az Íz-lelő finom falatjai, a szokásos verda, amely ezúttal egy BMW, a tv-műsor és a sokak által kedvelt keresztrejtvény. A lap hátsó borítóján a nagyfödémesi Szent Mihály-templom szerepel.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.