2024. január 16., 11:03

Kinek emelkedhet a rokkantsági nyugdíja és hogyan kell kérvényezni?

Lehet, hogy ön is azok közé tartozik, aki már hosszabb ideje rokkantnyugdíjas és egészségi állapota az utóbbi időben romlott? Tanácstalan, hogyan lehet kérelmezni a járadéka emelését? A legfontosabb, hogy csupán a romló egészségi állapotra hivatkozva ezt nem lehet megtenni. Nem lehet érvelni azzal sem, hogy kevés a rokkantnyugdíj.

kerekesszék illusztráció
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

A rokkantsági nyugdíj összege függ az egészségi állapottól és a rokkantság mértékétől. Ha valaki az emelését szeretné elérni, akkor először szakorvosokhoz kell mennie, akik dokumentálják aktuális egészségi állapotát, annak esetleges romlását.

Hogyan kell eljárni?

A rokkantsági nyugdíjat csak a Szociális Biztosító emelheti, mégpedig az egészségi állapot romlása alapján. Állapota romlása esetén azonban a rokkantnyugdíjasnak nem kell megvárnia a soron következő orvosi ellenőrzést. Kérheti előbb is, hogy vizsgálják felül egészségi állapotát, aminek eredménye lehet a rokkantnyugdíj emelése.

A kórisme függvényében vizsgálatokon kell átesnie az egyes szakorvosoknál (neurológus, ortopédus, szemorvos, kardiológus stb.)

Ezután írni kell (saját szavakkal, nem a formanyomtatvány kitöltésével) egy kérvényt az egészségi állapot felülvizsgálásra és ezt be kell nyújtani a Szociális Biztosító területileg illetékes fiókjához. A kérelemmel együtt be kell nyújtani a szakorvosi vizsgálatok eredményét is, amelyek igazolják, hogy romlott az egészségi állapota.

A felülvizsgáló orvos áttanulmányozza a szakorvosi vizsgálatok eredményeit és ezek alapján dönt a rokkantsági nyugdíj összegének változásáról. A rokkantság mértékének függvényében a Szociális Biztosító módosítja a nyugdíj összegét.

Az emelésről az érintett a postacímére értesítést kap. Ha nem módosult a rokkantság mértéke, arról is kap értesítést.

A nyugdíj összege és a rokkantság mértéke

Ha a biztosított munkaképessége 40 százalékig csökkent, nem keletkezik jogosultsága a rokkantnyugdíjra.

Ha a biztosított munkaképessége 41 és 70 százalék között csökkent, akkor a rokkantsági nyugdíj egy bizonyos százalékát kapja. Ha az egészségi állapota és ezzel egyidejűleg a munkaképessége idővel romlik, ez a százalék növekedhet és ennek következtében a rokkantnyugdíja is emelkedhet.

Ha a biztosított munkaképtelenségének mértéke meghaladja a 70 százalékot, akkor a rokkantsági nyugdíj emelésére már nincs mód, tehát ha valaki egészségi állapota romlására hivatkozva kéri annak emelését, akkor sem változik annak összege. Például ha valakinél eredetileg 75 százalékos munkaképtelenséget állapítottak meg, de az idővel 80 százalékosra nőtt, a rokkantnyugdíj összege nem változik, mivel már teljes összegben kapja azt.

Mitől függ a rokkantsági nyugdíj összege?

A megszerzett nyugdíjbiztosítási idő hosszától. Ehhez a nyugdíjbiztosítási időhöz, amit a rokkantság előtt szerzett meg az érintett hozzászámolják azt az időt, ami a jogosultság megítélésétől a nyugdíjkorhatár eléréséig tart.

A rokkantsági nyugdíj összege függ a munkaképtelenség mértékétől (ezt a Szociális Biztosító felülvizsgáló orvosa állapítja meg a szakorvosi vizsgálatok eredménye alapján). Az összeg nagysága függ attól a bruttó jövedelemtől is, amire az érintett aktív (munkával töltött) évei alatt szert tett (a bruttó bérbe beleszámítanak a Szociális Biztosítóba elvezetett járulékok is).

A biztosító a rokkantsági nyugdíjat minden hónapban előre ugyanazon a napon fizeti ki a megadott számlaszámra, vagy készpénzben, amennyiben azt az érintett kéri. Kifizeti a házastárs számlájára is, abban az esetben, ha az érintettnek hozzáférési joga van a házastársa számlájához.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.