Kibújjak, vagy ne bújjak?
Ne igyál előre a medve bőrére, tartja a mondás, s ha lazán értelmeznénk, akkor azt is mondhatnánk, hogy bár lehet, a mai napon tényleg kidugta a medve az orrát a barlangból, de az korántsem jelenti a tél, a hideg idő végét. (Tájainkon, kiváltképp a Csallóközben még igazán be sem köszöntött, ráadásul itt se barlang, se medve nincs, se végeláthatatlan vita arról, hogy túlszaporodásuk okán ritkítandó-e az állomány.) Mindenesetre a mai nap a medvéé.

A Szegedi Vadasparkban azonban előbújtak a medvék és nem is igyekeztek vissza a medveházba. A népi időjóslás azt mondja, ha a medve február 2-án, gyertyaszentelő napján előjön a barlangjából és meglátja az árnyékát, akkor visszabújik téli álmát folytatni, mert hosszú lesz még a tél. Viszont, ha kibújik a vackából és felhők takarják a napot, akkor kint is marad, mert azt jelzi, hogy lassan vége a hidegnek. De miért is bújik ki a medve a barlangjából, amikor senki nem kergeti, kérdezhetnénk. Mielőtt erre találnánk választ, lássuk, kivel is van dolgunk.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága honlapján olvashatjuk:
Mint közismert, a téli hónapokban „téli álmot” iktatnak be bizonyos állatfajok. A Magyar Állatvédelem honlapján olvasható, hogy „ezek az emlősök és halak olyan éllettani adaptációs képességgel rendelkeznek, amik lehetővé teszik az inaktív életmódot”. Közben arra gondolok, hogy némely napokon, nehezebb időszakokban az embereknek sem ártana némi hibernálódás. No, mindegy, ezt már a természet elrendezte korábban. A szakember szerint
Gondolom, a medve az állatok közül a legnagyobb, amely képes erre, s a szakember meg is erősít bennünket ebben:
Kiderül az is, hogy amikor a medve kijön a barlangjából, ezt nem azért teszi, hogy a népi időjóslóknak kedvezzen, hanem azért, mert egyszerű szóval: éhes, és nincs a vackában sem hűtőszekrény, sem kamra, hogy kedvére nassolhasson.
Gondolom, nagyon éhesen lehetnek ilyenkor… Vigyázat favágók, vigyázat turisták! (Ezt csak mellékesen jegyzem meg.) A szakértő szerint ilyenkor mindent megesznek, elsősorban egyes helyek állatállományát dézsmálják meg, de a barna medve
S itt kanyarodjunk vissza cikkünk elejéhez, a mai naphoz… Nem nagyon érdekli a macit sem a felhő, sem a nap, sem a felhő árnyéka, sem a naptár, egyszerűen „megfogyatkozott energiatartalékai miatt terepszemlét végez”. Mit mondjak, nem szeretnék éppen akkor ezen a „terepen” sétálgatni... A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága hasznos tanácsokat ismertet e vonatkozásban is.
A kérdés azonban kérdés marad a mai napon továbbra is a medve számára, mint ahogy a gyermekversben is írva vagyon „Kibújjak, vagy ne bújjak…”