2025. február 2., 17:14

Kibújjak, vagy ne bújjak?

Ne igyál előre a medve bőrére, tartja a mondás, s ha lazán értelmeznénk, akkor azt is mondhatnánk, hogy bár lehet, a mai napon tényleg kidugta a medve az orrát a barlangból, de az korántsem jelenti a tél, a hideg idő végét. (Tájainkon, kiváltképp a Csallóközben még igazán be sem köszöntött, ráadásul itt se barlang, se medve nincs, se végeláthatatlan vita arról, hogy túlszaporodásuk okán ritkítandó-e az állomány.) Mindenesetre a mai nap a medvéé.

medve
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pixabay

A Szegedi Vadasparkban azonban előbújtak a medvék és nem is igyekeztek vissza a medveházba. A népi időjóslás azt mondja, ha a medve február 2-án, gyertyaszentelő napján előjön a barlangjából és meglátja az árnyékát, akkor visszabújik téli álmát folytatni, mert hosszú lesz még a tél. Viszont, ha kibújik a vackából és felhők takarják a napot, akkor kint is marad, mert azt jelzi, hogy lassan vége a hidegnek. De miért is bújik ki a medve a barlangjából, amikor senki nem kergeti, kérdezhetnénk. Mielőtt erre találnánk választ, lássuk, kivel is van dolgunk.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága honlapján olvashatjuk:

A barna medve (Ursus arctos) a legnagyobb termetű emlős fajunk: általában 100-340 kilót nyom, de ritkán elérheti a 450 kilogrammos súlyt is. A kifejlett egyedek hossza két méter körüli. Alapvetően magányos állat, és territoriális magatartást mutat. (...) A barna medve mindenevő, táplálékának mintegy hetven százaléka növényi eredetű. Egyaránt kedveli az erdei gyümölcsöket, terméseket, fűféléket, gyökereket, a rovarokat, kis- és a nagyobb termetű emlősöket is, de a dögöt sem veti meg. A barna medve bármelyik napszakban aktív lehet, mégis leggyakrabban reggel és este táplálkozik. A nap fennmaradó részét vackában tölti. Naponta több tíz kilométeres távolságokat is megtesz. Téli nyugalmi időszakára jellemző, hogy nem alszik valódi téli álmot, gyakran felébred.”

Mint közismert, a téli hónapokban „téli álmot” iktatnak be bizonyos állatfajok. A Magyar Állatvédelem honlapján olvasható, hogy „ezek az emlősök és halak olyan éllettani adaptációs képességgel rendelkeznek, amik lehetővé teszik az inaktív életmódot”. Közben arra gondolok, hogy némely napokon, nehezebb időszakokban az embereknek sem ártana némi hibernálódás. No, mindegy, ezt már a természet elrendezte korábban. A szakember szerint

az állatok nyugalmi időszak előtt, október–november hónapokban jelentős energiatartalékot halmoznak fel szervezetükben. Ennek révén képesek átvészelni a kedvezőtlen időjárási és táplálkozási körülményeket. A nappalok rövidülésével és a hideg beálltával ezeknek az állatoknak az anyagcsere-intenzitása, testhőmérséklete, szívverése, légzésszáma és az oxigén-felhasználása jelentős mértékben csökken”.

Gondolom, a medve az állatok közül a legnagyobb, amely képes erre, s a szakember meg is erősít bennünket ebben:

A medvéken kívül nincs más nagyobb testű emlősfaj, amire jellemző lenne a telelés.”
medve
A budapesti állatkertben is a medvék árnyékát figyelték
Fotó:  MTI

Kiderül az is, hogy amikor a medve kijön a barlangjából, ezt nem azért teszi, hogy a népi időjóslóknak kedvezzen, hanem azért, mert egyszerű szóval: éhes, és nincs a vackában sem hűtőszekrény, sem kamra, hogy kedvére nassolhasson.

Ebben az időszakban, amikor tél végén, tavasz elején a medvék elhagyják a barlangjaikat, egy hosszú pihenőperiódus után jelennek meg a természetben. Első dolguk a magas fehérjetartalmú élelem felkutatása. Legyengült szervezetük miatt könnyen emészthető, nagy energiatartalmú, állati fehérjén alapuló táplálékot kell fogyasztaniuk.”

Gondolom, nagyon éhesen lehetnek ilyenkor… Vigyázat favágók, vigyázat turisták! (Ezt csak mellékesen jegyzem meg.) A szakértő szerint ilyenkor mindent megesznek, elsősorban egyes helyek állatállományát dézsmálják meg, de a barna medve

a késő tavaszi időszakban ezenkívül mindenhez megpróbál hozzáférni, ami állati eredetű fehérjét tartalmaz. A rovartápláléktól kezdve, a hangyabolyok szétszedésén keresztül, bármit megeszik.”
medvetámadás
Illusztrációs felvétel
Fotó:  Facebook / Polícia SR

S itt kanyarodjunk vissza cikkünk elejéhez, a mai naphoz… Nem nagyon érdekli a macit sem a felhő, sem a nap, sem a felhő árnyéka, sem a naptár, egyszerűen „megfogyatkozott energiatartalékai miatt terepszemlét végez”. Mit mondjak, nem szeretnék éppen akkor ezen a „terepen” sétálgatni... A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága hasznos tanácsokat ismertet e vonatkozásban is.

Sok tévhit kering azzal kapcsolatban, hogy mi a teendő, ha valaki medvével találkozik. A medve, alapvetően kerüli az embert. Megfelelő viselkedéssel és felkészültséggel elkerülhetők az esetleges problémák. Nagyon fontos az is, hogy a medvét ne csalogassuk magunkhoz semmilyen módon. Azokon a helyeken, ahol nagyragadozók előfordulhatnak, célszerű zártan kezelni a kommunális hulladékot, hogy a szemetet ne tekinthessék táplálékforrásnak. A szabad természetben ugyanúgy tart az embertől, mint amennyire az ember megijedhet a medvétől. Csak szorult helyzetben, vagy a bocsait védve mutathat támadó magatartást.”

A kérdés azonban kérdés marad a mai napon továbbra is a medve számára, mint ahogy a gyermekversben is írva vagyon „Kibújjak, vagy ne bújjak…”

medvetámadás, barnamedve
Illusztrációs felvétel
Fotó:  unsplash.com
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.